| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument - telekomunikacja > Co może główny operator telewizji cyfrowej

Co może główny operator telewizji cyfrowej

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczęła postępowanie antymonopolowe w trakcie którego sprawdzi, czy Cyfrowy Polsat nie nadużył swojej pozycji rynkowej sprzedając prawa do publicznego odtwarzania relacji sportowych.

Praktyki polegające na nadużywaniu pozycji dominującej są jednymi z najgroźniejszych naruszeń prawa konkurencji. Polegają one w szczególności na narzucaniu cen nadmiernie wygórowanych lub rażąco niskich, dyskryminowaniu partnerów handlowych oraz narzucaniu uciążliwych warunków umów. Nieuczciwe praktyki przedsiębiorców mogą być szczególnie widoczne w czasach kryzysu gospodarczego, kiedy rynkowi dominanci mogą częściej wykorzystywać swoją silną pozycję kosztem mniejszych przedsiębiorców. W 2008 roku UOKiK prowadził ponad 150 postępowań w sprawie przedsiębiorców nadużywających swojej pozycji rynkowej – 80 z nich zakończyło się wydaniem decyzji.

Postępowanie w sprawie Cyfrowego Polsatu zostało wszczęte po analizie informacji znajdujących się na stronach internetowych przedsiębiorcy, jak również skarg napływających do Urzędu. Wątpliwości UOKiK budzą dodatkowe obowiązki nakładane na przedsiębiorców przy zakupie praw do publicznego odtwarzania relacji sportowych z Euro 2008 – Cyfrowy Polsat był jedynym w Polsce podmiotem, który sprzedawał prawa do transmisji wszystkich meczów. Zgoda na publiczne odtwarzanie przez przedsiębiorców prowadzących np. kina, puby czy hotele była uzależniona od nabycia praw do ich publicznego nadawania, a także zakupu dekodera od Cyfrowego Polsatu.

W toku postępowania antymonopolowego Urząd sprawdzi, czy Cyfrowy Polsat nie nadużył swojej pozycji dominującej uzależniając sprzedaż praw do publicznego odtwarzania relacji z Euro 2008 od zakupu dekodera oraz wsparcia technicznego.

Zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów postępowanie antymonopolowe w sprawach praktyk ograniczających konkurencję powinno być zakończone nie później niż w terminie 5 miesięcy od dnia jego wszczęcia. W przypadku stwierdzenia nadużycia pozycji rynkowej Prezes UOKiK może nałożyć na przedsiębiorcę karę finansową w wysokości do 10 proc. ubiegłorocznego przychodu.

Problem dominantów narzucających nieuczciwe warunki umów dotyczy całej Unii Europejskiej. Obecnie Komisja Europejska prowadzi postępowanie w sprawie Microsoftu, któremu już po raz drugi zarzuca stosowanie zakazanej przez prawo konkurencji praktyki polegającej na sprzedaży wiązanej, tym razem przeglądarki Internet Explorer z systemem operacyjnym Windows. Z kolei francuski organ antymonopolowy zajmuje się skargą na spółkę Orange, należącą do grupy kapitałowej France Telecom. Konkurenci zarzucili jej narzucanie uciążliwych warunków umów w dostępie do niektórych usług audiowizualnych.

UOKiK

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

AYMING POLSKA

Konsulting strategiczny i operacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK