reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Pozwy rodzinne > Gdzie złożyć pozew o rozwód?

Gdzie złożyć pozew o rozwód?

Jeżeli w małżeństwie nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia, małżonek może żądać rozwodu. W tym celu należy przygotować pozew o rozwód i złożyć do właściwego sądu. A który sąd jest właściwy do rozpoznania takiej sprawy?

Generalną zasadą jest, że jeśli między małżonkami doszło do trwałego i zupełnego rozkładu pożycia każde z nich może wnieść pozew o rozwód. Trwały i zupełny rozkład pożycia oznacza, że więź zarówno emocjonalna, jak i fizyczna oraz ekonomiczna została zerwana. Aby sąd orzekł rozwód, należy udowodnić, że właśnie taka sytuacja ma miejsce i nie ma szans na uratowanie małżeństwa.

Pozew o rozwód może zostać złożony z żądaniem orzeczenia o winie lub bez orzekania o winie. Jeżeli małżonkowie nie posiadają dzieci, sprawa będzie dużo prostsza, ale gdy dzieci są, sąd musi wziąć pod uwagę dobro wspólnych małoletnich dzieci.

Odpowiadając na pytanie, gdzie składamy pozew o rozwód należy wziąć pod uwagę dwie kwestie. Po pierwsze, do jakiego sądu wnosimy pozew – rejonowego czy okręgowego?

Pozew o rozwód wnosi się zawsze do sądu okręgowego.

Zobacz również: Jak napisać pozew rozwodowy?

Po drugie, który sąd będzie właściwy miejscowo?

Pozew rozwodowy kieruje się do sądu okręgowego, na obszarze którego oboje małżonkowie mieli miejsce zamieszkania, jeśli choć jeden z nich nadal tam zamieszkuje. Jeżeli jednak małżonkowie nie mieli wspólnego miejsca zamieszkania lub żadne z nich już nie mieszka w takim mieszkaniu, wówczas pozew wnosi się do sądu właściwego dla miejsca zamieszkania pozwanego. Gdyby i tak nie dało się określić sądu właściwego, pozew wnosi się do sądu miejsca zamieszkania powoda.

Jeżeli nie wiemy, gdzie znajduje się sąd okręgowy, do którego mamy wnieść pozew, warto zajrzeć na stronę Ministerstwa Sprawiedliwości (www.ms.gov.pl), na której znajdziemy wykaz sądów powszechnych wraz z ich adresami, stronami internetowymi oraz numerami telefonów.

Pierwszą rzeczą, jaką należy uczynić przygotowując pozew o rozwód jest określenie sądu. Należy to uczynić w sposób wskazany powyżej (a więc sąd okręgowy + właściwość).

Następnie należy wskazać strony postępowania, czyli powoda (osoba, która wnosi pozew i żąda rozwodu) oraz pozwanego (małżonek, z którym powód chce się rozwieść).

Kolejnym etapem jest wskazanie czego żądamy – np. rozwiązania związku małżeńskiego z wyłącznej winy pozwanego lub bez orzekania o winie. Jeżeli chcemy, aby w sprawie zeznawali świadkowie, musimy wskazać ich imiona i nazwiska oraz aktualne adresu. W tej części pozwu możemy również wskazać, jakie inne dowody chcemy powołać w sprawie. W obu przypadkach niezbędne jest wskazanie na jaką okoliczność powołujemy dowód (co chcemy nim udowodnić).

Następnie uzasadniamy pozew, czyli wskazujemy dlaczego chcemy się rozwieść z naszym małżonkiem i wskazujemy przyczyny, na podstawie których można stwierdzić, że nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia.

Zobacz również serwis: Pozwy rodzinne

Ostatnim elementem jest wskazanie załączników, czyli wszelkich dokumentów, które chcemy przedstawić w sądzie. Należy również uiścić opłatę w wysokości 600 zł.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pozew o rozwód wnosi się zawsze do sądu okręgowego.
Pozew o rozwód wnosi się zawsze do sądu okręgowego.

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama