REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Premia społeczna 2025. Trwa nabór wniosków

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kinga Piwowarska
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Premia społeczna 2025. Trwa nabór wniosków
Premia społeczna 2025. Trwa nabór wniosków
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Trwa nabór wniosków co do premii społecznej na 2025 r. W pakiecie sporo świadczeń i dofinansowań. Lista poniżej.
rozwiń >

Co to jest premia społeczna?

Jak podaje specjalnie dedykowany premii społecznej serwis: „Premia społeczna” to innowacyjny mechanizm wspierający rozwój lokalnego rynku usług społecznych. Brzmi to dość enigmatycznie, ale wyjaśniamy, że głównym celem premii społecznej jest tak naprawdę zachęcanie samorządów do zlecania usług społecznych podmiotom ekonomii społecznej. Oczywiście JST mogą to zrobić w formie udzielenia zamówienia publicznego lub powierzenia zadania publicznego. Podstawowe usługi społeczne to działania o charakterze niematerialnym dedykowane osobom, rodzinom i społeczności lokalnej. Celem jest podnoszenie jakości życia mieszkańców poprzez zaspakajanie potrzeb z zakresu: promocji i ochrony zdrowia, wspierania osób niepełnosprawnych, polityki prorodzinnej, systemu pieczy zastępczej, pomocy społecznej, edukacji publicznej, przeciwdziałania bezrobociu, kultury, mieszkalnictwa, reintegracji zawodowej i społecznej. Usługi te realizować mogą podmioty ekonomii społecznej to m.in.: organizacje pozarządowe działające w ramach instytucji pożytku publicznego i wolontariatu, spółdzielnie pracy, spółdzielnie inwalidów i niewidomych, warsztaty terapii zajęciowej, zakłady aktywności zawodowej CIS i KIS (Centrum Integracji Społecznej i Klub Integracji Społecznej).

Na co premia społeczna?

Premia społeczna w 2025 r. może być przeznaczona aż na 17 typów usług:

  • usługi opiekuńcze;

  • opieka wytchnieniowa w formie krótkookresowego (do 60 dni w roku) całodobowego lub dziennego pobytu;

  • usługi w rodzinnym domu pomocy;

  • usługi w ośrodkach wsparcia;

  • usługi w gospodarstwach opiekuńczych w formie pobytu dziennego lub całodobowego;

  • usługi asystenckie, świadczone przez asystentów na rzecz osób z niepełnosprawnościami (oraz ich rodzin);

  • usługi asystenckie dla innych grup niż osoby z niepełnosprawnościami, z wyłączeniem asystentury rodzinnej;

  • usługi pielęgniarskiej opieki długoterminowej domowej;

  • opieka paliatywna i hospicyjna w formach zdeinstytucjonalizowanych;

  • poradnictwo specjalistyczne, świadczone osobom i rodzinom;

  • usługi wspierania rodziny;

  • usługi dla dzieci i młodzieży w formach dziennych i środowiskowych;

  • usługi preadopcyjne i postadopcyjne;

  • rodzinna piecza zastępcza, rodzinne domy dziecka oraz placówki opiekuńczo-wychowawcze typu rodzinnego;

  • usługi w postaci mieszkań treningowych mieszkań wspomaganych;

  • usługi interwencji kryzysowej;

  • usługi przeciwdziałania przemocy.

Premia społeczna 2025

Każda jednostka samorządu terytorialnego może ubiegać się o grant pokrywający do 25-70% wartości zamówionych usług. Maksymalna kwota grantu wynosi 350 tys. zł. W ramach projektu planowane jest udzielenie co najmniej 250 grantów. Dzięki „Premii społecznej” zyskuje wiele podmiotów. Rośnie zaangażowanie społeczności w rozwiązywanie lokalnych problemów. Środki na realizację projektu pochodzą z programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus oraz z budżetu państwa. 

REKLAMA

Dla kogo premia społeczna 2025?

  • Dla jednostek samorządu terytorialnego
  • Dla ośrodków wsparcia ekonomii społecznej
  • Dla podmiotów ekonomii społecznej
  • no i przede wszystkim dla społeczeństwa!

Jak złożyć wniosek? Premia społeczna 2025

Portal dot. premii społecznej wskazuje, że wniosek należy złożyć przez generator.premiaspoleczna.pl. Instrukcja obsługi generatora dostępna jest tutaj. Formularz wniosku o udzielenie grantu jest podzielony na 4 części. Należy się zarejestrować na portalu, wskazać dane wnioskodawcy, dane konkretnej usługi społecznej, wypełnić oświadczenia i załączyć załączniki.

Kiedy złożyć wniosek? Premia społeczna2025

Nabór wniosków w zakresie premii społecznej przedstawia się następująco:

  • II nabór wniosków premia społeczna: listopad 2024 - październik 2025.

Co ważne, realizację usługi społecznej może zlecić JST lub jej jednostka organizacyjna, ale tylko JST może złożyć wniosek o przyznanie grantu. Zatem wszystkie gminy i powiaty, które zdecydują się zlecić usługę społeczną podmiotowi ekonomii społecznej (PES) powinny dopełnić formalności.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zasiłek pielęgnacyjny nadal dochodem w pomocy społecznej

Zgodnie z aktualnymi przepisami zasiłek pielęgnacyjny stanowi dochód, który MOPS uwzględnia przy ubieganiu się o świadczenia z pomocy społecznej. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej aktualnie nie pracuje nad zmianą przepisów w tym zakresie. Tak wynika z odpowiedzi na petycję, która w tym roku wpłynęła do resortu rodziny.

W 2025 r. ZUS też zwróci nadpłatę składki zdrowotnej. Warunek to złożenie wniosku do 20 maja 2025 r.

Zbliża się ważny termin dla przedsiębiorców – 20 maja 2025 r. to ostatni dzień na rozliczenie składki zdrowotnej za 2024 rok. Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą i płacisz składki na ubezpieczenie zdrowotne, musisz uwzględnić to rozliczenie w dokumentach za kwiecień.

Wybory papieża: 135 kardynałów wybierze następcę papieża Franciszka. Jak przebiega konklawe?

135 kardynałów wybierze nowego papieża. Tak jak w 2013 r. Jak przebiega konklawe? Opowiada kardynał Rainer Maria Woelki, który uczestniczył w wyborze papieża Franciszka.

Czy była żona dziedziczy po byłym mężu i na odwrót?

Jak rozwód wpływa na dziedziczenie po byłym małżonku? Odpowiedź na to pytanie zależy od tego czy mamy do czynienia z dziedziczeniem testamentowym, czy też ustawowym. Oto ważne przepisy!

REKLAMA

Tysiąclecie Korony Polskiej: Warszawa, program na niedzielę, 27 kwietnia 2025 r.

Obchody Tysiąclecia Korony Polskiej już w niedzielę, 27 kwietnia 2025 r. Warszawa stanie się centrum ogólnopolskich obchodów tysiąclecia koronacji Bolesława Chrobrego, pierwszego króla Polski. W programie wyjątkowe wydarzenie o charakterze historyczno-kulturowym, na które wstęp będzie całkowicie bezpłatny. Czeka nas dzień pełen emocji, edukacji, zabawy i dumy narodowej. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów.

Dodatek do renty: Przecież niepełnosprawność to nie wybór. Nikt nie wybiera sobie wieku, w którym zachoruje czy ulegnie wypadkowi

Wciąż wpływają do rządu apele o szybkie wprowadzenie drugiego dodatku dla rencistów. Pierwszy otrzymują beneficjenci renty socjalnej. O podobny dodatek zabiegają renciści z tytułu niezdolności do pracy. W obu przypadkach nie chodzi o dodatek dla każdego rencisty. Musi on dodatkowo mieć orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Ten wymóg powoduje, że pokrzywdzeni czują się często renciści nie dysponujący tym orzeczeniem – pokrzywdzenie wynika z tego, że nie mogą liczyć na istotne podwyżki renty zasadniczej (z wyjątkiem podwyżek okołoinflacyjnych).

Pogrzeb papieża Franciszka [Transmisja NA ŻYWO]

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek, 21 kwietnia 2025 r. o godz. 7:35. Miał 88 lat. Przyczynami śmierci był udar mózgu i nieodwracalna zapaść kardiologiczna. Trumna z ciałem papieża Franciszka wystawiona jest w bazylice Św. Piotra. Wierni mogą oddać mu hołd. O godz. 20:00 rozpocznie się obrzęd zamknięcia trumny przed sobotnią ceremonią pogrzebową.

Dyskryminacja cudzoziemców w warszawskim urzędzie? RPO żąda wyjaśnień

Cudzoziemiec chciał zarejestrować auto, ale urząd odmówił przyjęcia go poza wyznaczonymi godzinami dla obcokrajowców. Rzecznik Praw Obywatelskich mówi wprost: to może być naruszenie zasad równego traktowania. RPO domaga się pilnych wyjaśnień i zmian w warszawskich urzędach.

REKLAMA

Kamery monitoringu w szpitalu, w gabinecie zabiegowym. Nagrania przechowywane 3 miesiące. Krytyka płynie od RPO, UODO i NIK. MZ: nie wpłynęły żadne skargi i wzrosło bezpieczeństwo pacjentów

Od prawie dwóch lat zmienione przepisy ustawy o działalności leczniczej pozwalają kierownikom podmiotów leczniczych na szersze stosowanie monitoringu wizyjnego (kamery) w pomieszczeniach, w których udzielane są świadczenia zdrowotne. Zdaniem obywateli, a także Rzecznika Praw Obywatelskich te przepisy nadmiernie ingerują w prawo do prywatności i ochronę danych osobowych pacjentów. RPO Marcin Wiącek kieruje w tej sprawie pisma do ministra zdrowia. A ten odpisał, że przepisy są dobre, bo zwiększają bezpieczeństwo pacjentów. W najnowszym piśmie RPO argumentuje, że określenie przesłanek monitoringu w miejscu udzielania świadczeń zdrowotnych powinno znaleźć się w przepisach rangi ustawowej. Rzecznik wskazuje też niepokojącą praktykę stosowania kamer w gabinetach lekarskich i zabiegowych, co zauważyły też inne instytucje państwowe: Najwyższa Izba Kontroli i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Krótszy tydzień pracy: 28 kwietnia 2025 r. MRPiPS przedstawi kolejny etap zmian. Pracodawcy: lepsze stopniowe zmniejszanie czasu pracy o 2-5 godzin w tygodniu

Zgodnie z zapowiedziami, jeszcze w kwietniu 2025 r. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ma zaprezentować założenia programu ograniczającego tydzień pracy z pięciu do czterech dni przy jednoczesnym zachowaniu obecnej wysokości wynagrodzenia. Rozwiązania te są promowane przez Minister Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk, a jednocześnie mocno sceptycznie przyjmowane przez przedsiębiorców. – To na pewno nie jest czas na takie zmiany. Taka dyskusja w tym momencie ma charakter teoretyczny, żeby nie powiedzieć, że nieco wirtualny – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

REKLAMA