reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Pozwy rodzinne > Jak przygotować pozew o zniesienie wspólności majątkowej między małżonkami?

Jak przygotować pozew o zniesienie wspólności majątkowej między małżonkami?

Współwłasność majątkowa między małżonkami powstaje z chwilą zawarcia małżeństwa. Jej zniesienie może nastąpić natomiast tylko w drodze umowy (intercyzy) lub sądowego zniesienia współwłasności. Współwłasność przestaje również obowiązywać w momencie orzeczenia rozwodu lub separacji. Jak również gdy jeden z małżonków został ubezwłasnowolniony.

Zniesienie współwłasności między małżonkami następuje w drodze pozwu na żądanie jednego z małżonków lub innej uprawnionej osoby.

POBIERZ: Wzór pozwu o zniesienie wspólności majątkowej między małżonkami

Właściwość sądu

W sprawach o zniesienie współwłasności między małżonkami właściwy jest sąd rejonowy, w okręgu którego małżonkowie ostatnio wspólnie mieszkali. Jednakże chociaż jedno z małżonków musi nadal w okręgu tego sądu przebywać. Jeżeli nie spełniona jest ta przesłanka powództwo wytacza się przed sąd właściwy ze względu na miejsce zamieszkania pozwanego. A jeżeli i to jest niemożliwe przed sąd miejsca zamieszkania powoda. Trzeba pamiętać, że jest to właściwość wyłączna i nie może być zmieniana przez małżonków w drodze umowy prorogacyjnej (zapis na sąd).

Strony

Stronami w sprawie o zniesienie współwłasności są małżonkowie. W specyficznych przypadku o zniesienie współwłasności między małżonkami może wnosić wierzyciel małżonka. Musi on jednak uprawdopodobnić, że zaspokojenie wierzytelności stwierdzonej tytułem wykonawczym wymaga dokonania podziału majątku wspólnego małżonków.

Zobacz również: Czy można ustanowić rozdzielność majątkową przed rozwodem?

Wpis

W sprawach o zniesienie współwłasności majątkowej między małżonkami jest stała opłata w wysokości 200 zł. Ponosi ą powód wnosząc pozew do sądu. Można ją uiścić na konto bankowe sądu lub opłacić pozew znakami opłaty sądowej.

Żądanie pozwu

W żądaniu pozwu trzeba zawrzeć formułę: wnoszę o zniesienie współwłasności majątkowej pomiędzy małżonkami …………………………………. Powstałej na skutek zawarcia związku małżeńskiego przez strony dnia…………………., przed …………………………..

Powód może również żądać zwrotu kosztów procesu od pozwanego.

Uzasadnienie

W uzasadnieniu trzeba przedstawić wszystkie okoliczności, z których wynika konieczność wprowadzenia rozdzielności majątkowej między małżonkami. Do takich okoliczności można zaliczyć: separację faktyczną, długoletnią karę pozbawienia wolności czy też niegospodarność jednego z małżonków. Do pozwu należy dołączyć stosowne dowody.

Podpis

Pozew musi być podpisany przez powoda. Powinien zawierać datę sporządzenia a także miejsce sporządzenia.

Polecamy serwis: Sprawy rodzinne

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak prawidłowo sporządzić  pozew o zniesienie wspólności majątkowej między małżonkami? /for. Fotolia
Jak prawidłowo sporządzić pozew o zniesienie wspólności majątkowej między małżonkami? /for. Fotolia

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Siwek Gaczyński & Partners

Kancelaria prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama