reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Informacje ogólne > Skarga do WSA

Skarga do WSA

Możliwość skarżenia decyzji jak działań organów administracji do sądów administracyjnych jest stosunkowo młodym rozwiązaniem w polskim systemie prawnym. Kiedy możliwe jest wniesienie skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego?

Skarga do wojewódzkiego sądu administracyjnego, jak i całe postępowanie przed sądem administracyjnym jest uregulowane ustawą Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.

Sądy administracyjne

Celem sądów administracyjnych jest kontrola działalności administracji publicznej. Sądy administracyjne orzekają m.in. w sprawach skarg na decyzje administracyjne, postanowień wydanych w postępowaniu administracyjnym, postanowień rozstrzygających sprawę co do istoty, w sprawach aktów prawa miejscowego, a także w sprawach czynnościach z zakresu administracji publicznej dotyczących uprawnień lub obowiązków poszczególnych organów.

Kto może złożyć skargę do sądu administracyjnego?

Uprawnionym do złożenia skargi jest każdy, kto ma w tym interes prawny, a także prokurator, Rzecznik Praw Obywatelskich oraz organizacje społeczne. W przypadku organizacji społecznych, mogą one składać skargi w sprawach, które swoim zakresem obejmują ich statutową działalność.

Skargę do sądu administracyjnego można wnieść dopiero po wyczerpaniu drogi administracyjnej.

Jak wnieść skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego?

Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu, który wydał zaskarżoną decyzję lub dopuścił się bezczynności w terminie 30 dni od jej doręczenia skarżącemu. Po otrzymaniu takiej skargi organ administracji powinien w ciągu kolejnych 30 dni sporządzić na nią odpowiedź i przesłać wraz z aktami postępowania do właściwego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Istnieje jednak możliwość skruchy organu. W takim przypadku organ administracji, którego działanie lub bezczynność zaskarżono, może sam aż do dnia rozpoczęcia rozprawy przed sądem, uwzględnić skargę.

Skarga powinna być zgodna z wymogami pisma procesowego. Oznacza to, że powinna zawierać oznaczenie sądu, do którego jest kierowana, imiona i nazwiska stron, ich przedstawicieli, oznaczenie rodzaju pisma, uzasadnienie pisma lub oświadczenia oraz dowody na poparcie przytoczonych okoliczności, a także podpis skarżącego albo jego przedstawiciela albo pełnomocnika oraz wymienienie załączników.

Dodatkowo należy w niej wskazać zaskarżoną decyzję, inny akt lub czynność, oznaczenie organu, którego skarga dotyczy oraz określenie naruszenia prawa lub interesu prawnego.

Wniesienie skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego nie wstrzymuje wykonania wydanej decyzji.

Zobacz serwis: Postępowanie sądowo-administracyjne

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Skarga do wojewódzkiego sądu administracyjnego. /fot. Fotolia
Skarga do wojewódzkiego sądu administracyjnego. /fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Rzewuski

Ekspert IT – systemy informatyczne ERP. Ukończone studia - Politechnika Warszawska.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama