REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Premia społeczna 2024 i 2025. Ruszył nabór wniosków. Dla kogo premia, jak i kiedy złożyć wniosek

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Premia społeczna 2024 i 2025. Ruszył nabór wniosków. Dla kogo premia, jak i kiedy złożyć wniosek
Premia społeczna 2024 i 2025. Ruszył nabór wniosków. Dla kogo premia, jak i kiedy złożyć wniosek
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Premia społeczna 2024 i 2025. Ruszył nabór wniosków. Dla kogo premia, jak i kiedy złożyć wniosek. Poniżej szczegółowe wyjaśnienia i potrzebne informacje. Dofinansowanych będzie aż 17 usług w tym: opieka wytchnieniowa czy usługi asystenckie, świadczone przez asystentów na rzecz osób z niepełnosprawnościami (oraz ich rodzin). Zatem celem premii społecznej jest: poprawa jakości życia mieszkańców dzięki dostępowi do szerszej gamy usług społecznych. 
rozwiń >

Co to jest premia społeczna?

Jak podaje specjalnie dedykowany premii społecznej serwis: „Premia społeczna” to innowacyjny mechanizm wspierający rozwój lokalnego rynku usług społecznych. Brzmi to dość enigmatycznie, ale wyjaśniamy, że głównym celem premii społecznej jest tak naprawdę zachęcanie samorządów do zlecania usług społecznych podmiotom ekonomii społecznej. Oczywiście JST mogą to zrobić w formie udzielenia zamówienia publicznego lub powierzenia zadania publicznego. Podstawowe usługi społeczne to działania o charakterze niematerialnym dedykowane osobom, rodzinom i społeczności lokalnej. Celem jest podnoszenie jakości życia mieszkańców poprzez zaspakajanie potrzeb z zakresu: promocji i ochrony zdrowia, wspierania osób niepełnosprawnych, polityki prorodzinnej, systemu pieczy zastępczej, pomocy społecznej, edukacji publicznej, przeciwdziałania bezrobociu, kultury, mieszkalnictwa, reintegracji zawodowej i społecznej. Usługi te realizować mogą podmioty ekonomii społecznej to m.in.: organizacje pozarządowe działające w ramach instytucji pożytku publicznego i wolontariatu, spółdzielnie pracy, spółdzielnie inwalidów i niewidomych, warsztaty terapii zajęciowej, zakłady aktywności zawodowej CIS i KIS (Centrum Integracji Społecznej i Klub Integracji Społecznej).

Na co premia społeczna?

Premia społeczna na 2024 r. ale i na 2025 r. może być przeznaczona aż na 17 typów usług:

  • usługi opiekuńcze;

  • opieka wytchnieniowa w formie krótkookresowego (do 60 dni w roku) całodobowego lub dziennego pobytu;

  • usługi w rodzinnym domu pomocy;

  • usługi w ośrodkach wsparcia;

  • usługi w gospodarstwach opiekuńczych w formie pobytu dziennego lub całodobowego;

  • usługi asystenckie, świadczone przez asystentów na rzecz osób z niepełnosprawnościami (oraz ich rodzin);

  • usługi asystenckie dla innych grup niż osoby z niepełnosprawnościami, z wyłączeniem asystentury rodzinnej;

  • usługi pielęgniarskiej opieki długoterminowej domowej;

  • opieka paliatywna i hospicyjna w formach zdeinstytucjonalizowanych;

  • poradnictwo specjalistyczne, świadczone osobom i rodzinom;

  • usługi wspierania rodziny;

  • usługi dla dzieci i młodzieży w formach dziennych i środowiskowych;

  • usługi preadopcyjne i postadopcyjne;

  • rodzinna piecza zastępcza, rodzinne domy dziecka oraz placówki opiekuńczo-wychowawcze typu rodzinnego;

  • usługi w postaci mieszkań treningowych mieszkań wspomaganych;

  • usługi interwencji kryzysowej;

  • usługi przeciwdziałania przemocy.

Premia społeczna 2024 i 2025. Ruszył nabór wniosków

Każda jednostka samorządu terytorialnego może ubiegać się o grant pokrywający do 25-70% wartości zamówionych usług. Maksymalna kwota grantu wynosi 350 tys. zł. W ramach projektu planowane jest udzielenie co najmniej 250 grantów. Dzięki „Premii społecznej” zyskuje wiele podmiotów. Rośnie zaangażowanie społeczności w rozwiązywanie lokalnych problemów. Środki na realizację projektu pochodzą z programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus oraz z budżetu państwa. 

REKLAMA

Premia społeczna 2024 i 2025. Ruszył nabór wniosków

Dla kogo premia społeczna 2024 i 2025:

  • Dla jednostek samorządu terytorialnego
  • Dla ośrodków wsparcia ekonomii społecznej
  • Dla podmiotów ekonomii społecznej
  • no i przede wszystkim dla społeczeństwa!

Jak złożyć wniosek? Premia społeczna 2024 i 2025

Portal dot. premii społecznej wskazuje, że wniosek należy złożyć przez generator.premiaspoleczna.pl. Instrukcja obsługi generatora dostępna jest tutaj. Formularz wniosku o udzielenie grantu jest podzielony na 4 części. Należy się zarejestrować na portalu, wskazać dane wnioskodawcy, dane konkretnej usługi społecznej, wypełnić oświadczenia i załączyć załączniki.

Kiedy złożyć wniosek? Premia społeczna 2024 i 2025

Nabór wniosków w zakresie premii społecznej przedstawia się następująco:

  • I nabór wniosków premia społeczna: 28 czerwca 2024 -31 październik 2024
  • II nabór wniosków premia społeczna: listopad 2024 - październik 2025.

Co ważne, realizację usługi społecznej może zlecić JST lub jej jednostka organizacyjna, ale tylko JST może złożyć wniosek o przyznanie grantu. Zatem wszystkie gminy i powiaty, które zdecydują się zlecić usługę społeczną podmiotowi ekonomii społecznej (PES) powinny dopełnić formalności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zakaz wjazdu aut elektrycznych do garażu podziemnego w bloku. Czy taka uchwała wspólnoty mieszkaniowej jest zgodna z prawem?

Media od jakiegoś czasu donoszą o uchwałach niektórych wspólnot mieszkaniowych, które zakazują „elektrykom” (samochodom z napędem elektrycznym) wjazdu do garażu podziemnego w bloku mieszkalnym. Czy takie ograniczenie praw mieszkańców do korzystania z garażu jest w ogóle legalne. Warto też pamiętać o możliwości zaskarżania uchwał wspólnoty mieszkaniowej. Nie ma jeszcze wyroków sądowych w podobnych sprawach.

Stałe kontrole na granicy z Niemcami od 16 września 2024 r. Ile potrwają? Problem dla firm i pracowników

Rząd w Niemczech podjął decyzję, że od 16 września na kolejne 6 miesięcy przywrócone zostaną wszystkie kontrole graniczne, w tym przedłużone będą kontrole na granicy z Polską, Czechami, Szwajcarią i Austrią. - Bardzo trudno jest dyskutować z argumentami podnoszonymi przez władze niemieckie, które kontrole graniczne tłumaczą walką z nielegalną migracją i chęcią zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom. Nie da się jednak ukryć, że kontrole graniczne w pewien sposób naruszają zasady swobody przepływu handlowego, usługowego, a także mocno komplikują życie pracownikom transgranicznym. Z zasady więc kontrole sprawiają, że nasza integracja na pograniczu polsko-niemieckim i współpraca biznesowa jest po prostu słabsza – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. 

Aktywny rodzic w pracy - czy świadczenie przysługuje rodzicom prowadzącym własną działalność gospodarczą?

Czy świadczenie "aktywny rodzic w pracy" obejmuje także rodziców prowadzących własną działalność gospodarczą? Co w przypadku gdy rodzic prowadzący działalność gospodarczą korzysta z ulg i preferencji w opłacaniu składek do ZUS?

Emerytura od państwa w wysokości 20% ostatniej pensji - jeżeli nie podwyższymy wieku emerytalnego

Wprowadzenie w 1999 roku systemu zdefiniowanej składki w ubezpieczeniach emerytalnych spowodowało obniżenie tzw. przeciętnej stopy zastąpienia. Instytut Emerytalny podaje, że w latach 2014–2020 ta stopa spadła z 52,5 do 42,4 proc. Oznacza to, że po przejściu na emeryturę dana osoba otrzymuje świadczenie w wysokości mniejszej niż połowa ostatniej pensji. Jeszcze przed 2060 rokiem ta stopa spadnie poniżej 20%, jeżeli nie zostanie podwyższony wiek emerytalny.

REKLAMA

Wskazania w orzeczeniu o niepełnosprawności. Co oznacza punkt 7 i 8? [Przykład]

Wskazania stanowią ważny element orzeczenia o niepełnosprawności. Rodzice często zwracają uwagę na punkty 7 i 8. Co one oznaczają i dlaczego są istotne do uzyskania świadczeń? Co powinny wiedzieć osoby, ubiegające się o świadczenie pielęgnacyjne?

Liczba wypadków przy pracy w I półroczu 2024 r. wzrosła. Przyczyną 42 proc. z nich, było nieprawidłowe zachowanie się pracowników

Liczba wypadków przy pracy w I półroczu 2024 r. wzrosła. Odnotowano ponad 30 tys. 400 osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy. Przyczyną 42 proc. z nich, było nieprawidłowe zachowanie się pracowników. Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące wypadków przy pracy w I półroczu 2024 r. 

35-godzinny tydzień pracy w Polsce. Nie ma w tym nic złego jeżeli jest dobrowolny. Środowiska wolnościowe, rolnicy i sadownicy apelują do rządu

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej planuje wprowadzić szereg regulacji mogących drastycznie wpłynąć na stabilność polskiej gospodarki – piszą we wspólnym apelu o rozsądne rozwiązania na rynku pracy w Polsce organizacje wolnościowe i rolnicze. Apel ten dotyczy 35-godzinnego tygodnia pracy, oskładkowania umów cywilnoprawnych i zwiększenia uprawnień Państwowej Inspekcji Pracy.

16 września zmienią się przepisy. Będzie łatwiej uzyskać świadczenie pieniężne

Od 16 września 2024 r. zmienią się przepisy ustawy o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa. Byłym sołtysom łatwiej będzie uzyskać to świadczenie.

REKLAMA

Nowe stawki dla opakowań szklanych – MKiŚ chce obniżyć opłaty produktowe

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce obniżyć stawkę opłaty produktowej dla opakowań szklanych wielokrotnego użytku, aby uwzględnić ich większą masę. Zgodnie z projektem nowelizacji rozporządzenia przygotowanym przez MKiŚ, stawka dla tych opakowań ma wynosić 0,01 zł w 2025 r., 0,05 zł w 2026 r., oraz 0,25 zł w 2027 r. Rozporządzenie ma wejść w życie 1 stycznia 2025 r.

831 zł lub 652,60 zł miesięcznie dla pracownika. Nie wszyscy wiedzą o tym dodatku

831 zł lub 652,60 zł miesięcznie dla pracownika. Nie wszyscy wiedzą o tym dodatku. Chodzi o dodatek aktywizacyjny. Kto może liczyć na 831 zł dodatku aktywizacyjnego, a kto na 652,60 zł dodatku aktywizacyjnego? Nie wszyscy mogą z niego skorzystać.

REKLAMA