REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy wnosi się pozew o unieważnienie uznania dziecka

Łukasz Matys
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Uznanie dziecka to sposób ustalenia ojcostwa. Zdarzają się jednak sytuacje, w których należy unieważnić takie uznanie. Do tego celu niezbędny jest pozew.

Dziecko można uznać na dwa sposoby. Domniemany ojciec może uznać dziecko bądź to przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego, sądem, konsulem, a nawet (w określonym wypadku) notariuszem. Drugą metodą uznania dziecka jest orzeczenie sądowe.

REKLAMA

Unieważnienia uznania dziecka dochodzić można jedynie na drodze sądowej

Właściwość sądu

W sprawach o unieważnienie uznania dziecka właściwym rzeczowo jest sąd rejonowy. Jest to wyjątek od zasady, że prawa niemajątkowe dochodzone są przed sądem okręgowym.

Właściwym miejscowo jest sąd miejsca zamieszkania pozwanego. Jednakże gdy nie można określić miejsca zamieszkania pozwanego wtedy wyłącznie właściwym jest sąd miejsca zamieszkania powoda.

Wpis

W sprawie o zaprzeczenie ojcostwa pobiera się opłatę stałą w wysokości 200 zł. Opłatę można wnieść na rachunek bankowy sądu albo uiścić w znakach opłaty sądowej. Opłatę tę wnosi oczywiście powód.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Termin na wniesienie

Mężczyzna, który uznał dziecko ma rok, od momentu uznania, na wystąpienie do sądu z pozwem o unieważnienie uznania dziecka.

Matka dziecka ma również rok, od momentu uznania dziecka, na wystąpienie z żądaniem unieważnienia uznania dziecka

Dziecko może z pozwem o unieważnienie uznania wystąpić dopiero po osiągnięciu pełnoletniości. Ma na to 3 lata. Po upływie trzech lat od dania kiedy osiągnęło pełnoletniość również nie może zgłosić do sądu takiego żądania.

Unieważnienia uznania dziecka nie można żądać po śmierci dziecka

Strony

Powodem w sprawie o unieważnienie uznania dziecka może być zarówno dziecko, jak i domniemany ojciec jak również matka dziecka.

Jeżeli powodem jest dziecko pozywa ono matkę i mężczyznę, który je uznał.

Jeżeli powodem jest matka dziecka pozywa ona dziecko i mężczyznę, który uznał dziecko

W sytuacji gdy powodem jest mężczyzna, który uznał dziecko pozwanymi w sprawie są dziecko i matka.

Udział prokuratora

O toczącej się sprawie o unieważnienie uznania dziecka informuje się prokuratora. Przesyła mu się odpis pozwu jak również zawiadamia o terminie rozprawy. Prokurator może również wytoczyć powództwo o unieważnienie uznania dziecka. Pozywa on wtedy dziecko, matkę i mężczyznę, który je uznał.

Przesłanki unieważnienia

Uznanie dziecka może być unieważnione tylko na podstawie wady oświadczenia woli mężczyzny uznającego.

Do wad oświadczeń woli zalicza się:

  • wyłączenie świadomości
  • podstęp
  • groźbę
  • pozorność
  • błąd

Dziecko może natomiast wnosić o unieważnienie uznania dziecka jeżeli mężczyzna nie jest jego ojcem a uznane zostało przed osiągnięciem pełnoletniości.

Żądanie pozwu

W żądaniu pozwu powód musi wnieść o unieważnienie uznania …………………, przez …………………….., dokonanego dnia ………………..

Uzasadnienie

W uzasadnieniu trzeba wyjaśnić przyczyny żądania (wskazać o jaką wadę oświadczenia woli chodzi) oraz przywołać wszystkie okoliczności sprawy. Trzeba przedstawić również dowody na poparcie zawartych w uzasadnieniu tez.

Do takich dowodów można zaliczyć:

  • zaświadczenie od lekarza, że osoba na skutek choroby nie mogła świadomie wyrażać swojej woli,
  • nagrania wskazujące na działanie pod wpływem groźby.

Podpis

Każdy pozew powinien być podpisany, opatrzony w datę i miejsce sporządzenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nawet 2400 zł w ramach bonu energetycznego w 2025 r.? Znamy szczegóły – dla kogo i na jakich warunkach

W dniu 12 grudnia 2024 r., na ręce Marszałka Sejmu, został złożony poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w latach 2023-2025 oraz niektórych innych ustaw, który zakłada wydłużenie bonu energetycznego na 2025 r., dwukrotne zwiększenie jego wysokości i podwyższenie progu dochodowego uprawniającego do jego otrzymania.

Zachowek po zmianach. Można obniżyć? [PORADA]

Nowe przepisy umożliwiają obniżenie wysokości zachowku, ale tylko w wyjątkowych sytuacjach. Sąd w takich przypadkach weźmie pod uwagę sytuację osobistą i majątkową uprawnionego do zachowku oraz obowiązanego do zaspokojenia tego roszczenia.

10 propozycji MEN: Nagroda jubileuszowa, świadczenia kompensacyjne, doraźne zastępstwa, odprawy emerytalne i rentowe, studia podyplomowe, pensum

MEN akceptuje 10 propozycji nauczycieli. Dotyczą takich zagadnień jak: nagroda jubileuszowa, świadczenia kompensacyjne, doraźne zastępstwa, odprawy emerytalne i rentowe, studia podyplomowe, pensum

7 zasiłków, które można dostać w 2025 r. i 2026 r.

7 zasiłków, które można dostać w 2025 r. i 2026 r.: zasiłek macierzyński, zasiłek opiekuńczy, zasiłek wyrównawczy, zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne,  zasiłek pogrzebowy, zasiłek pielęgnacyjny.

REKLAMA

Tyle pracownicy zarobią w święta 2024. Praca w Boże Narodzenie może się opłacać. Sprawdź, co można zyskać

Praca w dni wolne i święta jest dopuszczalna tylko wyjątkowo. Istnieją jednak pracownicy, którzy chętnie pracują w tym okresie, bo w zamian zyskują dni wolne w innym, dogodnym dla nich terminie lub dodatek do wynagrodzenia. Ile dokładnie można zarobić?

Rynek pracy do 2027 r.: Gdzie jest największe ryzyko utraty pracy? Co czeka pracowników i jak się przygotować na przyszłość?

Zawody, które znamy, zmieniają się na naszych oczach. Automatyzacja i sztuczna inteligencja wypierają część profesji, ale jednocześnie tworzą przestrzeń dla zupełnie nowych specjalizacji. Eksperci alarmują: kluczem do sukcesu w nadchodzących latach będą rozwój umiejętności i gotowość do zmian. Sprawdź, co czeka pracowników i jak się przygotować na przyszłość.

Zasiłek opiekuńczy 2025 r. i 2026 r.

Zasiłek opiekuńczy 2025 r. i 2026 r. W jakich przypadkach można wystąpić z wnioskiem o zasiłek opiekuńczy? Ile dni w roku można przebywać na zasiłku opiekuńczym? Ile wynosi wysokość zasiłku opiekuńczego?

RIO: Czy gmina może finansować bilety dla uczniów dojeżdżających do szkół poza jej obszarem

Gmina może refundować bilety okresowe dla uczniów dojeżdżających do szkół znajdujących się poza terenem tej gminy. Finansowanie zakupu biletów zależy od decyzji danej jednostki samorządu terytorialnego, która na jego realizację powinna posiadać odpowiednie środki finansowe.

REKLAMA

Składka zdrowotna w działalności gospodarczej w 2025 oraz 2026 roku. Czy czekają nas istotne zmiany?

W 2025 roku wejdzie w życie część z zapowiadanych zmian w składce zdrowotnej dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą (JDG). Zmiany te mają na celu obniżenie obciążeń finansowych dla przedsiębiorców. Zostały już one przyjęte przez Sejm i dotyczą obniżenia minimalnej podstawy wymiaru składki, jak i wyłączenia przychodów ze sprzedaży środków trwałych z podstawy wymiaru składki zdrowotnej.

Mobbing w szkołach. Nie tylko wynagrodzenie i czas pracy są problemami nauczycieli. Coraz głośniej mówi się również o mobbingu

Czy ułożony przez dyrektora placówki oświatowej plan zajęć może być źródłem mobbingu wobec nauczycieli? Jak twierdzą autorzy petycji skierowanej do MEN za pośrednictwem Sejmu, tak. Jakie działania trzeba podjąć, żeby zapobiegać takim sytuacjom?

REKLAMA