reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Pozwy rodzinne > Odpowiedź na pozew rozwodowy (bez orzekania o winie) – przykładowy wzór

Odpowiedź na pozew rozwodowy (bez orzekania o winie) – przykładowy wzór

Odpowiedź na pozew rozwodowy pozwala stronie pozwanej ustosunkować się do wniosków powoda, przedstawić swoje żądania oraz dowody. Czy zgadzamy się na rozwód bez orzekania o winie? Co z pozostałymi kwestiami po rozwodzie? Te pytania warto zadać sobie przed napisaniem odpowiedzi. Dla ułatwienia prezentujemy przykładowy wzór odpowiedzi na pozew rozwodowy bez orzekania o winie.

Odpowiedź na pozew obowiązkiem strony pozwanej

Od 7 listopada 2019 r. odpowiedź na pozew stanie się obowiązkowa. To ważna zmiana wprowadzona na mocy ostatniej nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego (dalej jako k.p.c.).

Dotychczas pozwany sporządzał odpowiedź na pozew, gdy został do tego zobowiązany przez sąd.

Po zmianach brak odpowiedzi na pozew będzie mógł skutkować wydaniem przez sąd wyroku zaocznego. Stanowi o tym, nowy art. 339 k.p.c., który będzie obwiązywał od 7 listopada 2019 r.:

§ 1. Sąd może wydać wyrok zaoczny na posiedzeniu niejawnym, gdy pozwany w wyznaczonym terminie nie złożył odpowiedzi na pozew.

§ 2. W przypadku, o którym mowa w § 1, przyjmuje się za prawdziwe twierdzenia powoda o faktach zawarte w pozwie lub pismach procesowych doręczonych pozwanemu przed posiedzeniem, chyba że budzą one uzasadnione wątpliwości albo zostały przytoczone w celu obejścia prawa.

Termin na złożenie odpowiedzi na pozew nie będzie krótszy niż dwa tygodnie.

Co napisać w odpowiedzi na pozew rozwodowy?

Pamiętajmy, iż jest to pismo procesowe, powinno zatem spełniać określone wymogi formalne. Należy oznaczyć sąd, podać imiona i nazwiska stron oraz ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników. Oznaczmy rodzaj pisma (Odpowiedź na pozew o rozwód, Odpowiedź na pozew rozwodowy itp.). Wskażmy swoje wnioski lub oświadczenia oraz fakty, na których je opieramy, ewentualnie dowody. Pismo należy własnoręcznie podpisać oraz wymienić załączniki.

Przydatne informacje, dotyczące tego jak napisać odpowiedź na pozew rozwodowy znajdują się w artykule pt. Odpowiedź na pozew rozwodowy – jak napisać?

Poniżej przykładowy wzór takiej odpowiedzi, dotyczący sytuacji, w której strona pozwana zgadza się na orzeczenie rozwodu bez orzekania o winie. Pamiętajmy jednak, iż w każdej sprawie pismo będzie wyglądało zupełnie inaczej.

Odpowiedź na pozew rozwód bez orzekania o winie przykład wzór INFOR

Polecamy serwis: Rozwody

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Odpowiedź na pozew rozwodowy pozwala stronie pozwanej ustosunkować się do wniosków powoda./Fot. Shutterstock
Odpowiedź na pozew rozwodowy pozwala stronie pozwanej ustosunkować się do wniosków powoda./Fot. Shutterstock

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Madejski Sasiński Starowicz radcowie prawni

spółka partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama