| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument - dom > Wielcy kontrulują rynek mieszkań

Wielcy kontrulują rynek mieszkań

W tym roku rozpoczęła się budowa ponad 27 tysięcy mieszkań. Jak się okazuje, większość to inwestycje dużych deweloperów. Mniejsze firmy mają problem z uzyskaniem kredytu na inwestycje.

Duże firmy nie mają problemów z finansowaniem inwestycji. Nie sprawiają im żadnego problemu ani wszelkie procedury bankowe, jak i samo uzyskanie kredytu. A teraz znów znacznie wzrósł popyt na mieszkania. Sprzedaż wzrosła niemal dwukrotnie. Duże firmy deweloperskie nie wahają się – zaciągają kredyty i budują kolejne domy i mieszkania.

Duże firmy, takie jak J.W. Construction, Dom Development, Polnord czy Gant Development rozpoczęły w tym roku łącznie budowę ok. 7000 mieszkań.

Duża, znana firma deweloperska to dla banku synonim większej wiarygodności i zdolności kredytowej. Z tego powodu, mniejsze firmy mają znacznie więcej problemów w uzyskaniu kredytu. Muszą spełniać bardziej wygórowane warunki. Np. otrzymanie kredytu przez większą spółkę wiąże się ze zbycie w przedsprzedaży ok. 20% mieszkań. Mniejsza firma musi wykazać się co najmniej 30% sprzedażą.

A informacja o nie otrzymaniu kredytu dla takiej firmy może oznaczać, że ma ona problem z wypłacalnością (co wcale nie jest prawdą). Stąd też, aby uniknąć takiej antyreklamy (odstraszającej potencjalnych klientów), małe firmy deweloperskie nie chcą się wypowiadać w tej sprawie.

Zobacz serwis: Najem

Rzeczą oczywistą jest, że to wielkie korporacje będę wieść prym na rynku nieruchomości. To one budują teraz najwięcej mieszkań, a więc naturalna konsekwencją będzie to, że za kilkanaście miesięcy to one będą najwięcej sprzedawać. I tak koło się zamyka.

Budzi to pewne wątpliwości, co do poziomu konkurencji na rynku. Jeżeli inwestycje będą realizowane przez 5-6 dużych firm deweloperskich, klienci będą mieli dość ograniczony wybór. Nie tyle, w odniesieniu do metrażu, położenia mieszkania, itp., co do jego ceny. Nie jest bowiem wykluczone, że takie ograniczenie liczby głównych deweloperów na rynku doprowadzi do podwyższenia cen mieszkań.

Zobacz serwis: Nieruchomości

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Stronyireszta.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »