reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Przemoc w rodzinie > Co to jest stalking

Co to jest stalking

Stalking jest to powtarzalny ciąg zachowań podejmowanych przez napastnika w celu wywołania u prześladowanej u niego osoby, stanu uzasadnionych obaw o jej bezpieczeństwo. Z jednej strony jest stalker (sprawca) a z drugiej osoba nękana (ofiara).

Cechami charakterystycznymi dla stalkingu jest to że: są to zachowania powtarzalne, kierowane bezpośrednio w stronę określonej osoby, postrzegane jako zachowania niepożądane i natrętne, które wyzwalają u nękanej osoby niepokój i strach. 

Regulacje karne

Uporczywe nękanie na gruncie prawa polskiego nie doczekało się jednak odrębnej regulacji o charakterze karnym.

Jeżeli chodzi o typy czynów karalnych, które mogące mieć najpowszechniejsze zastosowanie przy orzekaniu w sprawach, które można określić jako dotyczące uporczywego nękania to z pewnością należą do nich: art.191 § Kodeksu karnego, który stanowi, że: „Kto stosuje przemoc wobec osoby lub groźbę bezprawną w celu zmuszenia innej osoby do określonego działania, zaniechania lub znoszenia, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”, oraz art. 190 § 1 Kodeksu karnego „Kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub szkodę osoby najbliższej, jeżeli groźba wzbudza w zagrożonym uzasadnioną obawę, że będzie spełniona, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”

Zobacz również serwis: Sprawy karne

Stalker jako osoba najbliższa

Artykuł 207 Kodeksu karnego stanowi, że: „Znęcanie się fizyczne lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim lub osobą nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny - podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat”.

Osobą najbliższą wedle Kodeksu karnego jest małżonek, wstępny, zstępny, rodzeństwo, powinowaty w tej samej linii lub stopniu, osoba pozostająca w stosunku przysposobienia oraz jej małżonek, a także osoba pozostająca we wspólnym pożyciu) oraz inna osoba wspólnie zamieszkująca lub gospodarująca.

Zobacz również: Wzór zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa znęcania się

Jak bronić się przed stalkerem

Jeżeli zachowania stalkera wywołują u osoby nękanej poczucie zagrożenia, strachu to może złożyć na policji lub w prokuraturze rejonowej zawiadomienie o popełnieniu jednego z przytoczonych powyżej przestępstw. Warto jest również zbierać dowody na takie zabronione zachowania. Mogą nimi być np. zachowane sms-y, maile, nagrania magnetofonowe, listy, zdjęcia, świadkowie, notatki policji, dokumentacja medyczna etc. 

Zawsze gdy osoba nękana czuje, że jej bezpieczeństwo jest zagrożone (np. na skutek bezpośredniego spotkania ze sprawcą) ma prawo wzywać na interwencje policję.

Odpowiedzialność cywilna stalkera

Jeśli chodzi o odpowiedzialność na gruncie prawa cywilnego to należy stwierdzić, że działania stalkerów wymierzone są m.in. w życie, zdrowie, wolność, spokój ofiary, prywatność itp.

Ofiary stalkingu, których dobra zostały naruszone mogą żądać świadczeń odszkodowawczych od nękającej ich osoby, jak również zadośćuczynienia za doznane krzywdy.

Zobacz również serwis: Przemoc w rodzinie

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Żaneta Urawska

Radca prawny w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Stalking  jest to powtarzalny ciąg zachowań podejmowanych przez napastnika w celu wywołania u prześladowanej u niego osoby, stanu uzasadnionych obaw o jej bezpieczeństwo.
Stalking jest to powtarzalny ciąg zachowań podejmowanych przez napastnika w celu wywołania u prześladowanej u niego osoby, stanu uzasadnionych obaw o jej bezpieczeństwo.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

ODO 24

ODO 24 – to firma, która od 2012 roku oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa informacji. Stawia na merytorykę, praktyczne rozwiązania oraz trwałe relacje z klientami budowane w oparciu o partnerstwo, uczciwość i zaufanie. Swoim klientom pomaga chronić dane, minimalizując ryzyko związane z kontrolą, wyciekiem lub ich utratą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama