| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Pozwy rodzinne > Udział prokuratora w sprawach rodzinnych

Udział prokuratora w sprawach rodzinnych

Prokurator kojarzy się nam przede wszystkim ze sprawami karnymi. To on bowiem prowadzi postępowanie przygotowawcze, wykrywa sprawców a następnie oskarża ich przed sądem. Prokurator jednak może uczestniczyć również w postępowaniu cywilnym.

Zadaniem prokuratury, zgodnie z ustawą o prokuraturze, jest strzeżenie praworządności oraz ściganie przestępstw. Strzeżenie praworządności objawia się między innymi w tym, że prokurator może występować w sprawach cywilnych.

Przepisy ogólne

Kodeks postępowania cywilnego w art. 55-60 mówi o udziale prokuratora w postępowaniu cywilnym. Zgodnie z tymi przepisami prokurator może wytoczyć powództwo na rzecz oznaczonej osoby. Wtedy tez musi wskazać tę osobę w pozwie. Osobie takiej doręcza się pozew.

Jeżeli prokurator nie wytoczył powództwa w imieniu oznaczonej osoby, wtedy pozew skierowany jest przeciwko wszystkim osobom będącym stronami procesu.

Prokurator może ponadto wstąpić do postępowania w każdym jego stadium. W takiej sytuacji prokurator nie jest związany z żadną ze stron.

Prokurator może zgłaszać wnioski, przytaczać fakty i dowody a także składać oświadczenia.

Prokuratorowi występującemu w sprawie należy doręczać pisma procesowe i orzeczenia, zawiadamiać go o terminach rozpraw.

Prokurator ma prawo zaskarżyć orzeczenia sądowe. Wiążą go te same terminy, które przewidziane są dla stron.

Prokurator w sprawach rodzinnych

Szczególną pozycję ma prokurator w sprawach z zakresu prawa rodzinnego. W tego rodzaju sprawach prokurator może wszczynać samodzielnie postępowanie, jak również często sąd z urzędu musi informować prokuratora o toczącym się postępowaniu.

Wszczynając postępowanie o unieważnienie małżeństwa prokurator pozywa oboje małżonków to samo tyczy się spraw o ustalenie istnienia lub nieistnienia małżeństwa.

Jeżeli sprawę o unieważnienie (ustalenie istnienia lub nieistnienia) małżeństwa wytoczyła inna osoba niż prokurator wtedy sąd z urzędu zawiadamia prokuratora o toczącym się postępowaniu.

W sprawach o ustalenie ojcostwa prokurator wskazuje dziecko, na którego rzecz wytacza powództwo oraz pozywa domniemanego ojca dziecka.

W sprawach o zaprzeczenie ojcostwa lub o unieważnienie uznania dziecka odpis pozwu sąd doręcza prokuratorowi jak również zawiadamia go o terminach rozpraw.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pismo, prawo fot. Fotolia
Pismo, prawo fot. Fotolia

Biała lista podatników VAT59.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

BillBird SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »