| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Praca > Umowa o pracę > Umowa o pracę na okres próbny - na czym polega i kiedy może być zawarta?

Umowa o pracę na okres próbny - na czym polega i kiedy może być zawarta?

Pojęcie umowy o pracę jest jednym z podstawowych pojęć prawa pracy. Co do zasady pracownicy znają określenia "umowa na czas nieokreślony" czy "umowa na czas określony", ale niekoniecznie znany jest zwrot "okres próbny". W rezultacie pracownicy nie do końca wiedzą na czym polega zawarta przez nich umowa.

Podstawa prawna i komentarz

Umowa o pracę na okres próbny została uregulowana w art. 25 § 2 i § 3 Kodeksu pracy (dalej: k.p.). W myśl § 2 umowę o pracę na okres próbny, nieprzekraczający 3 miesięcy, zawiera się w celu sprawdzenia kwalifikacji pracownika i możliwości jego zatrudnienia w celu wykonywania określonego rodzaju pracy. Innymi słowy, umowa o pracę na okres próbny jest pewnego rodzaju sprawdzianem posiadanych umiejętności przez pracownika i możliwości ich zastosowania w praktyce.

Polecamy: Multimedialny pakiet wiedzy: 6 kluczowych zmian 2019 – KADRY

Często zdarza się, że pracodawcy celem sprawdzenia umiejętności przyszłego pracownika lub przyuczenia go do wykonywania zawodu wykorzystują umowy cywilnoprawne takie jak umowa zlecenie czy umowa o dzieło zamiast umowy o pracę na okres próbny. Nie zawsze wynika to z chęci "oszczędności", ale raczej z niewiedzy pracodawców, którzy nie zawsze mają świadomość, że w polskim prawie pracy istnieje omawiany rodzaj umowy. W tym miejscu, celem wyprowadzenia pracodawców i pracowników z błędnego myślenia, należy przytoczyć fragment wyroku SN o sygn. akt II PK 333/16 z dnia 23 stycznia 2018 roku, z którego wynika, że "umowa zlecenia zawarta na okres poprzedzający bezpośrednio datę zawarcia umowy o pracę w celu oceny przydatności pracownika do pracy (tzw. zlecenie na próbę), na podstawie której pracownik wykonywał obowiązki identyczne z realizowanymi następnie po zawarciu umowy o pracę, jest umową o pracę na okres próbny (art. 25 § 2 k.p.)"

Zgodnie z § 3 ustawodawca przewiduje możliwość ponownego zawarcia umowy o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem. Umowę taką można zawrzeć gdy pracownik ma być zatrudniony w celu wykonywania innego rodzaju pracy (pkt 1) lub po upływie co najmniej 3 lat od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy o pracę, jeżeli pracownik ma być zatrudniony w celu wykonywania tego samego rodzaju pracy; w tym przypadku dopuszczalne jest jednokrotne ponowne zawarcie umowy na okres próbny (pkt 2).

Mówiąc o ponownym zatrudnieniu pracownika na okres próby w celu wykonywania innego rodzaju pracy należy przyjąć, że takie założenie będzie spełnione, gdy pierwsza umowa o pracę na okres próbny była zawarta z pracownikiem, którego umiejętności były początkowo sprawdzane np. w dziale finansowym, a następnie pracodawca postanowił zweryfikować umiejętności w dziale administracyjnym. Należy wówczas pamiętać, że wykonywana praca na podstawie umów o pracę zawartych na okres próbny musi się od siebie różnić.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Krajowy System Usług

(KSU)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »