reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Pozwy rodzinne > Udział prokuratora w sprawach rodzinnych

Udział prokuratora w sprawach rodzinnych

Prokurator kojarzy się nam przede wszystkim ze sprawami karnymi. To on bowiem prowadzi postępowanie przygotowawcze, wykrywa sprawców a następnie oskarża ich przed sądem. Prokurator jednak może uczestniczyć również w postępowaniu cywilnym.

Zadaniem prokuratury, zgodnie z ustawą o prokuraturze, jest strzeżenie praworządności oraz ściganie przestępstw. Strzeżenie praworządności objawia się między innymi w tym, że prokurator może występować w sprawach cywilnych.

Przepisy ogólne

Kodeks postępowania cywilnego w art. 55-60 mówi o udziale prokuratora w postępowaniu cywilnym. Zgodnie z tymi przepisami prokurator może wytoczyć powództwo na rzecz oznaczonej osoby. Wtedy tez musi wskazać tę osobę w pozwie. Osobie takiej doręcza się pozew.

Jeżeli prokurator nie wytoczył powództwa w imieniu oznaczonej osoby, wtedy pozew skierowany jest przeciwko wszystkim osobom będącym stronami procesu.

Prokurator może ponadto wstąpić do postępowania w każdym jego stadium. W takiej sytuacji prokurator nie jest związany z żadną ze stron.

Prokurator może zgłaszać wnioski, przytaczać fakty i dowody a także składać oświadczenia.

Prokuratorowi występującemu w sprawie należy doręczać pisma procesowe i orzeczenia, zawiadamiać go o terminach rozpraw.

Prokurator ma prawo zaskarżyć orzeczenia sądowe. Wiążą go te same terminy, które przewidziane są dla stron.

Prokurator w sprawach rodzinnych

Szczególną pozycję ma prokurator w sprawach z zakresu prawa rodzinnego. W tego rodzaju sprawach prokurator może wszczynać samodzielnie postępowanie, jak również często sąd z urzędu musi informować prokuratora o toczącym się postępowaniu.

Wszczynając postępowanie o unieważnienie małżeństwa prokurator pozywa oboje małżonków to samo tyczy się spraw o ustalenie istnienia lub nieistnienia małżeństwa.

Jeżeli sprawę o unieważnienie (ustalenie istnienia lub nieistnienia) małżeństwa wytoczyła inna osoba niż prokurator wtedy sąd z urzędu zawiadamia prokuratora o toczącym się postępowaniu.

W sprawach o ustalenie ojcostwa prokurator wskazuje dziecko, na którego rzecz wytacza powództwo oraz pozywa domniemanego ojca dziecka.

W sprawach o zaprzeczenie ojcostwa lub o unieważnienie uznania dziecka odpis pozwu sąd doręcza prokuratorowi jak również zawiadamia go o terminach rozpraw.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pismo, prawo fot. Fotolia
Pismo, prawo fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Renata Świgońska

Prawnik, Tłumacz Przysięgły J. Angielskiego i J. Niemieckiego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama