REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Spoofing mają zwalczać przedsiębiorcy telekomunikacyjni. Sprawcy narażą się na odpowiedzialność karną i finansową.
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Spoofing jest jedną z form nadużyć w komunikacji elektronicznej, którym ma przeciwdziałać ustawa o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej. Ustawa, nad projektem której pracuje rząd, nałoży na przedsiębiorców telekomunikacyjną obowiązek przeciwdziałania spoofingowi.  Jego sprawcy narażą się na odpowiedzialność karną i finansową.

Spoofing mają zwalczać przedsiębiorcy telekomunikacyjni. Projektowana ustawa ma ich zobowiązać do tego, by w celu zapobiegania nadużyciom w komunikacji elektronicznej i ich zwalczania podejmowali proporcjonalne środki techniczne i organizacyjne. Jakie konkretnie mają to być środki określić ma porozumienie operatorów z Prezesem Urzędu Komunikacji Elektronicznej

REKLAMA

Co to jest spoofing?

Spoofing, a właściwie CLI spoofing (od „calling line identification”) polega na nieuprawnionym posłużeniu się lub korzystaniu przez użytkownika (często przestępcę) wywołującego połączenie telefoniczne numerem wskazującym na inną osobę, po to, aby podszyć się pod tę osobę. 

Celem takiego działania może być m.in. wywołanie strachu, poczucia zagrożenia lub nakłonienie odbiorcy połączenia do określonego zachowania, zwłaszcza przekazania danych osobowych, niekorzystnego rozporządzenia mieniem lub instalacji oprogramowania.

Zwykle oszuści posługują się numerami należącymi do instytucji publicznych, który dostępny jest publicznie, np. w Internecie, często jest to numer infolinii danej instytucji. Zdarza się jednak, że oszuści podszywają się pod osoby publiczne, żeby np. poprzez przekazanie fałszywej informacji o wypadku, chorobie czy śmierci zastraszyć członków ich rodzin. Możliwe są sytuacje odwrotne, w których podszywano się pod członka rodziny osoby publicznej, by wywołać w niej niepokój o bliskich.

Jak zwalczać spoofing? Blokady i ukrywanie identyfikacji numerów

W przypadku wystąpienia spoofingu przedsiębiorca telekomunikacyjny będzie miał obowiązek zablokować połączenie głosowe albo ukryć identyfikację numeru wywołującego dla użytkownika końcowego.  

REKLAMA

Blokada połączeń ma by stosowana, kiedy przedsiębiorca stwierdzi, że prawdopodobieństwo, że dochodzi do spoofingu jest wysokie. W pozostałych przypadkach powinno nastąpić ukrycie identyfikacji numeru wywołującego. Dzięki temu odbiorcy połączenia wyświetli się informacja, że dzwoni do niego nieznany numer, zamiast informacji o numerze np. osoby bliskiej, pod który usiłuje podszyć się oszust. Ma to zapobiec takim przypadkom spoofingu, jak ten, w którym sprawca podszył się pod byłego szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego Pawła Wojtunika.

Poza blokowaniem połączeń głosowego i ukrywaniem identyfikacji numeru przedsiębiorcy telekomunikacyjni zostaną zobowiązani do zastosowania środków organizacyjnych i technicznych, które służą monitorowaniu, wykrywaniu oraz wymianie informacji o spoofingu. 

Jak zwalczać spoofing? Wykaz infolinii 

Niektórzy oszuści podszywają się pod jednostki sektora finansów publicznych czy przedsiębiorców wykorzystując numery infolinii tych podmiotów. Numery te nie są wykorzystywane do wykonywania połączeń, a tylko do przyjmowania połączeń przychodzących. Jednakże nieświadomy użytkownik końcowy widząc na wyświetlaczu swojego telefonu numer infolinii może mieć wrażenie, że rzeczywiście ktoś dzwoni do niego np. z urzędu lub z banku. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Dlatego też Prezes UKE ma prowadzić publicznie dostępny wykaz numerów, które służą wyłącznie do odbierania połączeń głosowych. Trafiać do niego mają takie numery jednostek sektora finansów publicznych, banków i innych instytucji finansowych lub ubezpieczeniowych, a także numery biur obsługi klientów lub infolinii przedsiębiorców telekomunikacyjnych.

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni mają mieć obowiązek blokowania połączeń inicjowanych z wykorzystaniem numerów wpisanych do wykazu. Ma to uniemożliwić oszustom podszywanie się pod numery infolinii.  

Kary pieniężne za spoofing

W przypadku, gdy przedsiębiorca telekomunikacyjny dokona spoofingu lub nie wypełnia obowiązków związanych ze zwalczaniem spoofingu, Prezes UKE będzie mógł ukarać go karą pieniężną w wysokości do 3% przychodu osiągniętego przez tego przedsiębiorcę w poprzednim roku kalendarzowym. Kwota kary nie może jednak być mniejsza niż 15 000 zł, a jeżeli ukarany podmiot działa krócej niż rok kalendarzowy, za podstawę wymiaru kary będzie się przyjmować kwotę 500 000 zł.

W przypadku gdy czyn będący nadużyciem telekomunikacyjnym wyczerpuje równocześnie znamiona przestępstwa kara pieniężna nie będzie nakładana na przedsiębiorcę telekomunikacyjnego, który jest osobą fizyczną. Przedsiębiorca ten będzie odpowiadał wyłącznie na podstawie przepisów o odpowiedzialności karnej.

Niezależnie od kary pieniężnej dla przedsiębiorcy telekomunikacyjnego, Prezes UKE będzie mógł nałożyć na kierującego przedsiębiorstwem telekomunikacyjnym, w szczególności członka zarządu lub osobę pełniącą funkcję kierowniczą, karę pieniężną za nie wykonanie obowiązków związanych ze zwalczaniem spoofingu. Kara ta ma wynosić do 300% miesięcznego wynagrodzenia ukaranego.

Za spoofing przed sąd karny

W myśl projektowanej ustawy spoofing ma być nowym typem przestępstwa. Polegać ma ono na tym, że w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, korzyści osobistej lub wyrządzenia innej osobie szkody sprawca przy wywoływaniu połączenia głosowego posługuje się, nie będąc do tego uprawnionym, informacją adresową wskazującą na inną osobę, aby podszyć się pod inny podmiot w celu nakłonienia odbiorcy połączenia do określonego zachowania, w szczególności przekazania danych osobowych, niekorzystnego rozporządzenia mieniem lub instalacji oprogramowania, przekazania haseł komputerowych, kodów dostępu lub innych danych umożliwiających nieuprawniony dostęp do informacji przechowywanych w systemie informatycznym, teleinformatycznym lub sieci teleinformatycznej.

Sprawca przestępstwa spoofingu będzie podlegał karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. W wypadku mniejszej wagi sprawca ma podlegać grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 1 roku. Jeżeli spoofingu dokonano na szkodę osoby najbliższej, ściganie będzie następowało na wniosek pokrzywdzonego.

W obecnym stanie prawnym spoofing kwalifikuje się jako czyn określony w art. 190a § 2 Kodeksu karnego, w myśl którego popełnia przestępstwo „kto, podszywając się pod inną osobę, wykorzystuje jej wizerunek, inne jej dane osobowe lub inne dane, za pomocą których jest ona publicznie identyfikowana, w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej”. Obecnie jest ono zagrożone karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Zobacz także: Spoofing

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od czerwca wakacyjna korekta rozkładu jazdy pociągów. Warszawa Zachodnia już ze wszystkimi peronami

Ministerstwo Infrastruktury informuje, że od czerwca będzie więcej połączeń w wakacyjnym rozkładzie jazdy, zgodnie z tzw. wakacyjną korektą rozkładu jazdy pociągów. Od 9 czerwca 2024 r. podróżni na stacji Warszawa Zachodnia wsiądą do pociągów z trzech nowych peronów. Co dokładnie się zmieni?

ZUS zwraca nadpłatę składki zdrowotnej. Zbliża się termin złożenia wniosku

ZUS zwróci nadpłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne. Żeby otrzymać zwrot nadpłaty, przedsiębiorcy muszą złożyć wniosek o jej zwrot.

Kiedy jest Dzień Dziecka w 2024 r.

Kiedy obchodzimy Dzień Dziecka? Jak ten dzień wypada w 2024 r.?

ZNP ostrzega nauczycieli: Stracicie 20% na wcześniejszych emeryturach. I kolejne 20% z świadczenia kompensacyjnego

Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Przejście na wcześniejszą emeryturę pomniejsza stan konta emerytalnego, dlatego emerytura naliczona w wieku powszechnym może być niższa o kolejne 20 proc. 

REKLAMA

ZNP ostrzega: Nauczyciele stracicie 20% na wcześniejszych emeryturach. Dostaniecie też 20% mniej niż z świadczenia kompensacyjnego

20% straty wobec emerytury powszechnej (od 60 roku życia) wynika z pomniejszenia stanu konta emerytalnego. 20% mniej niż z świadczenia kompensacyjnego, to efekt obliczenia: stan konta/średnia trwania życia.

Bon energetyczny 2024: ile wynosi, wniosek, od kiedy, dla kogo

Jesienią lub zimą 2024 roku niektóre osoby dostaną (o ile złożą wniosek i spełnią kryterium dochodowe) jednorazowy bon energetyczny. Będzie to rekompensata za częściowe odmrożenie cen prądu po 1 lipca 2024 r. Bon energetyczny jest przewidziany w ustawie z 23 maja 2024 r. ustawa o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego. Ile wynosi i kto może go otrzymać?

Tarcza Wschód - szczegóły dotyczące programu za 10 mld zł. Pierwsze instalacje mają powstać w 2025 roku, zakończenie projektu przewidziano na rok 2028

"Tarcza Wschód" ma kosztować 10 mld zł za same materiały. Jeżeli chodzi o szczegóły, MON wyjaśnia, że ma to być systemy wykrywania i ostrzegania, składy materiału, który w razie potrzeby posłuży do budowy zapór, umocnienia i pozostawienie gęsto porośniętych, podmokłych terenów zmniejszających mobilność wroga. Pierwsze instalacje "Tarczy Wschód" mają powstać w 2025 roku, zakończenie projektu przewidziano na rok 2028.

2500 zł dla osoby samotnej oraz 1700 zł na osobę w rodzinie. Bon energetyczny 2024 a kryterium dochodowe

Uchwalona 23 maja 2024 r. ustawa o bonie energetycznym (…) przewiduje częściowe odmrożenie cen prądu od 1 lipca 2024 r. co ma być zrekompensowane najuboższym wypłatą jednorazowego bonu energetycznego. Jakie kryterium dochodowe trzeba spełnić, by otrzymać bon energetyczny?

REKLAMA

Jak złożyć wniosek przez ePUAP (Internet) o bon energetyczny? Aktywny wzór wniosku najwcześniej za miesiąc. Możesz otrzymać od 300 zł do 1200 zł

Wniosek o bon energetyczny (czekamy na niego - ustawę musi podpisać prezydent, a strona rządowa opublikować wzór w rozporządzeniu) bedzie można wysłać przez ePUAP do gminy emailem jako załącznik. Trzeba złożyć dwa podpisy korzystając z profilu zaufanego - na emailu i na załączniku. 

9 czerwca 2024 r. to data wyborów do Parlamentu UE. Najważniejsze informacje, wynagrodzenie, kandydaci

 9 czerwca 2024 r. między godziną 7:00 a 21:00 odbędzie się głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Na kogo będzie można oddać głos? Ile wynosi dieta poselska? 

REKLAMA