Kategorie

Zasiłek stały w 2021 r.

Wioleta Matela-Marszałek
Zasiłek stały w 2021 r./Fot. Shutterstock
shutterstock
Zasiłek stały z podwyżką w 2021 r.? To jeden z możliwych scenariuszy, jednak w tym momencie nie wiemy czy wysokość świadczenia ulegnie zmianie.

Co to zasiłek stały?

Zasiłek stały jest jednym ze świadczeń z pomocy społecznej. Przysługuje on osobom niezdolnym do pracy z powodu wieku lub całkowicie niezdolnym do pracy. Aby otrzymać świadczenie należy spełnić kryterium dochodowe.

Zasiłek stały – podwyżka w 2021 r.?

Kryterium dochodowe co 3 lata podlega weryfikacji. Ostatnia taka weryfikacja miała miejsce w 2018 r., dlatego najbliższa przypada na 2021 r.

W terminach weryfikacji kryteriów dochodowych zmianie ulega również m.in. maksymalna kwota zasiłku stałego.

Reklama

Zgodnie z obowiązującymi przepisami zweryfikowane kwoty obowiązują od 1 października. Trwają jednak prace legislacyjne nad zmianami w tym zakresie. Nowelizacja ustawy o pomocy społecznej przewiduje m.in. przesunięcie na 1 stycznia 2022 r. terminu, od którego mogłyby obowiązywać m.in. kwoty kryteriów dochodowych oraz maksymalnych stawek zasiłków stałych po ewentualnych zmianach.

Przepisy, zgodnie z którymi zweryfikowane kryteria dochodowe oraz kwoty, o których mowa w art. 9 ust. 5 i 6 ustawy o pomocy społecznej mają obowiązywać od dnia 1 stycznia roku, następującego po roku, w którym jest przeprowadzana weryfikacja mają ułatwić planowanie w budżecie zmian w wydatkach na pomoc społeczną.

Prace nad projektem wciąż trwają, nie zostały jeszcze ukończone. Z tego powodu nie jest jeszcze pewne czy wejdą one w życie.

Zasiłek stały 2021 – kwota

Minimalna wysokość zasiłku stałego to 30 zł miesięcznie. Kwota jest obliczana indywidualnie. Brane są tu pod uwagę dochody oraz kryterium dochodowe. Aktualnie obowiązujące kryteria dochodowe dla zasiłku stałego wynoszą:

  • 701 zł - dla osoby samotnie gospodarującej:
  • 528 zł - dla osoby w rodzinie.

Jak obliczyć zasiłek stały?

W przypadku osoby samotnie gospodarującej zasiłek stały ustala się w wysokości różnicy między kryterium dochodowym osoby samotnie gospodarującej a dochodem tej osoby. Należy pamiętać, iż kwota zasiłku nie może być wyższa niż 645 zł.

Wysokość zasiłku stałego w przypadku osoby w rodzinie stanowi różnicę między kryterium dochodowym na osobę w rodzinie a dochodem na osobę w rodzinie.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (j. t. Dz. U. z 2020 r., poz. 1876, ost. zm. Dz. U. z 2020 r., poz. 2369);

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 11 lipca 2018 r. w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej (Dz. U. z 2018 r., poz. 1358);

Projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy społecznej (etap legislacyjny: przed potwierdzeniem przez Stały Komitet Rady Ministrów).

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • ~Cezar-18~
    2021-05-10 10:09:38
    To ja mam pytanie do Pana Premiera i Pani Maląg czy zdajecie państwo sobie sprawę z tego co to jest 701 zł dla jak wyżej w artykule wspomniano dla osoby samotnej samodzielnie prowadzącej jednoosobowe gospodarstwo domowe Polska jest najgorzej postrzegana w Europie i nie tylko za Opiekę Społeczną województwo Pomorskie wypadło najgorzej
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Prawo
1 sty 2000
11 maja 2021
Zakres dat:

Bezpłatne leki dla kobiet w połogu?

Bezpłatne leki mają przysługiwać również kobietom w połogu. Obecnie z takiego uprawnienia mogą korzystać kobiety w ciąży.

Alimenty natychmiastowe. Ministerstwo Sprawiedliwości o reformie

Alimenty natychmiastowe zdaniem Ministerstwa Sprawiedliwości mają poprawić sytuację dzieci. Ile będą wynosiły takie alimenty?

Od kiedy bez maseczek na powietrzu?

Od kiedy bez maseczek na powietrzu? To pytanie pojawia się często w związku z wejściem w życie nowego rozporządzenia dotyczącego obostrzeń.

Jak radzić sobie z komornikiem?

Jak radzić sobie z komornikiem? Co w chwili, kiedy dłużnik stał się kompletnie niewypłacalny?

Bon turystyczny - czy termin ważności zostanie wydłużony?

Bon turystyczny z dłuższym terminem ważności? Analizy dotyczące wprowadzenia takiego rozwiązania prowadzi resort rozwoju.

Fundusz kompensacyjny - co z projektem ustawy?

Co z ustawą, która wprowadza fundusz kompensacyjny? Kiedy projekt trafi do Sejmu? Kto będzie mógł uzyskać rekompensatę?

Ile może zająć komornik z emerytury w 2021 r.?

Ile może zająć komornik z emerytury w 2021 r.? Jakie są aktualne kwoty świadczeń wolnych od egzekucji i potrąceń?

Dzieciobójstwo w polskim prawie karnym

Dzieciobójstwo w praktyce stanowi uprzywilejowany typ zabójstwa. Kto może być sprawcą dzieciobójstwa i co za nie grozi?

Świadek koronny, czyli jaki?

„Świadek koronny” jest pojęciem dość znanym. Zazwyczaj ludziom kojarzy się, że przysługują mu „jakieś korzyści”.

Kiedy Boże Ciało w 2021 r.?

Kiedy wypada Boże Ciało w 2021 r.? Czy jest to dzień wolny od pracy? Co z długim weekendem i zakupami?

W pandemii konsumenci częściej zgłaszają problemy

W pandemii konsumenci częściej zgłaszają się o pomoc w rozwiązywaniu transgranicznych problemów. Czego dotychczas dotyczyły skargi?

ETPCz o wyborze polskiego TK

Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPCz) uznał, iż wybór polskiego Trybunału Konstytucyjnego był nieprawidłowy, co spowodowało niezgodność z prawem składu orzekającego.

Bon turystyczny. Czym jest Certyfikat Dobrych Praktyk?

Podmiot realizujący bon turystyczny może otrzymać Certyfikat Dobrych Praktyk. Co to oznacza dla turysty?

Maseczki na świeżym powietrzu? Zmiany od 15 maja 2021 r.

Maseczki na świeżym powietrzu nie będą obowiązkowe od 15 maja 2021 r. pod warunkiem zachowania odpowiedniego dystansu.

Emerytury stażowe. Prezydent powołał Radę ds. Społecznych

Wypracowanie propozycji tzw. emerytury stażowej ma być jednym z zadań Rady ds. Społecznych, którą powołał prezydent.

Czy biuro podróży może wymagać od turysty szczepienia?

Szczepień przeciw COVID-19 może wymagać organizujące wyjazd biuro podróży, przyjmujący turystę hotel czy przewoźnik. Czy jest to zgodne z prawem?

Internet popularny w komunikacji z administracją publiczną

Internet na Mazowszu ma coraz większe znaczenie jako kanał komunikacji z administracją publiczną. Jakie są statystyki?

Rzecznik TSUE o polskim systemie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów

Według opinii rzecznika generalnego TSUE trybunał powinien orzec, iż polskie prawo w sprawie systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów jest sprzeczne z prawem unijnym.

Bezpieczne hasło - czyli jakie?

Bezpieczne hasło jest pierwszą linią obrony przed cyberprzestępcami. Jak skutecznie tworzyć hasło i nie dać się hakerom?

Szczepienia w zakładach karnych - projekt

Szczepienia w zakładach karnych zakłada projekt rozporządzenia, który przygotowało Ministerstwo Zdrowia. To nie jedyne miejsce, o które zostanie rozszerzony katalog miejsc, w których będą wykonywane szczepienia.

SMS-y z pytaniem o alimenty nękaniem? SN uchylił wyrok

SMS-y z pytaniem o alimenty zostały przez męża uznane za nękanie. Zdaniem Sądu Najwyższego nie można bez wątpliwości uznać, iż doszło do popełnienia występku.

Zadłużeni emeryci. Co mogą zrobić w ciężkiej sytuacji finansowej?

Emeryci znajdują się w coraz gorszych sytuacjach finansowych. Według danych Krajowego Rejestru Długów, zadłużonych w tej grupie przybywa.

Po roku większa liczba bezrobotnych – porównanie [TABELA]

Liczba bezrobotnych w Polsce w 2021 r. wzrosła w porównaniu do roku ubiegłego. Jak wygląda porównanie w poszczególnych województwach?

Z jakich wydatków zrezygnują konsumenci w II kwartale 2021 r.?

Wydatki zakupowe planuje ograniczyć 40% Polaków. Z deklaracji konsumentów wynika, że głównym powodem ograniczeń są rosnące ceny.

Rejestracja na szczepienie COVID - 4 sposoby

Rejestracja na szczepienie COVID może odbyć się na 4 sposoby - infolinia, online, SMS i kontakt z konkretnym punktem szczepień. Jak zapisać się na szczepienie?