REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek telekomunikacyjny nie boi się kryzysu

Anna Śmigulska
telefon komórkowy
telefon komórkowy

REKLAMA

REKLAMA

Kraje Unii Europejskiej zajmują czołową pozycję na świecie jeśli chodzi o usługi telefonii komórkowej. Według Komisji Europejskiej mimo istniejącego kryzysu gospodarczego, liczba abonamentów cały czas rośnie. Dzięki temu konsumenci płacą mniej za komórki oraz dostęp do Internetu.

W ramach tworzenia jednolitego rynku usług telekomunikacyjnych Parlament Europejski podpisał porozumienie, zgodnie z którym koszty międzynarodowych usług mobilnych – roaming -będą systematycznie spadać. Ma to nastąpić od dnia 1 lipca 2009 roku. Zanim jednak to nastąpi kraje Wspólnoty muszą ratyfikować umowę.
Wspomniane porozumienie nie nakłada sztywnych cen, jakich żądają operatorzy za korzystanie z usług roamingu, wysyłanie SMS-ów i dostępu do Internetu w sieciach komórkowych. Określa jedynie stawki maksymalne, które do roku 2011 powinny jeszcze zmaleć.

REKLAMA

Ile będziemy musieli płacić

Zgodnie z wytycznymi zawartymi w porozumieniu opłaty będą kształtować się następująco:

połączenia międzynarodowe:

  • od 1 lipca 2009 r. - maksymalna stawka to 43 eurocenty (bez VAT) za minutę za połączenia wychodzące oraz 19 eurocentów (bez VAT) za minutę w przypadku połączenia przychodzącego;
  • od 1 lipca 2010 r. - maksymalna stawka to 39 eurocentów (bez VAT) za minutę za połączenia wychodzące oraz 15 eurocentów (bez VAT) za minutę w przypadku połączenia przychodzącego;
  • od 1 lipca 2011 r. - maksymalna stawka to 35 eurocentów (bez VAT) za minutę za połączenia wychodzące oraz 11 eurocentów (bez VAT) za minutę w przypadku połączenia przychodzącego.

SMS:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • od 1 lipca 2009 maksymalna stawka za wysłanie SMS-a będzie wynosiła 11 eurocentów (bez VAT).

dostęp do Internetu w komórkach:

  • od 1 lipca 2009 r. - maksymalnie 1 euro (bez VAT) za pobranie 1 MB danych;
  • od 1 lipca 2010 r.- maksymalnie 80 eurocentów (bez VAT) za pobranie 1 MB danych;
  • od 1 lipca 2011 - maksymalnie 50 eurocentów (bez VAT) za pobranie 1 MB danych.

Dodatkowo operatorzy komórkowi będą zobligowani do wprowadzenia naliczania sekundowego, w przypadku połączenia trwającego powyżej 30 sekund. Obecnie czas ten często jest dwa razy dłuższy.

Winnych krajach jest łatwiej

Z możliwości zmiany operatora telekomunikacyjnego przy jednoczesnym zachowaniu numeru korzystamy bardzo często. Jednak jak wykazuje sprawozdanie Komisji Europejskiej w różnych krajach ta procedura wygląda inaczej. Dla porównania w Irlandii bądź Malcie na zmianę operatora komórkowego przy zachowaniu dotychczasowego numeru telefonu potrzeba tylko jeden dzień, we Włoszech – 15, natomiast w Polsce trwa to aż 38 dni.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zasiłek pogrzebowy w 2024 i 2025 r. Ile wynosi?

Czy kwota zasiłku pogrzebowego zostanie podwyższona? Ile obecnie wynosi zasiłek i komu przysługuje?

Pakt migracyjny UE 2024. Jakie nowe przepisy zostały przyjęte? Kiedy wejdą w życie?

W dniu 14 maja 2024 r. Rada Unii Europejskiej przyjęła istotną reformę europejskiego systemu azylowo-migracyjnego (tzw. pakt o migracji i azylu). Reforma ta to w szczególności 10 nowych aktów prawych, które zmieniają gruntownie unijne przepisy dot.  zarządzania azylem i migracją.

NSA: Rencista składa wniosek o świadczenie pielęgnacyjne

NSA: Osoba mająca prawo do świadczenia pielęgnacyjnego i jednocześnie renty musi wybrać jedno z tych świadczeń. Nie może pobierać obu. Wydaje się to logiczne. Ale rencista postanowił, że pokona system. I będzie miał rentę i świadczenie pielęgnacyjne. Jak to chciał zrobić?

Ponad 1700 zł dla rodziców z wielodzietnych rodzin. Sprawdź, komu przysługuje świadczenie

Ponad 1700 zł dla rodziców z wielodzietnych rodzin. Celem zapewnienie dochodu osobom, które zrezygnowały z zatrudnienia. Maksymalna wysokość odpowiada najniższej emeryturze.

REKLAMA

47 000 zł na własną elektrownię wiatrową. Rusza nabór wniosków

Rusza nabór wniosków w nowym programie „Moja Elektrownia Wiatrowa”. Osoby indywidualne mogą uzyskać maksymalnie 47 000 zł dofinansowania na zakup i montaż mikroinstalacji wiatrowej z magazynem energii.

Do 1 lipca zgłoś samochód w urzędzie. Jeżeli przegapisz termin, zapłacisz 500 zł kary

Już od 1 lipca 2024 roku zacznie obowiązywać Strefa Czystego Transportu (SCT). Żeby uniknąć kary, trzeba przed tym terminem zarejestrować samochód w systemie. Za niedopełnienie obowiązku grodzi mandat w wysokości 500 zł.

Testamenty z ważnymi zmianami. Jakie są szczegóły projektu?

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad ważnymi zmianami w prawie spadkowym. Mają one odpowiadać aktualnym potrzebom społecznym. Od kiedy nowe przepisy miałyby wejść w życie i co zakładają?

35-godzinny tydzień pracy zamiast 40-godzinnego, wynagrodzenie się nie zmniejsza. Pierwsze miasto w Polsce wprowadza zmiany

Urząd miejski w Lesznie wprowadza zmiany. Od 1 lipca urzędnicy będą pracować 35 godzin tygodniowo, a wysokość wynagrodzenia się nie zmniejszy. Wymiar urlopu wypoczynkowego również nie ulegnie zmianie.

REKLAMA

Klauzula wyjścia ze stosowania reguły wydatkowej. Zmianami w budżecie 2025 r. 19 czerwca zajmie się Rada Ministrów

Zmieniona zostanie klauzula wyjścia ze stosowania reguły wydatkowej. Tak wynika z projektu nowelizacji ustawy dotyczącej budżetu państwa na 2025 r., którym 19 czerwca zajmie się Rada Ministrów. Pojawią się także inne zmiany.

Zbyt duży wzrost płacy minimalnej. Jest pilna potrzeba zmian

Wzrost płacy minimalnej w 2025 roku o 7,6% jest konsekwencją uwzględnienia przez rząd obowiązujących jeszcze mechanizmów ustawy. Zdaniem przedsiębiorców, jest pilna potrzeba wdrożenia przepisów dyrektywy o adekwatnych wynagrodzeniach, które zwiążą wysokość minimalnego wynagrodzenia z połową przeciętnej płacy lub 60% mediany wynagrodzeń.

REKLAMA