reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pomoc prawna > Inne > Łatwiejsza rejestracja pojazdów

Łatwiejsza rejestracja pojazdów

Zapowiadają się duże zmiany w kwestii rejestracji pojazdów. Zgodnie z projektem ustawy, numer rejestracyjny ma zostać przypisany do auta i pozostać ten sam, przez cały okres użytkowania. Rejestracje już nie będą musiały być powiązane z miejscem zameldowania właściciela rejestrowanego pojazdu.

Wejście zmian planowane jest na wiosnę przyszłego roku.

Zobacz: Opłaty elektroniczne na autostradach

Mniej formalności

Szybciej będzie można także rejestrować samochody sprowadzone z UE. Projekt zakłada, że obywatel w jednym miejscu załatwi wszystkie niezbędne formalności związane z rejestracją pojazdu. Ma to być realizowane przez instytucję jednego okienka- dokumenty przedstawione przez obywatela mają być zgromadzone i przesłane do właściwych urzędów. Nabywca sprowadzonego samochodu będzie musiał kontaktować się z innymi urzędami, tylko w wypadku gdy pojawią się wątpliwości co do przedstawionych dokumentów. 


Stały numer rejestracyjny


Kolejną projektowaną zmianą jest stały numer rejestracyjny przez cały czas użytkowania pojazdu. Nowy właściciel samochodu, kupujący używany pojazd nie będzie musiał już występować o nowe numery rejestracyjne. Właściciel indywidualnych numerów będzie mógł je zachować i wykorzystać przy nowym samochodzie. W aktualnym stanie prawnym, musi je zwrócić do organu rejestrującego. Planowane rozwiązania nie obejmą pojazdów służb i pojazdów dyplomatycznych.
Centralna Ewidencja Pojazdów


Dane o stanie licznika samochodu oraz liczbie zmian właścicieli będą umieszczane w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP). Informacje te, uzyskiwane będą podczas badania technicznego. Do Centralnej Ewidencji Pojazdów przekażą je stacje kontroli pojazdów.

Ma to przede wszystkim ochronić kupujących auta, którzy będą mogli sprawdzić rzeczywisty stan licznika samochodu. Unikną przy tym zakupu pojazdu, który ma „cofnięty licznik przebiegu”. Informacje będą dostępne za pośrednictwem ePUAP. Wpisując dane z dowodu rejestracyjnego potencjalny nabywca uzyska wszystkie interesujące go informacje.

Zobacz: Energooszczędny potencjał administracji publicznej


Punkty karne do ewidencji

Do centralnej ewidencji kierowców mają trafić dane o punktach karnych za naruszenie przepisów ruchu drogowego. Chodzi o to, aby punkty były wprowadzane jeszcze w radiowozie przez policjantów.


Dowolność miejsca rejestracji


Zgodnie z projektem, rejestracji samochodu będzie można dokonać u dowolnie wybranego przez siebie starosty na terenie całego kraju. Zostanie zniesiony wymóg rejestracji pojazdu u starosty właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę firmy. Na podobnych zasadach możliwe będzie także uzyskanie prawa jazdy.

Zobacz: Prędkość bezpieczna a prędkość administracyjnie dozwolona?


Szybsze korzystanie z uprawnień


Proponowana nowelizacja zakłada umożliwienie korzystania z uprawnień do kierowania pojazdami niezwłocznie po zdaniu egzaminu państwowego. Będzie to możliwe dzięki przyznaniu wojewódzkim ośrodkom ruchu drogowego kompetencji do ich wydawania.
Zaproponowano również, aby podczas kontroli drogowej nie było obowiązku legitymowania się dowodem rejestracyjnym (o ile jest się właścicielem kierowanego pojazdu), prawem jazdy i polisą OC.


Producenci oraz importerzy nowych pojazdów z chwilą przeznaczenia pojazdu do sprzedaży będą musieli przekazywać jego dane do Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP). Dzięki temu do rejestracji nowych pojazdów wykorzystywane będą dane już wprowadzone w postaci elektronicznej.

Nie będzie potrzeby ręcznego ich wprowadzania, co zmniejszy ryzyko powstania błędów i skróci czas rejestracji pojazdu.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Roma Opoka

Aplikant adwokacki

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Wzór umowy na samochód
Wzór umowy na samochód

PIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Markiewicz

Ekspert portalu NieruchomosciSzybko.pl i Manager w Mzuri CFI

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama