REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Suwałki przeciwko Centrum Integracji Cudzoziemców: Mieszkańcy protestują przeciw nielegalnej migracji

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Protesty przeciwko Centrum Integracji Cudzoziemców. W Suwałkach mówią: Nie dla nielegalnej migracji!
Protesty przeciwko Centrum Integracji Cudzoziemców. W Suwałkach mówią: Nie dla nielegalnej migracji!
Patryk Koch
Forsal.pl

REKLAMA

REKLAMA

Mieszkańcy Suwałk wyrażają swój sprzeciw wobec pomysłu stworzenia w ich mieście Centrum Integracji Cudzoziemców. Organizowane są pikiety, zbierane są podpisy pod petycjami, a atmosfera w regionie staje się coraz bardziej napięta. W lutym również rada miejska w Suwałkach przegłosowała uchwałę sprzeciwiającą się tej inicjatywie.

rozwiń >

Suwalczanie wyrażają swój sprzeciw dla utworzenia w ich mieście Centrum Integracji Cudzoziemców i ich zakwaterowania. Również radni w lutym podjęli uchwałę, w której przyjęli stanowisko przeciwko powstaniu takiemu centrum. Centra Integracji Cudzoziemców to inicjatywa mająca na celu wsparcie imigrantów w adaptacji do życia w naszym kraju. W Polsce ma powstać 49 takich placówek, a w woj. podlaskim trzy: w Białymstoku, Łomży i w Suwałkach. Według planów wojewody podlaskiego i Caritasu centrum ma powstać przy konkatedrze św. Aleksandra w Suwałkach, na mieniu należącym do diecezji ełckiej.

REKLAMA

Co się dzieje w Suwałkach? Jest głos sprzeciwu wobec nielegalnej migracji

W ostatnią sobotę, były premier i wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości Mateusz Morawiecki zorganizował konferencję prasową w Suwałkach, odnosząc się do planów utworzenia w tym mieście Centrum Integracji Cudzoziemców (CIC). Podczas swojego wystąpienia wyraził stanowczy sprzeciw wobec napływu nielegalnych migrantów, szczególnie z krajów muzułmańskich.

– Nie chcemy nielegalnych migrantów muzułmańskich, którzy zmieniają kulturę, tożsamość narodową i naruszają bezpieczeństwo naszych miast i ulic – mówił Morawiecki. – Chcę, aby Polki i Polacy czuli się bezpiecznie w swoim kraju.

Słowa byłego premiera to część debaty, która trwa już w całej Polsce, a temat migracji i bezpieczeństwa narodowego staje się jednym z głównych tematów dyskutowanych publicznie.

Protesty mieszkańców Suwałk przeciwko CIC

REKLAMA

Od kilku tygodni mieszkańcy Suwałk wyrażają swój sprzeciw wobec pomysłu stworzenia w ich mieście Centrum Integracji Cudzoziemców. Organizowane są pikiety, zbierane są podpisy pod petycjami, a atmosfera w regionie staje się coraz bardziej napięta. W lutym również rada miejska w Suwałkach przegłosowała uchwałę sprzeciwiającą się tej inicjatywie.

Plan zakłada, że centrum powstanie przy konkatedrze św. Aleksandra na mieniu należącym do diecezji ełckiej, a odpowiedzialnym za jego organizację jest Caritas oraz wojewoda podlaski. W województwie podlaskim mają powstać łącznie trzy takie placówki: w Białymstoku, Łomży i właśnie w Suwałkach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czym są Centra Integracji Cudzoziemców?

Centra Integracji Cudzoziemców to rządowa inicjatywa mająca na celu wsparcie imigrantów w ich adaptacji do życia w Polsce. Od 2022 roku rozpoczęto pilotażowe wdrażanie tych punktów, m.in. w Opolu, Poznaniu, Kaliszu i Koninie. Ważne jest, że CIC nie są ośrodkami zakwaterowania – ich zadaniem jest świadczenie pomocy administracyjnej i integracyjnej.

Wśród usług dostępnych w CIC znajdują się:

  • pomoc w legalizacji pobytu,
  • doradztwo prawne i zawodowe,
  • kursy języka polskiego,
  • wsparcie psychologiczne,
  • przeciwdziałanie przemocy domowej,
  • pomoc w kontaktach z urzędami i instytucjami publicznymi.

Wytyczne Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej jasno wskazują, że centra nie zapewniają zakwaterowania ani noclegu.

Czy Zachód zalewa nas migrantami?

Były premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji odniósł się również do działań Niemiec, twierdząc, że nasi zachodni sąsiedzi „wciskają Polsce tysiące migrantów”.

– Od zachodu (kanclerz Niemiec) Olaf Scholz i niemieccy urzędnicy potwierdzają, że wciskają nam tutaj kolejne tysiące migrantów – powiedział Morawiecki. – Władze niemieckie potwierdziły, że w 2024 roku do dzisiaj przez granicę zachodnią wciśnięto do Polski ponad 10 tysięcy migrantów.

Faktycznie, jak podał portal Interia, powołując się na dane Policji Federalnej, w ciągu 14 miesięcy Niemcy zawróciły do Polski ponad 10 tysięcy migrantów w ramach obowiązującego porozumienia o readmisji.

Czerwony Bór koło Zambrowa: Tam działa ośrodek dla uchodźców

W ramach swojej trasy Morawiecki odwiedził również miejscowość Czerwony Bór niedaleko Zambrowa, gdzie działa ośrodek dla uchodźców. Polityk chciał, aby obywatele na własne oczy zobaczyli skutki działań rządu dotyczących polityki migracyjnej.

– Nie ma chwili do stracenia. Można to szaleństwo powstrzymać, ale trzeba działać tu i teraz – mówił Morawiecki. Po wizycie w Czerwonym Borze spotkał się także z mieszkańcami Zambrowa.

Donald Tusk: "Nie przyjmiemy migrantów z innych krajów UE"

Głos w sprawie zabrał również premier Donald Tusk, który podczas konferencji prasowej po szczycie w Brukseli odciął się od planów zamykania granic z Niemcami. Podkreślił, że byłoby to niepotrzebne i uderzałoby w interesy zwykłych ludzi.

– Polska nie będzie realizowała punktów traktatu Dublin III. Nie przyjmiemy migrantów z innych krajów europejskich – powiedział Tusk. Dodał, że Polska przyjęła miliony uchodźców z Ukrainy i jest pod ogromną presją migracyjną na wschodniej granicy.

Polityka migracyjna podzieliła społeczeństwo

Debata wokół migracji i roli Centrum Integracji Cudzoziemców wyraźnie podzieliła społeczeństwo i polityków. Zwolennicy twierdzą, że to konieczny krok w stronę integracji i humanitarnego podejścia, natomiast przeciwnicy wskazują na zagrożenie kulturowe i bezpieczeństwa.

Fakty są jednak takie, że CIC nie przewidują żadnego zakwaterowania, a oferują jedynie wsparcie administracyjne cudzoziemcom, którzy już legalnie przebywają w Polsce.

Czy Suwałki są gotowe na CIC?

Sprawa CIC w Suwałkach nabiera ogólnopolskiego znaczenia. W tle mamy zderzenie dwóch podejść: integracyjnego i narodowo-kulturowego. Rząd deklaruje, że centra nie będą miejscami noclegowymi, ale społeczny niepokój i emocje są realne.

Czy Suwałki znajdą złoty środek między potrzebą wsparcia cudzoziemców a obawą mieszkańców? To pytanie, na które odpowiedź przyniosą zapewne najbliższe tygodnie.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wzrost pensji nie wystarcza – 44% Polaków już szuka nowej pracy

Mimo dynamicznego wzrostu wynagrodzeń i rekordowo niskiego bezrobocia, polscy pracownicy nie czują się doceniani finansowo. Aż 44,2% z nich aktywnie szuka nowego miejsca zatrudnienia, wskazując na zbyt niskie wynagrodzenie, brak przejrzystości i poczucie niesprawiedliwości płacowej. Najnowsze badanie SD Worx pokazuje, że pieniądze to wciąż palący problem na rynku pracy – nawet jeśli słupki wynagrodzeń idą w górę.

Rząd wycofuje ważny przepis dla kredytobiorców: Znika zapis o szybszym zwrocie pieniędzy

Rząd rezygnuje z przepisu, który miał gwarantować kredytobiorcom zwrot pieniędzy już po wyroku sądu I instancji. Usunięcie przepisu oznacza, że na odzyskanie nadpłaconych środków trzeba będzie czekać aż do zakończenia sprawy w II instancji.

Lex szarlatan: koniec z dezinformacją medyczną i pseudomedykami z Internetu i nie tylko? Nowe prawa pacjentów, nowe kary [PROJEKT]

Lex szarlatan: czy nowe prawo uderzy w pseudomedyków z Internetu i nie tylko? Nowe prawa pacjentów, nowe kary, nowe uprawnienia Rzecznika Praw Pacjentów - co się zmieni? Analizujemy projekt ustawy o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz ustawy o systemie powiadamiania ratunkowego (UD207).

Rewolucje korzyści dla rozwodników. Przepis w KRiO zmieniony: już nie 3 miesiące a rok! Ustawa z podpisem Prezydenta

Zmiany w rozwodach już w IV kwartale 2025 r. Wszystko za sprawą podpisanej przez Prezydenta ustawy zmieniającej Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy. Z pewnością będą to zmiany na korzyść tzw. rozwodników, bo dotyczą terminu. A jak wiadomo terminy w tych sprawach są ważne!

REKLAMA

Rozdzielenie dni wolnych: Czy dwa dni wolnego dla krwiodawcy muszą następować po sobie?

Honorowi dawcy krwi chcieliby wykorzystywać dwa dni wolne w dowolnych terminach roboczych. Sejmowa komisja nie zgodziła się na zmianę przepisów, bo resort zdrowia uznał propozycję za niezgodną z ideą bezinteresownego krwiodawstwa.

Koniec z pozbawianiem seniorów całych majątków i umieszczaniem ich w DPS-ach na koszt gmin. Niemoralna luka prawna przechodzi do przeszłości

Na skutek interwencji Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski, które w dniu 18 marca br. zwróciło się do MRPiPS w sprawie konieczności wyeliminowania dostrzeżonej przez samorządy głęboko niemoralnej i niesprawiedliwej społecznie luki w przepisach, która pozwala rodzinom seniorów na pozbawianie ich całego majątku (wartego nawet kilka milionów złotych) i umieszczanie ich w DPS-ach, za które finalnie koszt ponosi gmina (pomimo, że istnieje notarialna umowa zobowiązaniowa, na podstawie której rodziny tych seniorów powinny zapewniać im, do końca życia, opiekę i ponosić koszty ich utrzymania) – MRPiPS powołało specjalny Zespół, którego celem jest reforma systemu pomocy społecznej.

Porozmawiajmy jak człowiek z człowiekiem - prostym, zrozumiałym językiem. Rozmowa z wirtualnym Ozoroznawcą i jego pierwowzorem

O sztuce prostej komunikacji rozmawiam z... Ozoroznawcą – cyfrowym sobowtórem znanego i cenionego językoznawcy, Tomasza Piekota. Profesor od lat pomaga urzędom pisać zrozumiałym językiem. Moim rozmówcą jest jednak jego asystent AI. Ozoroznawca to tworzony na podstawie wiedzy i doświadczeń profesora ChatGPT. Profesora Piekota poprosiłem o skomentowanie wypowiedzi Ozoroznawcy.
Dr hab. prof. Tomasz Piekot to językoznawca i komunikolog, jeden z prekursorów upraszczania tekstów urzędowych w Polsce, zwolennik reformy stylu urzędowego i prawnego. Od lat pomaga urzędom przejść na prosty język. Kieruje Pracownią Prostej Polszczyzny Uniwersytetu Wrocławskiego, pisze książki i poradniki na temat sztuki komunikacji. Zgodził się wziąć udział w tym eksperymencie.

11 lipca świętem państwowym i nowym dniem wolnym od pracy w 2025 r.? Jest podpis Prezydenta pod ustawą

W 2025 r. dzień 11 lipca wypada w piątek. Wielu zaczęło zastanawiać się, czy w związku z tym, że właśnie na 11 lipca uchwalono święto państwowe, będzie to dzień ustawowo wolny od pracy i czy tym samym będzie można mieć dłuższy weekend. Jakie są dni ustawowo wolne od pracy? Opisujemy jak jest i co to za święto 11 lipca. Informacja jest 100% ponieważ Prezydent podpisał już ustawę.

REKLAMA

Sejm na żywo: 8 lipca 2025 [Transmisja online]

38. posiedzenie Sejmu - dzień pierwszy. 8 lipiec 2025 r.

Dodatkowy dzień wolny w piątek 11 lipca 2025. Jest decyzja władz!

Od lipca 2025 roku w polskim kalendarzu pojawia się nowe święto państwowe – 11 lipca. Tego dnia obchodzony będzie Narodowy Dzień Pamięci o Polakach – Ofiarach ludobójstwa OUN-UPA. Czy oznacza to dzień wolny od pracy? Sprawdź, co dokładnie uchwalono i dlaczego wybrano właśnie tę datę.

REKLAMA