reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Powiat > Rejestracja samochodu > Rejestracja samochodu a pobyt czasowy i stały w UE

Rejestracja samochodu a pobyt czasowy i stały w UE

W zależności do długości pobytu w kraju Unii Europejskiej zmieniają się zasady rejestracji samochodu. Inne są zasady rejestracji samochodu w trakcie pobytu czasowego, a inne przy pobycie stałym.

Pobyt czasowy

Podczas pobytu czasowego w kraju Unii Europejskiej, czyli trwającego krócej niż 6 miesięcy, nie trzeba w kraju pobytu rejestrować samochodu, ani płacić podatków. W takim przypadku samochód zostanie zarejestrowany w kraju pochodzenia osoby chcącej zarejestrować samochód.

Auto zarejestrowane w kraju rodzimym może być pożyczane rodzinie, jeżeli zamieszkują oni na stałe w kraju twojego aktualnego zamieszkania. Przebywając w kraju UE przez okres krótszy niż 6 miesięcy i nie rejestrując samochodu, nie ma możliwości legalnego wypożyczenia ani wynajęcia tego samochodu osobie, która zamieszkuje ten kraj na stałe. Jazda tym samochodem przez osobę obcą może mieć miejsce jedynie w obecności właściciela samochodu.

Pobyt dłuższy niż pół roku – pobyt stały

Jeżeli przebywasz w kraju Unii Europejskiej dłużej niż pół roku, oznacza to, że będziesz musiał w tym kraju zarejestrować swój samochód i tam opłacać podatki.

Rejestracja samochodu w terminie 6 miesięcy jest obowiązkowa.

Samochód trzeba zarejestrować przed upływem 6 miesięcy. Zanim wyjedziesz, skontaktuj się z urzędem w kraju, do którego się przeprowadzasz i dowiedz się, czy ten sześciomiesięczny okres zaczyna się w dniu, kiedy opuszczasz poprzedni kraj zamieszkania, czy też w dniu, w którym przyjeżdżasz do nowego kraju. Zapytaj również, jakie dokumenty będą potrzebne, aby potwierdzić tę datę.

Możliwe jest uzyskanie zwolnienia z płacenia podatku za rejestrowanie pojazdu w kraju, do którego się przeprowadzasz. Zwolnienie może mieć miejsce, jeżeli zostaną spełnione odpowiednie warunki i dopełnione formalności. Informacje o zwolnieniach można uzyskać w odpowiednich urzędach ds. komunikacji w krajach UE.

Zobacz: Jak zarejestrować samochód w Unii Europejskiej?

Kto może nie rejestrować samochodu pomimo upływu 6 miesięcy?

Studenci

Osoby, które przebywają w innym kraju wyłącznie po to, aby studiować, nie muszą rejestrować swojego samochodu nawet pomimo upływy wskazanego już 6 miesięcznego terminu. Warunkiem jest jednak bycie studentem placówki oświatowej w kraju pobytu.

Pracownik transgraniczny

Pracownikiem transgranicznym nazywamy osobę, która wykonuje pracę w jednym z krajów Unii Europejskiej, a zamieszkuje inny kraj, przy czym wraca do domu co najmniej raz w tygodniu.

Jeżeli regularnie dojeżdżasz do pracy w innym kraju, korzystając ze swojego samochodu, musisz zarejestrować go i zapłacić wymagane podatki w kraju, w którym mieszkasz, a nie w kraju, w którym pracujesz.

Jeżeli korzystasz z samochodu służbowego (zarejestrowanego w kraju, w którym pracujesz), możesz używać go do celów prywatnych w kraju, w którym mieszkasz, ale nie musisz go tam rejestrować. Możesz więc w swoim kraju jeździć z zagranicznymi tablicami.

Pracownicy transgraniczni prowadzący własną działalność

Jeżeli pracownik mieszka w kraju A i pracuje na własny rachunek w kraju B, ma prawo do korzystania z pojazdu służbowego w kraju A bez dokonywania tam jego rejestracji, ale tylko wtedy gdy:

  1. samochód został kupiony przez firmę pracownika
  2. w kraju A pracownik korzysta z niego głównie do celów zawodowych, a tylko okazjonalnie do celów prywatnych
  3. działalność jest zarejestrowana w innym kraju.

Należy pamiętać o tym, że samochód służbowy musi być kupiony na firmę pracownika.

Zobacz serwis: Rejestracja samochodu

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Krasoń, Home Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama