| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Informacje ogólne > Skarga do NSA

Skarga do NSA

Naczelny Sąd Administracyjny rozpatruje odwołania od orzeczeń wojewódzkich sądów administracyjnych. Kiedy możliwe jest złożenie skargi do Naczelnego Sądu Administracyjnego?

Skarga do NSA

Skarga kasacyjna od wydanego przez sąd administracyjny wyroku lub postanowienia kończącego postępowanie w sprawie, może zostać wniesiona do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Skarga taka może być wniesiona zarówno przez stronę postępowania, prokuratora, Rzecznika Praw Obywatelskich jak i Rzecznika Praw Dziecka, po doręczeniu wskazanym osobom orzeczenia sądu wojewódzkiego wraz z uzasadnieniem.

Na jakich podstawach oprzeć skargę do NSA?

Aby złożyć skargę do Naczelnego Sądu Administracyjnego należy oprzeć ją na podstawie podejrzenia o naruszeniu prawa materialnego przez błędną jego wykładnię lub niewłaściwe jego zastosowanie oraz o naruszeniu przepisów postępowania, jeżeli uchybienie to mogło mieć istotny wpływ na wynik sprawy.

Skarga do NSA może zostać złożona dopiero po doręczeniu stronie lub wskazanym organom odpisu wyroku wraz z uzasadnieniem. Po zapoznaniu się z uzasadnieniem należy stwierdzić, czy rzeczywiście ma miejsce naruszenia przynajmniej jednej ze wskazanych wcześniej podstaw. Przedmiotem skargi kasacyjnej nie może być samo uzasadnienie orzeczenia.

Zobacz: Jakie sprawy rozpatruje sąd administracyjny?

Sporządzanie skargi

Skarga do Naczelnego Sądu Administracyjnego nie może zostać sporządzona samodzielnie przez stronę. Przy tej skardze istnieje bowiem przymus adwokacko-radcowski. W ograniczeniu tym chodzi przede wszystkim o umiejętność oceny czy w sprawie występuje naruszenie prawa proceduralnego lub materialnego. Skarga jest wnoszona do sądu wojewódzkiego, który wydał zaskarżane przez nas orzeczenie.

Wymogi formalne skargi

Skarga do NSA jest sporządzana przez adwokata lub radcę prawnego. Dzięki temu nie trzeba obawiać się o braki formalne skargi, gdyż sporządzeniem jej zajmie się profesjonalista. Skarga ta powinna spełniać następujące wymogi formalne:

  1. spełniać wymagania pisma w postępowaniu sądowym,
  2. zawierać przytoczenie i uzasadnienie podstaw wniesienia skargi,
  3. zawierać oznaczenie zaskarżonego orzeczenia,
  4. zawierać wniosek o uchylenie lub zmianę orzeczenia z oznaczeniem zakresu żądanego uchylenia/ zmiany.

Zobacz serwis: Postępowanie sądowo-administracyjne

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »