reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Pozwy rodzinne > Jak napisać powództwo o ustalenie istnienia małżeństwa

Jak napisać powództwo o ustalenie istnienia małżeństwa

Zdarza się że po zawarciu małżeństwa nie sporządzono samego aktu małżeństwa. Tak zawarte małżeństwo jest ważne ale małżonkowie mogą wnieść pozew do sądu o ustalenie istnienia małżeństwa.

Sytuacje gdy nie ma aktu małżeństwa są bardzo rzadkie. Zaginięcie akt może nastąpić na skutek kataklizmów (powódź, pożar, trzęsienie ziemi) albo na skutek niedbalstwa pracownika Urzędu Stanu Cywilnego. W takiej sytuacji można wystąpić z powództwem o ustalenie istnienia małżeństwa.

Właściwość sądu

W sprawie o ustalenie istnienia małżeństwa właściwy jest sąd okręgowy. Musi być to sąd, w którego okręgu małżonkowie ostatnio wspólnie mieszkali. Na terenie tego okręgu musi jednak mieszkać przynajmniej jeden z małżonków.

Kiedy nie można w ten sposób ustalić właściwości sądu, właściwym jest sąd miejsca zamieszkania pozwanego a gdy i takiego nie można podać sąd miejsca zamieszkania powoda.

Jest to właściwość wyłączna. Nie może być więc zmieniana przez małżonków umownie.

Wpis

W sprawie o ustalenie istnienia małżeństwa opłata od pozwu wynosi 200 zł. Jest to opłata stała. Można ją wnieść na konto bankowe sądu lub uiścić w znakach opłaty sądowej.

Strony

Powództwo o ustalenie może wytoczyć każda osoba, która ma w tym interes prawny. Nie muszą być to tylko małżonkowie. Może to też być ich dziecko albo spadkobierca jednego z nich.

Takie powództwo może wytoczyć również prokurator

Żądanie pozwu

W żądaniu pozwu trzeba zawrzeć następującą formułę: wnoszę o ustalenie czy zawarte w dniu ……………… przed ……………………. małżeństwo………… i ……………… istnieje.

Uzasadnienie

W uzasadnieniu trzeba opisać całość sprawy, okoliczności towarzyszące zawarciu małżeństwa oraz dowody na poparcie stawianych tez.

Podpisy

Pozew musi być podpisany, opatrzony datą i miejscem sporządzenia.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Pluta

analityk w Departamencie Analiz TMS Brokers

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama