| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument - telekomunikacja > TP likwiduje białe plamy na mapie połączeń internetowych

TP likwiduje białe plamy na mapie połączeń internetowych

Największy polski operator telekomunikacyjny – TP SA zainwestuje w infrastrukturę w gminach, które stanowią białe plamy na internetowej mapie Polski.

68 gmin z całego kraju, które do tej pory nie miały możliwości przyłączenia do Internetu, wkrótce znajdą się w zasięgu globalnej sieci. Wszystko to dzięki realizacji porozumienia zawartego przez Urząd Komunikacji Elektronicznej oraz największego polskiego operatora – Telekomunikację Polską.

W wyniku tych inwestycji w wybranych obszarach zostanie wybudowana kompleksowa infrastruktura zapewniająca możliwość świadczenia usług szerokopasmowych przy pomocy co najmniej 150 tys. linii dostępowych.

Zobacz również: Internet

Porozumienie UKE - TP

Obowiązek przeprowadzenia tych inwestycji wynika z porozumienia Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz Telekomunikacji Polskiej. Porozumienie zostało zawarte w październiku 2009 r.

W zamian za zawieszenie procesu podziału TP SA, jaki Urząd chciał przeprowadzić w trosce o konkurencyjność polskiego rynku telekomunikacyjnego, największy polski operator zgodził się na budowę 1,2 mln linii telekomunikacyjnych, z czego 1 mln miał mieć przepustowość 6 Mb/s, natomiast przepustowość pozostałej części miała być niższa.

Zobacz również: Konsument - telekomunikacja

Lista gmin

W załączniku do komunikatu UKE znalazła się lista gmin, które po realizacji zaplanowanych i zaakceptowanych przez UKE inwestycji będą mogły korzystać z szerokopasmowego Internetu. Dotyczy to gmin z całej Polski. Wkrótce stałe łącze z siecią będą mieli m.in. mieszkańcy gminy Złocieniec z Zachodniopomorskiego, czy też gmina Słupsk w Pomorskim.

Na samej liście najwięcej, bo dziesięć, jest gmin z Mazowieckiego. Po pięć z Małopolskiego, Podlaskiego oraz Łódzkiego.

Źródło:

Urząd Komunikacji Elektronicznej

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kapała-Sokalska

Adwokat, właściciel Kancelarii Adwokackiej AKS

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »