reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Dwie umowy z kablówką

Zawarłem ostatnio umowę z operatorem sieci kablowych. Dostałem odpowiedni sprzęt do tego, a w zasadzie to kazali mi za niego zapłacić. Czy jeśli płacę za sprzęt i jednocześnie za abonament, to mam rozumieć, ze tak naprawdę zawarłem dwie osobne umowy?

Tak. Częstą praktyką operatorów telewizji kablowej (podobnie jak sieci komórkowych) jest to, że podpisują z nami dwie odrębne umowy. Jedna dotyczy usługi abonamentowej, czyli możliwości odbierania kanałów telewizyjnych. Jest to tzw. umowa starannego działania, czyli umowa zlecenia. Druga zaś korzystania z odpowiedniego sprzętu. Ta ostatnia może mieć formę najmu lub użytkowania. W związku z tym właścicielem sprzętu nadal pozostaje operator. Jeżeli postanowienia umowy nie stanowią co innego, po zakończeniu umowy należy sprzęt zwrócić. W zależności od umowy różny jest czas na dokonanie tego zwrotu. Natomiast nie dopełnienie tego obowiązku powoduje konieczność zapłaty kary umownej. Dlatego też należy pamiętać, aby wraz z końcem umowy dostarczyć sprzęt we właściwe miejsce i w określonym czasie.

W gąszczu dokumentów, jakie dostajemy do podpisu czasem trudno jest to zauważyć. Dostajemy bowiem wzór umowy, który w praktyce rzadko podlega negocjacji i który zazwyczaj odsyła nas do regulaminu świadczenia usług. W nim zazwyczaj zawarte są istotne postanowienie odnośnie praw i obowiązków konsumenta. Bardzo ważne jest, aby zapoznać się z treścią wszystkich dokumentów, czyli nie tylko samej umowy, ale również załączników do niej i regulaminu. W ten sposób można uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, gdy operator żąda od nas rzeczy, o których istnieniu nie wiedzieliśmy. W przypadku natomiast zauważenia postanowienia, z którym się nie zgadzamy warto negocjować z przedsiębiorcą jego usunięcie albo modyfikację. Wówczas operator nie może powołać się na nie. Należy również zwracać uwagę na to czy w umowie nie ma niedozwolonych klauzul umownych.

Najczęściej wszelkie należności z danego miesiąca uwzględnione są na jednej fakturze. Mogą być natomiast wyszczególnione konkretne pozycje jak np. abonament, najem itp. Nie zapłacenie rachunku w terminie powoduje powstanie obowiązku zapłaty zaległej kwoty wraz z odsetkami ustawowymi.

W zależności od tego jakiego rodzaju usterki pojawią się podczas odbioru kanałów telewizyjnych, to z innej podstawy prawnej można skorzystać składając reklamacje. Przyczyna może tkwić w nieprawidłowym wykonaniu usługi albo w samym sprzęcie, który może być niezgodny z umową. Ma to istotne znaczenie w odniesieniu do uprawnień konsumenta, terminów zawiadomienia operatora i jego obowiązków.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Diana Renata Bożek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama