REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy waloryzacja 800 Plus i świadczeń z programu Aktywny Rodzic? Znamy plany rządu, zatwierdzone przez Komisję Europejską

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
świadczenie, 800 plus, aktywny rodzic, waloryzacja, Komisja Europejska
Kiedy waloryzacja 800 Plus i świadczeń z programu Aktywny Rodzic? Znamy plany rządu, zatwierdzone przez Komisję Europejską
Inne

REKLAMA

REKLAMA

W listopadzie br. Komisja Europejska zatwierdziła rządowy plan wychodzenia przez Polskę z nadmiernego deficytu budżetowego, zgodnie z którym – w ciągu najbliższych czterech lat – Polska zobowiązana jest do obniżenia deficytu budżetowego do poziomu 3 proc. PKB. Plan ten, nie pozostanie bez wpływu na świadczenie 800 plus oraz dopiero co uruchomiony program Aktywny Rodzic, w ramach którego pierwsze wypłaty świadczeń, miały miejsce 29 listopada br.

Plan Polski wychodzenia z nadmiernego deficytu

W połowie 2024 r., Komisja Europejska objęła Polskę i sześć innych państw członkowskich UE (tj. Belgię, Francję, Włochy, Węgry, Maltę oraz Słowację) tzw. procedurą nadmiernego deficytu. Celem tejże procedury jest to, aby kraje należące do UE korygowały nadmierny deficyt lub poziomy zadłużenia. Procedurę tę, Komisja Europejska, może zastosować w szczególności w sytuacjach gdy:

REKLAMA

  • państwo UE narusza lub istnieje ryzyko naruszenia przez nie progu deficytu równego 3% PKB lub

  • państwo UE narusza regułę dotyczącą zadłużenia poprzez utrzymywanie poziomu długu publicznego przekraczającego wartość 60% PKB, który nie zmniejsza się w zadowalającym tempie – oznacza to, że różnica między poziomem zadłużenia danego państwa, a wartością 60% PKB, musi zostać zredukowana o jedną dwudziestą rocznie (średnio w przeciągu trzech lat).

REKLAMA

Na skutek objęcia danego państwa, przez KE, procedurą nadmiernego deficytu – zobowiązane jest ono złożyć do KE plan działania naprawczego i polityki, którą wdroży oraz terminów osiągnięcia tych celów. Państwo, które nie zastosuje się do zaleceń KE, może natomiast zostać ukarane.

Przed objęciem procedurą nadmiernego deficytu, Polska próbowała się „bronić” argumentując, że przeznacza duże środki na obronność (w 2022 r. było to łącznie 1,6 proc. PKB i według szacunków na tamten moment – 2,1 proc. PKB za 2023 r.). KE podkreśliła jednak, że wydatki na wojsko uwzględniane są nie w momencie zapłaty, a w momencie dostawy uzbrojenia, co oznacza, że będą one rozliczane dopiero w kolejnych latach i nie miały wpływu na decyzję Komisji. 

REKLAMA

W związku z objęciem Polski procedurą nadmiernego deficytu – polski rząd został zobowiązany do obniżenia deficytu budżetowego do poziomu 3 proc. PKB, w ciągu najbliższych czterech lat. Złożony przez Polskę plan naprawczy w zakresie wychodzenia z nadmiernego deficytu, w listopadzie br., został zaakceptowany przez KE.

Jak poinformował PAP – wynika z niego, że Polska będzie mogła „wychodzić” z deficytu na nieco „złagodzonych” warunkach, która sprowadzają się do tego, że w pierwszym roku (tj. w roku 2025) – deficyt będzie miał zostać ograniczony jedynie o 0,25 proc. PKB, a nie o 0,5 proc., które – co do zasady – stanowi minimalny zalecany pułap. W kolejnych trzech latach natomiast – aby osiągnąć cel w postaci obniżenia deficytu do 3 proc. PKB – redukcja deficytu, będzie musiała wynosić w każdym roku powyżej 1 proc. PKB. Zaakceptowanie przez KE planu naprawczego Polski, uwzględniającego ww. odstępstwa od generalnych założeń, wynika z faktu, iż Komisja ostatecznie „doceniła” zwiększone wydatki Polski na obronę narodową. Jak poinformował minister finansów Andrzej Domański – w 2025 r., mają one stanowić łącznie aż 4,7 proc. PKB

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Procedura obniżania deficytu budżetowego sprowadza „ciemne chmury” nad 800 plus i świadczenia z programu Aktywny rodzic. Czy i kiedy można spodziewać się waloryzacji świadczeń?

Z wpisu opublikowanego w mediach społecznościowych przez Adriana Biernackiego – rzecznika prasowego Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE, wynika, że wychodzenie przez Polskę z nadmiernego deficytu, nie pozostanie bez wpływu na świadczenie 800 plus oraz świadczenia wypłacane w ramach programu Aktywny Rodzic, czyli: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” oraz „aktywnie w domu”, których pierwsza wypłata miała miejsce zaledwie kilka dni temu, bo 29 listopada br. 

Jak poinformował Adrian Biernacki – w planie rządu zaakceptowanym przez KE, znalazło się postanowienie, iż konsolidacja fiskalna w 2025 r. obejmie m.in. zamrożenie nominalnej wartości niektórych świadczeń socjalnych (w tym programów Rodzina 800 Plus i Aktywny Rodzic).

Poniżej szczegółowa treść opublikowanego przez Adriana Biernackiego fragmentu strategii fiskalnej: 

Fragment planu naprawczego Polski w ramach procedury nadmiernego deficytu/@Adr_Biernacki, X

Fragment planu naprawczego Polski w ramach procedury nadmiernego deficytu/@Adr_Biernacki, X

Fragment planu naprawczego Polski w ramach procedury nadmiernego deficytu/@Adr_Biernacki, X

Inne

Co to oznacza dla beneficjentów ww. świadczeń? Że – w najbliższych latach – pomimo stale rosnących kosztów życia Polaków, nie ma co liczyć na zwiększenie ich kwot, w ramach jakichkolwiek waloryzacji. Według ostatnich szacunków GUS – ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie br., w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku (tj. listopadem 2023 r.) wzrosły o 4,6%, a w stosunku do poprzedniego miesiąca (tj. października 2024 r.) – o 0,4% (wskaźnik cen 100,4).Pomimo odnotowywanego wzrostu cen – w związku z koniecznością redukcji przez Polskę nadmiernego deficytu budżetowego, w najbliższym czasie (a z całą pewnością - przez cały 2025 r.), nie ma jednak co liczyć na zwiększenie przez rządzących kwot wypłacanych świadczeń socjalnych. 

Co jeszcze znalazło się w planie naprawczym Polski?

Poza zamrożeniem nominalnej wartości niektórych świadczeń socjalnych, w zatwierdzonym przez KE, polskim planie wychodzenia z nadmiernego deficytu, znalazły się jeszcze m.in. następujące założenia: 

  • likwidacja obniżonej stawki VAT na żywność,

  • wycofanie wsparcia państwa związanego z cenami energii oraz wzrost cen prądu minimum o 25%, a gazu o 20% w 2025 r.,

  • systematyczny wzrost akcyzy oraz

  • utrzymanie na niezmienionym poziomie kwoty wolnej od podatku.

Sprawdź >>> Dziennik Gazeta Prawna - subskrypcja cyfrowa

GUS, Szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2024 r., 29.11.2024 r.

Podstawa prawna:

Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (wersja skonsolidowana) (Dz.U. UE C 326 z 26.10.2012, p. 0001-0390)

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

Specustawa o przeliczeniu emerytur: Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I dopiero od połowy 2026 r.

Specustawa: ZUS załatwi sam ponowne przeliczenie emerytur. Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I niestety dopiero od połowy 2026 r.

REKLAMA

Artur Bartoszewicz – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]

Artur Bartoszewicz – czy należy do partii politycznej? Przedstawiamy program wyborczy kandydata na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. i wyniki najnowszego sondażu.

Kamery nasobne dla ratowników medycznych a RODO [Ochrona danych osobowych]

Z pewnością zgodzicie się że ratownicy medyczni są bardzo często narażeni na brutalne ataki ze strony agresywnych pacjentów. Coraz głośniej mówi się o wprowadzeniu kamer nasobnych dla ratowników medycznych. Co na to przepisy RODO i Konstytucja?

Koniec z wypłacaniem przez pracodawcę 140 zł, za okulary które kosztowały 900 zł i limitowaniem częstotliwości refundacji? Nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, przedstawiło swoje stanowisko w sprawie uregulowania minimalnej kwoty refundacji okularów (lub soczewek kontaktowych) korygujących wzrok dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy. Wynika ono z odpowiedzi na interpelację poselską nr 4813 posłanki Marta Stożek, z dnia 12 września 2024 r.

Praca w majówkę. Czy należy się dodatek?

Zbliżają się 3 ważne dni w roku 2025: 1 maja, 2 maja, 3 maja. Niektórzy w tym czasie pracują. Czy zatem za pracę w majówkę należy się dodatek pieniężny czy inna rekompensata?

REKLAMA

Kto nowym papieżem? Media kreują „papabile”, a Kościół przygotowuje się do konklawe 2025

7 maja rozpoczyna się konklawe, które wybierze nowego papieża. Papież Franciszek niestety już nie żyje, a świat katolicki z napięciem śledzi możliwych następców. Media już teraz lansują swoich faworytów – tzw. papabili. Kim są kandydaci na nowego papieża? Jakie poglądy reprezentują? Czy Kościół czeka kontynuacja, czy radykalna zmiana?

Będą zmiany w kodach recept: S – przyznawanych osobom 65+ oraz DZ – dla osób poniżej 18. roku życia, co do odbioru bezpłatnych leków bądź innych produktów medycznych

Trwają konsultacje w zakresie zmian prawa co do wydawania i realizacji recept. Projekt przewiduje umożliwienie farmaceucie lub personelowi wydającemu uzupełnienia recepty o ten kod. Dzięki temu, pacjent otrzyma produkt bezpłatnie, po uzupełnieniu recepty w aptece, bez konieczności ponownego kontaktu z lekarzem czy dodatkowych wizyt u świadczeniodawcy. Przypominamy też o trwającym w wielu gminach w Polsce tzw. PROGRAMIE LEK. W maju 2025 r. też będą dopłaty do leków, nawet do 300 zł.

REKLAMA