reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pomoc prawna > Nieodpłatna pomoc > Bezpłatna pomoc prawna dla ofiary przestępstw

Bezpłatna pomoc prawna dla ofiary przestępstw

Wiele ofiar przestępstw nie wie, w jaki sposób dochodzić swoich praw. Często barierą w walczeniu o swoje są koszty, jakie należy ponieść za założenie sprawy w sądzie jak i koszty za pomoc prawną u adwokata lub radcy prawnego. Jednak istnieją bezpłatne możliwości pomocy prawnej dla takich osób. W jaki sposób uzyskać bezpłatną pomoc prawną?

Kim jest osoba pokrzywdzona?

Według Kodeksu postępowania karnego pokrzywdzonym jest osoba, której dobro prawne zostało bezpośrednio naruszone lub zagrożone w wyniku przestępstwa. Żeby można było kogoś uznać za pokrzywdzonego musi zostać naruszone jakieś prawo takiej osoby. Chodzi tu m.in. o takie prawa jak zdrowie, nietykalność cielesna, własność, cześć, dobre imię czy wszelkie wolności np. religijne, seksualne.

Instytucje udzielające pomocy pokrzywdzonym

Rzecznik Praw Obywatelskich – jest to instytucja konstytucyjna, a po pomoc do RPO może zwrócić się każdy, kogo wolności lub prawa zostały naruszone przez władze publiczne. Zadaniem Rzecznika jest stanie na straży wolności i praw człowieka i obywatela określonych w Konstytucji i innych aktach. 

Helsińska Fundacja Praw Człowieka – ta organizacja pozarządowa zajmująca się obroną praw człowieka. Doradza w zakresie problemów dotyczących naruszeń praw osobistych i politycznych. Przyjmuje sprawy, w których doszło lub mogło dojść do naruszeń praw człowieka, zwłaszcza prawa do rzetelnego procesu, naruszenia nietykalności przez policję, do wolności osobistej, do informacji o działalności organów władzy państwowej i samorządowej itp.

Zobacz: Kiedy konsumenci mogą liczyć na bezpłatną pomoc prawną?

Centrum Praw Kobiet - pomaga ofiarom przemocy oraz dyskryminowanym. Udziela porad i pomocy w sprawach z zakresu prawa karnego (przemoc domowa), rodzinnego (sprawy rozwodowe, alimentacyjne, związane z władzą rodzicielską) oraz pracy. Zapewnia porady prawnika, porady psychologiczne, zapewnianie pełnomocnika kobietom, których sprawa może mieć charakter precedensowy oraz udziela wsparcia kobietom w kontaktach z organami ścigania i wymiaru sprawiedliwości.

Rzecznik Praw Dziecka - instytucja zajmująca się sprawami związane z problemami dzieci i młodzieży do lat 18. Rzecznik Praw Dziecka stoi na straży praw dziecka określonych w Konstytucji RP, Konwencji o prawach dziecka i innych przepisach prawa, z poszanowaniem odpowiedzialności, praw i obowiązków rodziców. Może żądać wyjaśnień na temat sprawy od instytucji, sądu, prokuratora.

Wyszukiwarka pomocy dla ofiar przestępstwa znajduje się na stronie rzecznika praw obywatelskich – link do strony. Za jej pomocą można znaleźć instytucję lub organizację pozarządową z naszego powiatu lub okolicy, z której pomocy można skorzystać.

Zobacz serwis: Nieodpłatna pomoc

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wiele instytucji oferuje bezpłatną pomoc ofiarom przestępstw.
Wiele instytucji oferuje bezpłatną pomoc ofiarom przestępstw.

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mariański Group

Profesjonalizm & Pasja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama