REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Okres wypowiedzenia umowy na czas określony

Okres wypowiedzenia umowy na czas określony./ fot. Fotolia
Okres wypowiedzenia umowy na czas określony./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Okres wypowiedzenia umowy na czas określony stanowił przedmiot prac reprezentatywnych organizacji pracodawców (np. Pracodawców RP). Wypracowano szereg wspólnych propozycji w zakresie umów terminowych, m.in.: długości okresu wypowiedzenia umowy na czas określony.

Zmiany proponowane przez pracodawców

  1. wprowadzenie maksymalnego 48-miesięcznego czasu trwania umowy o pracę na czas określony, wraz z katalogiem wyjątków dotyczących np. umów związanych z realizacją danego projektu czy trwaniem kadencji;
  2. wydłużenie maksymalnego czasu trwania umowy na okres próbny do 6 miesięcy;
  3. wprowadzenie możliwości wypowiadania umów na czas wykonania określonej pracy, z zachowaniem 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia;
  4. wprowadzenie zróżnicowanych okresów wypowiedzenia w umowach o pracę na czas określony w zależności od długości trwania zatrudnienia;
  5. skrócenie okresów wypowiedzenia w umowach o pracę na czas nieokreślony;
  6. zniesienie obowiązku podawania przez pracodawcę przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony w firmach zatrudniających do 50 pracowników.

Zadaj pytanie na: Forum

REKLAMA

REKLAMA

W ocenie organizacji pracodawców zaproponowany przez stronę związkową mechanizm – polegający na wydłużaniu maksymalnego limitu zatrudnienia w drodze układów zbiorowych i regulaminów uzgodnionych ze związkami zawodowymi – byłby możliwy do wprowadzenia, ale przy jednoczesnym wyposażeniu w analogiczne uprawnienia przedstawicieli pracowników. W przeciwnym bowiem razie nastąpi dyskryminacja tych pracodawców, u których nie funkcjonują organizacje związkowe. Warto pamiętać o tym, że 99,8 proc. firm w Polsce należy do sektora MŚP.

Zdaniem strony pracodawców zachowanie konstrukcji prawnej z art. 251 k.p., mówiącego o liczbie odnowień umów na czas określony, i jednoczesne wprowadzenie rozwiązania wskazującego maksymalną łączną długość kolejno zawieranych umów, byłoby zgodne z klauzulą 5 załącznika do dyrektywy Rady z 28 czerwca 1999 r. dotyczącej porozumienia ramowego w sprawie pracy na czas określony. Obie te regulacje mogłyby funkcjonować równolegle na gruncie Kodeksu pracy.

Zapisz się na nasz newsletter

Okres wypowiedzenia

Z uwagi na treść orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE z 13 marca 2014 r. organizacje pracodawców zgadzają się na zróżnicowanie okresów wypowiedzenia przy umowach na czas określony w zależności od stażu pracy. Trybunał uznał bowiem, że obowiązujące przepisy – dotyczące możliwości rozwiązania takich umów z 2-tygodniowym wypowiedzeniem – są dyskryminujące. W opinii pracodawców okresy wypowiedzenia umów na czas określony powinny być zbliżone do okresów wypowiedzenia przy umowach na czas nieokreślony, dlatego proponują:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • 2 tygodnie – jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 12 miesięcy,
  • 1 miesiąc – jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 12 miesięcy,
  • 2 miesiące – jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 36 miesięcy.

W celu zapewnienia większej stabilizacji zatrudnienia oraz ograniczenia skali umów terminowych konieczne są również zmiany w zakresie umów o pracę na czas nieokreślony, które zachęcą pracodawców do stosowania tej podstawy prawnej. Dlatego pracodawcy postulują identyczną zmianę okresów wypowiedzenia przy umowach bezterminowych.

Zobacz również: Okres wypowiedzenia a czas zatrudnienia

Inne zmiany

Pracodawcy proponują także:

  • złagodzenie obowiązku uzasadniania wypowiedzenia umowy zawartej na czas nieokreślony (art. 30, § 4 k.p.);
  • modyfikację zasad konsultacji zamiaru rozwiązania umowy na czas nieokreślony poprzez wprowadzenie kontroli następczej (art. 38 i 52 k.p.);
  • uchylenie lub skrócenie 4-letniego okresu ochrony przedemerytalnej (art. 39 k.p.);
  • ograniczenie katalogu grup pracowników korzystających ze szczególnej ochrony stosunku pracy. 

Pismo zawierające propozycje organizacji pracodawców (Pracodawców RP, Konfederacji Lewiatan, Business Centre Club oraz Związku Rzemiosła Polskiego) zostało przekazane Przewodniczącemu Zespołu Trójstronnej Komisji ds. prawa pracy i układów zbiorowych oraz Podsekretarzowi Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Radosławowi Mleczce.

Polecamy serwis: Praca

Źródło: Pracodawcy RP

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy oskładkowanie umów cywilnoprawnych da wyższe emerytury w przyszłości? Polacy w to nie wierzą, chcą renegocjacji KPO

Aż 71,5% Polaków nie wierzy, że przyszła państwowa emerytura pozwoli im na godne życie, wynika z najnowszych badań dla Useme.com. Za to coraz więcej rodaków zaczyna oszczędzać na emeryturę poza systemem ZUS. Co więcej, Polacy oczekują od rządu renegocjacji z Komisją Europejską kamienia milowego KPO dot. oskładkowania umów cywilnoprawnych.

12 rat dla powodzian. Rząd pomoże spłacić kredyt hipoteczny

Rząd zapowiedział możliwości wsparcia dla kredytobiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Rozwiązanie zakłada, że Fundusz Wsparcia Kredytobiorców spłaci 12 rat kredytu hipotecznego dla powodzian. Rząd pracuje też nad wprowadzeniem ulg dla powodzian w spłatach także innych zobowiązań – nie tylko tych hipotecznych.

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, który rodzic może dostać te pieniądze. Sprawdź zasady

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, że każdy może dostać te pieniądze. Jest to informacja szczególnie istotna dla osób z terenów dotkniętych powodzią, na których zajęcia w przedszkolach i szkołach zostały zawieszone.

ZUS: Świadczenia na zalanych terenach wypłacane są na bieżąco

Rzecznik Prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco wypłaca świadczenia na terenach dotkniętych powodzią, w tym 14 emerytury. Obecnie około 85 proc. emerytów w ZUS otrzymuje emeryturę bezpośrednio na rachunek bankowy

REKLAMA

MON: Ubrać szpiega - kwoty na zakup cywilnego ubrania przez funkcjonariuszy Służby Wywiadu Wojskowego

Zmieni się wysokość równoważnika pieniężnego i kwota na zakup ubrania typu cywilnego w zamian za umundurowanie przyznawanego funkcjonariuszom Służby Wywiadu Wojskowego. W Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? MEN stawia sprawę jasno

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? Ministerstwo Edukacji Narodowej stawia sprawę jasno. Założenia dotyczące profilu absolwenta przedszkola i szkoły podstawowej są już przygotowane.

Lex Kamilek: Niespójne przepisy powodują problemy organizacyjne w szkołach. Środowisko pedagogiczne skupia się na biurokracji

Ustawa Kamilka, lub inaczej lex Kamilek, wywołała pewne zamieszanie w kręgach m.in. nauczycieli i dyrektorów szkół. Ich wątpliwości budzi m. in. przepis o konieczności przedstawienia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Ten fragment ustawy pozostawia szerokie pole do interpretacji.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r. Kto może liczyć na wcześniejszą emeryturę w 2025 r.? Czy pracownik musi osiągnąć powszechny wiek emerytalny, by uzyskać prawo do emerytury? Co z emeryturami stażowymi?

REKLAMA

Zmiany w wypłatach emerytur. Niektórzy szybciej dostaną pieniądze. Może się zmienić sposób wypłaty. Sprawdź zasady.

Zmiany w procesie wypłat emerytur. Wiele osób szybciej dostanie pieniądze. Może się też zmienić sposób wypłaty. Wcześniejsza wypłata i specjalne punkty poboru świadczeń – sprawdź, czy to dotyczy również ciebie.

Większość Polaków nie liczy na godne życie z emerytury. Przygnębiające wyniki badania

W argumenty o odkładaniu na godną, państwową emeryturę nie wierzy blisko 3/4 Polaków. Ich zdaniem waloryzacja emerytur nigdy nie dogoni wzrostu realnych cen. Polacy nie wierzą też w argumenty rządu za wprowadzeniem pełnego ozusowania umów o dzieło i zleceń.

REKLAMA