Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak uzyskać pomoc z tytułu samotnego wychowywania dziecka?

Jarosław Krasnodęmbski

REKLAMA

REKLAMA

Osoba samotnie wychowująca dziecko może starać się o dodatkowe środki na jego utrzymanie. Jakie kryteria muszą być spełnione, aby uzyskać pomoc z tego tytułu?

Kto może starać się o dodatek?

Ustawa o świadczeniach rodzinnych mówi, że dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka przysługuje samotnie wychowującym dziecko matce lub ojcu, opiekunowi faktycznemu dziecka albo opiekunowi prawnemu dziecka, jeżeli nie zostało zasądzone świadczenie alimentacyjne na rzecz dziecka od drugiego z rodziców dziecka. Powodem takiego niezasądzenia może być śmierć drugiego z rodziców, nieznajomość drugiego rodzica oraz oddalone powództwo o ustalenie świadczenia alimentacyjnego od drugiego z rodziców.

REKLAMA

Dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka przysługuje również osobie uczącej się, jeśli ojciec jest nieznany, a matka nie żyje.

Wysokość dodatku

REKLAMA

Wysokość dodatku z tytułu samotnego wychowywania dziecka przysługuje w wysokości 170 zł na jedno dziecko. Jednak ustawodawca ograniczył wysokość świadczenia do 340 zł. Oznacza to, że świadczenie przysługuje w pełni tylko na dwójkę dzieci. Rodzic wychowujący dwójkę dzieci otrzyma taką samą wysokość świadczenia, co rodzic wychowujący trójkę i większą liczbę dzieci.

Rodzic posiadający więcej niż troje dzieci, które są uprawnione do zasiłku rodzinnego, będzie uznany wraz z nimi za rodzinę wielodzietną, na którą przyznawane jest dodatkowe świadczenie. Przysługuje ono w wysokości 80 zł na trzecie i każde kolejne dziecko uprawnione do zasiłku. Dodatek może otrzymać rodzic, opiekun prawny lub faktyczny dziecka.

Zobacz: Na jaki okres przyznawany jest zasiłek rodzinny?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niepełnosprawne dziecko

Rodzic, wychowujący samotnie dziecko legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, otrzymuje świadczenie o 80 zł wyższe na jedno dziecko, czyli 250 zł. Jednak i tu napotykamy ograniczenie, gdyż dodatek nie może być wyższy niż 160 zł na wszystkie dzieci.

Wniosek o dodatek

Wniosek składa się do właściwego organu w urzędzie gminy lub ośrodku pomocy społecznej. Jeżeli matka, składa wniosek o pomoc z tytułu samotnego wychowania dziecka, a wniosek motywuje nieznajomością ojca dziecka, powinna wraz z wnioskiem dołączyć zupełny odpis aktu urodzenia dziecka.

Wnioskodawczyni zobowiązuje się jednocześnie do informowania o wszystkich zmianach mających wpływ na prawo do otrzymywanych świadczeń, np. o uznaniu dziecka przez jego ojca. 

Zobacz serwis: Pomoc społeczna

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Pomnik przyrody

  Pomnik przyrody stanowi jedną z form jej ochrony. Jak można zdefiniować pomniki ochrony przyrody? Jakie kryteria powinno spełniać drzewo, aby uznać je za taki pomnik?

  Odpady komunalne

  Odpady komunalne to często odpady, które powstają w gospodarstwach domowych, ale nie tylko. Szczegółowe wyliczenie znajdziemy w ustawie o odpadach.

  Ochrona przyrody

  Ochrona przyrody jest ważnym zagadnieniem w dobie rozwoju technologicznego. Z tempo powodu warto wiedzieć na czym polega i jakie są jej cele.

  Park narodowy

  Parki narodowe to miejsca, które pełnią ważną rolę w kontekście ochrony przyrody. W jakim celu są tworzone i jak można je zdefiniować?

  REKLAMA

  Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. ZUS wypłacił ponad 700 tys. świadczeń

  Kapitał wypłacany jest w miesięcznych częściach – po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł przez rok. Wyboru dokonuje rodzic. Błędy we wnioskach mogą jednak wpływać na czas rozpatrzenia elektronicznego dokumentu. 

  Centralna Informacja Emerytalna. Ustawa opublikowana

  Ustawa o Centralnej Informacji Emerytalnej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Kto będzie miał dostęp do CIE? Jakie informacje znajdą się w systemie?

  TSUE: Bank ma obowiązek przekazać konsumentowi informacje, które pokażą rzeczywiste ryzyko kredytu

  Kolejny wyrok Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawie kredytów frankowych. W wyroku z 21 września 2023 r. TSUE podkreślił, że bank ma obowiązek przekazać konsumentowi informacje, które pozwolą zrozumieć rzeczywiste ryzyka, na które jest narażony w trakcie całego okresu obowiązywania umowy kredytu denominowanego w walucie obcej.

  Kolejne problemy z wystawianiem recept na darmowe leki dla dzieci i seniorów?

  Do Rzecznika Praw Obywatelskich docierają informacje o problemach z receptami na darmowe leki dla dzieci i seniorów. Mają one dotyczyć lekarzy przyjmujących prywatnie. Rzecznik zwrócił się do resortu zdrowia o zajęcie stanowiska w tej sprawie.

  REKLAMA

  Choroba Alzheimera: Ryzyko zachorowania wzrasta z wiekiem

  Choroba Alzheimera i choroby pokrewne została zdiagnozowana w 2022 r. u 357 tysięcy osób – takie dane podał Narodowy Fundusz Zdrowia w Światowy Dzień Walki z Chorobą Alzheimera, który przypada 21 września. Choroba Alzheimera charakteryzuje się postępującymi zaburzeniami pamięci i innych funkcji poznawczych. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem.

  Minister Telus: mamy nadzieję, że Ukraina nie wprowadzi embarga na polskie owoce czy warzywa

  Minister rolnictwa Robert Telus powiedział: Mamy nadzieję, że Ukraina nie wprowadzi embarga na polskie owoce czy warzywa, gdyż byłoby to niepotrzebne zaostrzenie sytuacji. Podkreślił, że tranzyt zboża przez polskie terytorium odbywa się bez zakłóceń.

  REKLAMA