REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy wnosi się pozew o unieważnienie uznania dziecka

Łukasz Matys
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Uznanie dziecka to sposób ustalenia ojcostwa. Zdarzają się jednak sytuacje, w których należy unieważnić takie uznanie. Do tego celu niezbędny jest pozew.

Dziecko można uznać na dwa sposoby. Domniemany ojciec może uznać dziecko bądź to przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego, sądem, konsulem, a nawet (w określonym wypadku) notariuszem. Drugą metodą uznania dziecka jest orzeczenie sądowe.

REKLAMA

Unieważnienia uznania dziecka dochodzić można jedynie na drodze sądowej

Właściwość sądu

W sprawach o unieważnienie uznania dziecka właściwym rzeczowo jest sąd rejonowy. Jest to wyjątek od zasady, że prawa niemajątkowe dochodzone są przed sądem okręgowym.

Właściwym miejscowo jest sąd miejsca zamieszkania pozwanego. Jednakże gdy nie można określić miejsca zamieszkania pozwanego wtedy wyłącznie właściwym jest sąd miejsca zamieszkania powoda.

Wpis

W sprawie o zaprzeczenie ojcostwa pobiera się opłatę stałą w wysokości 200 zł. Opłatę można wnieść na rachunek bankowy sądu albo uiścić w znakach opłaty sądowej. Opłatę tę wnosi oczywiście powód.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Termin na wniesienie

Mężczyzna, który uznał dziecko ma rok, od momentu uznania, na wystąpienie do sądu z pozwem o unieważnienie uznania dziecka.

Matka dziecka ma również rok, od momentu uznania dziecka, na wystąpienie z żądaniem unieważnienia uznania dziecka

Dziecko może z pozwem o unieważnienie uznania wystąpić dopiero po osiągnięciu pełnoletniości. Ma na to 3 lata. Po upływie trzech lat od dania kiedy osiągnęło pełnoletniość również nie może zgłosić do sądu takiego żądania.

Unieważnienia uznania dziecka nie można żądać po śmierci dziecka

Strony

Powodem w sprawie o unieważnienie uznania dziecka może być zarówno dziecko, jak i domniemany ojciec jak również matka dziecka.

Jeżeli powodem jest dziecko pozywa ono matkę i mężczyznę, który je uznał.

Jeżeli powodem jest matka dziecka pozywa ona dziecko i mężczyznę, który uznał dziecko

W sytuacji gdy powodem jest mężczyzna, który uznał dziecko pozwanymi w sprawie są dziecko i matka.

Udział prokuratora

O toczącej się sprawie o unieważnienie uznania dziecka informuje się prokuratora. Przesyła mu się odpis pozwu jak również zawiadamia o terminie rozprawy. Prokurator może również wytoczyć powództwo o unieważnienie uznania dziecka. Pozywa on wtedy dziecko, matkę i mężczyznę, który je uznał.

Przesłanki unieważnienia

Uznanie dziecka może być unieważnione tylko na podstawie wady oświadczenia woli mężczyzny uznającego.

Do wad oświadczeń woli zalicza się:

  • wyłączenie świadomości
  • podstęp
  • groźbę
  • pozorność
  • błąd

Dziecko może natomiast wnosić o unieważnienie uznania dziecka jeżeli mężczyzna nie jest jego ojcem a uznane zostało przed osiągnięciem pełnoletniości.

Żądanie pozwu

W żądaniu pozwu powód musi wnieść o unieważnienie uznania …………………, przez …………………….., dokonanego dnia ………………..

Uzasadnienie

W uzasadnieniu trzeba wyjaśnić przyczyny żądania (wskazać o jaką wadę oświadczenia woli chodzi) oraz przywołać wszystkie okoliczności sprawy. Trzeba przedstawić również dowody na poparcie zawartych w uzasadnieniu tez.

Do takich dowodów można zaliczyć:

  • zaświadczenie od lekarza, że osoba na skutek choroby nie mogła świadomie wyrażać swojej woli,
  • nagrania wskazujące na działanie pod wpływem groźby.

Podpis

Każdy pozew powinien być podpisany, opatrzony w datę i miejsce sporządzenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Dodatkowo: minimalne powierzchnie kojców [projekt ustawy]

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

REKLAMA

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

REKLAMA

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

REKLAMA