| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pomoc prawna > Sądy > Jak usprawiedliwić nieobecność w prokuraturze?

Jak usprawiedliwić nieobecność w prokuraturze?

Zdarzają się przypadki, kiedy to obecność świadka, obrońcy, pełnomocnika czy innych uczestników postępowania jest niemożliwa. Czy istnieje możliwość usprawiedliwienia nieobecności oraz jakie okoliczności mogą usprawiedliwić niestawienie się w prokuraturze?

Prokuratura

W postępowaniu karnym działania prokuratora mają na celu wykrycie przestępstw oraz doprowadzenie do tego, aby osoba, która je popełniła, poniosła za nie stosowną karę. Cel ten jest realizowany m.in. przez prowadzenie i nadzorowanie postępowania przygotowawczego. Wskazany cel osiągany jest w dużej mierze poprzez przeprowadzanie szeregu czynności, w których wymagana jest obecność określonych osób.

Odpowiednie powiadomienie

Żeby można było wyciągać konsekwencję z tytułu nieobecności w prokuraturze, uprawniony do wzięcia udziału w czynności procesowej powinien być zawiadomiony o jej czasie i miejscu.

Zgodnie z Kodeksem postępowania karnego czynności nie przeprowadza się, jeżeli osoba uprawniona nie stawiła się, a brak dowodu, że została o niej powiadomiona, oraz jeżeli zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że niestawiennictwo wynikło z powodu przeszkód żywiołowych lub innych wyjątkowych przyczyn, a także wtedy, gdy osoba ta usprawiedliwiła należycie niestawiennictwo i wnosi o nieprzeprowadzanie czynności bez jej obecności, chyba, że ustawa stanowi inaczej.

Zobacz: Prawa i obowiązki świadka w sądzie

Usprawiedliwienie nieobecności

Usprawiedliwienie niestawiennictwa z powodu choroby oskarżonych, świadków, obrońców, pełnomocników i innych uczestników postępowania, których obecność była obowiązkowa lub, którzy wnosili o dopuszczenie do czynności, będąc uprawnionymi do wzięcia w niej udziału, wymaga przedstawienia zaświadczenia potwierdzającego niemożność stawienia się na wezwanie lub zawiadomienie organu prowadzącego postępowanie, wystawionego przez lekarza sądowego.

Spisy uprawnionych lekarzy sądowych można uzyskać w sekretariatach sądów.

Zaświadczenie od lekarza wydawane jest po osobistym przeprowadzeniu badania. W przypadku pobytu takiej osoby w szpitalu lekarz sądowy może wystawić zaświadczenie bez przeprowadzenia badania bezpośredniego. Dokonuje wtedy tego na podstawie dostarczonej mu dokumentacji.

Mogą również zaistnieć takie okoliczności, w których, ze względu na szczególne okoliczności sąd uzna za wystarczające jest zaświadczenie od innego lekarza. Ma to miejsce przede wszystkim, gdy osoba taka wykaże, że w danych okolicznościach nie było możliwości uzyskania zaświadczenia od lekarza sądowego.

Zobacz: Przesłuchanie świadka w miejscu zamieszkania

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

EESTI CONSULTING OÜ

Consulting, doradztwo prawno-podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »