reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Praca > Umowa o pracę > Czy w związku z podwyższeniem minimalnego wynagrodzenia trzeba pracownikom zmienić umowy o pracę?

Czy w związku z podwyższeniem minimalnego wynagrodzenia trzeba pracownikom zmienić umowy o pracę?

Niektórzy z naszych pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy mają wpisaną w umowach o pracę wysokość minimalnego wynagrodzenia obowiązującą w 2014 r. Czy wystarczy, że ustnie poinformujemy pracowników o wysokości minimalnej płacy w 2015 r.?

Nie. W związku ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia w 2015 r. do kwoty 1750 zł brutto pracowni­cy, którzy w umowach o pracę mają określone wynagrodzenie w wysokości 1680 zł, powinni mieć zmie­nione umowy o pracę. Za niewystarczające należy uznać samo ustne poinformowanie pracowników o no­wej kwocie minimalnego wynagrodzenia.

Zmiana kwoty minimalnego wynagrodzenia pociąga za sobą określone skutki, a na pracodawców na­kłada pewne obowiązki. Dotyczą one szczególnie sytuacji, gdy w przepisach wewnątrzzakładowych (re­gulaminie wynagradzania lub pracy) minimalne wynagrodzenie zostało określone kwotowo. Należy wtedy dokonać stosownych zmian w zapisach. Podobnie jest z umowami o pracę. Jeśli w zawartej z pracow­nikiem umowie figuruje kwota minimalnego wynagrodzenia w wysokości 1680 zł, wówczas, chociażby z uwagi na obowiązki informacyjne oraz kontrole przeprowadzane przez Państwową Inspekcję Pracy, trzeba zmienić warunki płacowe sporządzając odpowiedni aneks (porozumienie stron) do umowy o pra­cę. Jeżeli pracownik nie zgodzi się na zmianę minimalnego wynagrodzenia za porozumieniem stron, to wtedy trzeba mu wręczyć wypowiedzenie zmieniające w tym zakresie.

Zobacz serwis: Zarobki

Pracodawca na koniec grudnia 2014 r. wręczył pracownikom pełnoetatowym, zarabiającym miesięcznie 1680 zł brutto, aneksy do umów o pracę następującej treści: „W związku z podniesieniem kwoty minimalnego wy­nagrodzenia, ustalonego na podstawie ustawy z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz.U. Nr 200, poz. 1679; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 157, poz. 1314), Pani/Pana wynagrodzenie za pracę od 1 stycznia 2015 r. wyniesie 1750 zł brutto". Takie postępowanie pracodawcy jest prawidłowe.

Nie ma konieczności zmiany umowy o pracę w zakresie minimalnego wynagrodzenia tym pracownikom, którzy w umowie o pracę mają określone, że otrzymują minimalne wynagrodzenie, bez wskazania kwoty tego wynagrodzenia. W takim przypadku wystarczy poinformować pracownika, że jego wynagrodzenie od 1 stycz­nia 2015 r. będzie wynosiło 1750 zł w związku ze wzrostem kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Nawet jeżeli zaniechano sporządzenia i wręczenia pracownikom otrzymującym minimalne wynagro­dzenie porozumień zmieniających treść umowy o pracę, to od 1 stycznia 2015 r. będzie im przysługiwać kwota 1750 zł. Stanie się tak zgodnie z regułą, iż postanowienia mniej korzystne dla pracownika niż przepisy prawa pracy są automatycznie zastępowane przez odpowiednie przepisy tego prawa (art. 18 Kodeksu pracy).

Zobacz serwis: Prawo pracy

reklama

Przydatne formularze online

Artykuł pochodzi z publikacji "100 pytań o wynagrodzenia"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Witold Modzelewski Radca Prawny

Kancelaria prawnopodatkowa w grupie Instytutu Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama