reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Zasiłki > Jak uzyskać pomoc z tytułu samotnego wychowywania dziecka?

Jak uzyskać pomoc z tytułu samotnego wychowywania dziecka?

Osoba samotnie wychowująca dziecko może starać się o dodatkowe środki na jego utrzymanie. Jakie kryteria muszą być spełnione, aby uzyskać pomoc z tego tytułu?

Kto może starać się o dodatek?

Ustawa o świadczeniach rodzinnych mówi, że dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka przysługuje samotnie wychowującym dziecko matce lub ojcu, opiekunowi faktycznemu dziecka albo opiekunowi prawnemu dziecka, jeżeli nie zostało zasądzone świadczenie alimentacyjne na rzecz dziecka od drugiego z rodziców dziecka. Powodem takiego niezasądzenia może być śmierć drugiego z rodziców, nieznajomość drugiego rodzica oraz oddalone powództwo o ustalenie świadczenia alimentacyjnego od drugiego z rodziców.

Dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka przysługuje również osobie uczącej się, jeśli ojciec jest nieznany, a matka nie żyje.

Wysokość dodatku

Wysokość dodatku z tytułu samotnego wychowywania dziecka przysługuje w wysokości 170 zł na jedno dziecko. Jednak ustawodawca ograniczył wysokość świadczenia do 340 zł. Oznacza to, że świadczenie przysługuje w pełni tylko na dwójkę dzieci. Rodzic wychowujący dwójkę dzieci otrzyma taką samą wysokość świadczenia, co rodzic wychowujący trójkę i większą liczbę dzieci.

Rodzic posiadający więcej niż troje dzieci, które są uprawnione do zasiłku rodzinnego, będzie uznany wraz z nimi za rodzinę wielodzietną, na którą przyznawane jest dodatkowe świadczenie. Przysługuje ono w wysokości 80 zł na trzecie i każde kolejne dziecko uprawnione do zasiłku. Dodatek może otrzymać rodzic, opiekun prawny lub faktyczny dziecka.

Zobacz: Na jaki okres przyznawany jest zasiłek rodzinny?

Niepełnosprawne dziecko

Rodzic, wychowujący samotnie dziecko legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, otrzymuje świadczenie o 80 zł wyższe na jedno dziecko, czyli 250 zł. Jednak i tu napotykamy ograniczenie, gdyż dodatek nie może być wyższy niż 160 zł na wszystkie dzieci.

Wniosek o dodatek

Wniosek składa się do właściwego organu w urzędzie gminy lub ośrodku pomocy społecznej. Jeżeli matka, składa wniosek o pomoc z tytułu samotnego wychowania dziecka, a wniosek motywuje nieznajomością ojca dziecka, powinna wraz z wnioskiem dołączyć zupełny odpis aktu urodzenia dziecka.

Wnioskodawczyni zobowiązuje się jednocześnie do informowania o wszystkich zmianach mających wpływ na prawo do otrzymywanych świadczeń, np. o uznaniu dziecka przez jego ojca. 

Zobacz serwis: Pomoc społeczna

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Szulikowski

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama