REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile kosztuje mobilny Internet

Anna Śmigulska

REKLAMA

REKLAMA

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej przeprowadził analizę cen usług bezprzewodowego dostępu do Internetu. Pod lupę wzięto PTK Centertel, PTC, Polkomtel i P4.

Rynek usług dostępu do Internetu rozwija się w Polsce bardzo szybko. Coraz więcej użytkowników, w 2008 roku było ich ponad milion, korzysta z dostępu bezprzewodowego – usługa świadczona jest za pomocą modemów, kart modemowych. Dwa razy tyle osób wykorzystuje w tym celu telefony. Analiza ofert dokonana przez Prezesa UKE ma służyć porównaniu cen ofert czterech kluczowych na rynku operatorów sieci ruchomej. Dane są aktualne na dzień 2 marca 2009r.

REKLAMA

Dla klienta indywidualnego korzystanie z bezprzewodowego dostępu do Internetu w sieciach PTC, PTK Centertel, Polkomtel oraz P4, to kwoty rzędu:

 • od 49 zł do 60 zł z VAT przy limicie transferu danych 1 GB,
 • od 45 zł do 120 zł z VAT przy limicie 3 - 6 GB,
 • od 80 zł do 160 zł z VAT za limit od 10 do 13 GB.

U wszystkich operatorów podobnie kształtują się koszty związane z dostępem do Internetu w ofertach na kartę. Za transmisję danych w wielkości 100 KB trzeba zapłacić 0,03 zł, natomiast za minutę połączenia z Internetem - 0,31 zł.

W przypadku klienta biznesowego można spodziewać się abonamentów w następującej wysokości:

 • od 40 zł do 49 zł bez VAT przy limicie transferu danych 1 GB,
 • od 36,89 zł do 100 zł bez VAT przy limicie 3 - 6 GB,
 • od 65,57 zł do 129 zł bez VAT za limit od 10 do 13 GB.

REKLAMA

Różnorodność ofert dotyczących bezprzewodowego dostępu do Internetu jest duża. Jednak różnice te nie polegają tylko na wahaniach cenowych. Przy wyborze usługi należy brać pod uwagę limit transferu danych i jakość usługi. Ta może być różna ze względu np. na zasięg, prędkość przesyłania danych. Niektóre oferty przewidują zakupu sprzętu komputerowego, oprogramowania po obniżonych cenach lub bezpłatnie, przez co staje się ona bardzo konkurencyjna dla operatorów sieci stacjonarnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wszystkie analizowane przez Prezesa UKE oferty przewidują możliwość wypróbowania usługi dostępu do Internetu. Okres próby wynosi od 7 do 30 dni. Dzięki temu klient może dokładnie sprawdzić parametry usługi, a w przypadku gdyby nie był z nich zadowolony, ma prawo zrezygnować. Jest to szczególne istotne, gdyż zazwyczaj proponowane są klientom umowy zawierane na czas określony. Choć zdarzają się również oferty umów zawieranych na czas nieoznaczony, np. PTK Centertel. W takich wypadkach należy jednak zwracać uwagę na koszty przyłączenia do sieci.

Z przedmiotowej analizy wynika też pozytywny akcent dotyczący jakości świadczonych usług. Są one wystarczająco dobre, by mogły okazać się alternatywą stałego łącza pod względem prędkości przesyłu danych.

Źródło: UKE

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Waloryzacja dodatków do emerytur i rent 2024. Jakie kwoty od 1 marca? Pielęgnacyjny 330,07 zł, ryczałt energetyczny 299,82 zł

  ZUS informuje, że od 1 marca 2024 r. nastąpi coroczna waloryzacja emerytur i rent, a także dodatków do tych świadczeń. W 2024 roku podwyżka będzie wyłącznie procentowa, a wskaźnik waloryzacji wyniesie 112,12 proc. Ile wyniosą po waloryzacji dodatki do emerytur i rent? ZUS podał już te kwoty. 

  Rada rodziców – jej status budzi wątpliwości. Sprawdź, czy w szkole twojego dziecka prawidłowo dokumentuje się wydatki ze wspólnych pieniędzy.

  Rady rodziców są organami pomocniczymi szkół. Choć działają na ich terenie, to reprezentują ogół rodziców. Skoro nie mogą posiadać NIP i być podatnikami VAT, to jak powinny dokumentować dokonywane zakupy?

  Zmienią się zasady przyznawania żołnierzom zawodowym dodatku za długoletnią służbę wojskową. Dodatek nie będzie już się zwiększał co 3 lata służby – jest projekt rozporządzenia

  Żołnierzowi zawodowemu przysługuje prawo do dodatku za długoletnią służbę wojskową. Obecnie dodatek ten jest zwiększany co 3 lata służby o 3% należnego mu uposażenia zasadniczego. Ta zasada zostanie zmieniona przez nowelizację przepisów o dodatkach do uposażenia żołnierzy.

  Zasiłek rodzinny 2024 – czy będzie waloryzacja?

  Czy w 2024 roku będzie waloryzacja zasiłku rodzinnego? Czy będzie podwyżka dodatków do zasiłku rodzinnego? Czy kryterium dochodowe, które obecnie nie pozwala na uzyskanie zasiłku osobom zarabiającym najniższą krajową, zostanie zmienione?

  REKLAMA

  Nie tylko podwyżki wynagrodzenia. Nauczyciele otrzymają też nowe legitymacje służbowe – projekt rozporządzenia

  Nauczyciele otrzymają nowe legitymacje służbowe. Obecne legitymacje nie spełniają wymagań odnośnie do minimalnych zabezpieczeń.

  Czy komornik może zająć zwrot podatku małżonków ze wspólnego rozliczenia? Sprawdź, jak zmieniły się przepisy.

  Decyzja o wspólnym rozliczeniu małżonków na gruncie podatku dochodowego jest zazwyczaj podyktowana chęcią osiągnięcia korzyści podatkowej – uniknięcia wejścia w wyższy próg podatkowy, czy pełniejszego skorzystania z ulg. Jednak może mieć też mniej przyjemne konsekwencje związane z zajęciem komorniczym.

  Dodatki do zasiłku rodzinnego 2024 – kwoty, ustawa

  Jakie dodatki do zasiłku rodzinnego wymienia ustawa? Czy jest dodatek na dziecko niepełnosprawne i dla rodziny wielodzietnej? Najwyższy dodatek do zasiłku rodzinnego wynosi 1000 zł i jest jednorazowy. Jakie są kwoty wszystkich 7 dodatków do zasiłku w 2024 roku?

  Zasiłek i dodatek dla samotnej matki 2024

  Samotna matka w 2024 roku może wnioskować o zasiłek rodzinny i dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka. Jakie jest kryterium dochodowe? Jak złożyć wniosek o jakie dokumenty załączyć? Czy alimenty mają wpływ na przyznanie dodatku?

  REKLAMA

  Komunikat: Autostrada A2 nie będzie blokowana miesiąc. Strajk ostrzegawczy od 25 do 26 lutego. I Warszawa 27 lutego. Rolnicy blokują od strony Niemiec

  Trzy godziny rozmów rolników z przedstawicielami przedsiębiorstw zaowocowały nowymi ustaleniami w sprawie planowanego protestu rolników na odcinku autostrady A2 w Świecku. 

  Taki sam wiek emerytalny kobiet i mężczyzn w Polsce? MRPiPS: nie ma przyzwolenia społecznego, nie są prowadzone prace

  Brak jest przyzwolenia społecznego w zakresie realizacji postulatu zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn w Polsce. Dlatego Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie prowadzi żadnych prac w tym zakresie. Obecnie rząd nie prowadzi prac dotyczących wyliczenia, jak zmieniłaby się średnia wysokość emerytur dla kobiet w przypadku zrównania wieku emerytalnego dla obu płci. Jednocześnie zróżnicowanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn jest zgodne z Konstytucją RP, regulacjami Międzynarodowej Organizacji Pracy i dyrektywami UE. Takie informacje zostały przekazane w odpowiedzi na interpelację poselską z 22 lutego 2024 r., której udzieliła Aleksandra Gajewska, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

  REKLAMA