REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Asysta w podróży. Czy tylko dla osób z niepełnosprawnością?

Asysta w podróży. Czy tylko dla osób z niepełnosprawnością?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Urząd Transportu Kolejowego przypomina o możliwości uzyskania pomocy w podróży. Kto może skorzystać z asysty? Jak zgłosić taką potrzebę?

Pomoc w podróży nie tylko dla osób z niepełnosprawnością

Okres wakacyjny to czas wzmożonych podróży. Wiele osób może otrzymać asystę czyli pomoc w podróży koleją. Wystarczy tylko zgłosić taką potrzebę. Z asysty mogą skorzystać osoby o ograniczonej możliwości poruszania się. Kategoria ta obejmuje nie tylko osoby z niepełnosprawnością. Na pomoc mogą liczyć pasażerowie z małymi dziećmi, kobiety w ciąży czy seniorki i seniorzy. Ważne jest jednak, by osoby takie zgłosiły swój przejazd z 24-godzinnym wyprzedzeniem. Pozwoli to na uniknięcie kłopotów i stresu w podróży koleją.

Prawa pasażera - nowe przepisy

REKLAMA

Wraz z wejściem w życie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/782 zmieniły się przepisy dotyczące praw pasażerów. Między innymi do 24 godzin został skrócony czas na zgłoszenie potrzeby asysty podczas wejścia na pokład pociągu czy poruszania się na terenie peronu i dworca kolejowego.

REKLAMA

Za osoby o ograniczonej mobilności uznaje się nie tylko podróżnych z niepełnosprawnością narządów ruchu. Takie same prawa przysługują innym osobom o ograniczonej (stale lub czasowo) możliwości poruszania się oraz podróżnym z niepełnosprawnością intelektualną. Są to m.in. osoby poruszające się o kulach, pasażerowie z dysfunkcją narządu wzroku lub słuchu, seniorzy i seniorki oraz kobiety w ciąży. Pomoc taka przysługuje również pasażerom z małymi dziećmi, szczególnie podróżującymi w wózkach.

Jak skorzystać z asysty?

Ważne

Warunkiem skorzystania z pomocy jest powiadomienie przedsiębiorstwa kolejowego przynajmniej 24 godziny przed planowaną podróżą. Najprostszym rozwiązaniem jest przekazanie powiadomienia przewoźnikowi, z którego usług będziemy korzystać. Na jego stronie internetowej znajdziemy numer telefonu, adres mailowy lub formularz zgłoszeniowy. Jeżeli podróż będzie odbywała się z przesiadką, wystarczy powiadomić jedno z przedsiębiorstw. W tym przypadku bardzo ważne jest podanie wszystkich danych dotyczących kolejnych etapów przejazdu, co pozwoli na przekazanie zgłoszenia innym podmiotom.

Jeśli nie dokonamy wcześniejszego zgłoszenia chęci skorzystania z pomocy, zarówno przedsiębiorstwa kolejowe, jak i  zarządcy stacji w dalszym ciągu powinni dołożyć starań, aby umożliwić nam odbycie podróży. Nie zawsze będzie to jednak możliwe.

Zgodnie z przepisami to przewoźnik zapewnia pomoc przy wsiadaniu i wysiadaniu z pociągu, natomiast zarządca stacji pomaga przy poruszaniu się po terenie dworca.

REKLAMA

Nowe rozporządzenie wskazuje sytuacje, w których pomoc powinna zostać udzielona oraz kiedy przedsiębiorstwa kolejowe mogą odmówić jej zapewnienia. Co do zasady przedsiębiorstwa kolejowe nie powinny wymagać, by osobie z niepełnosprawnością towarzyszyła inna osoba, dopuszczone jest jednak wprowadzenie takiego wymogu w szczególnych sytuacjach. Pamiętajmy także, że nie wszystkie stacje i przystanki są dostępne dla podróżnych o ograniczonej możliwości poruszania się. Kiedy na stacji lub przystanku nie ma obsługi, pomoc może być udzielona jedynie przy wsiadaniu i wysiadaniu z pojazdu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ważne jest, aby przed podróżą ustalić, jakiego rodzaju pomocy będziemy potrzebowali. W związku z tym, zgłaszając potrzebę udzielenia asysty, wskażmy dokładnie trasę i godziny przejazdu, określmy rodzaj pomocy, poinformujmy, czy posiadamy większy bagaż itd. Formularze zgłoszeniowe opracowane przez przewoźników mogą zawierać prośbę o przekazanie dodatkowych danych. Gdy kontaktujemy się z przewoźnikiem telefonicznie, wszystkie niezbędne pytania zada nam konsultant. Następnie zostaniemy powiadomieni, czy i na jakich zasadach pomoc może być udzielona. W wyznaczonym miejscu powinniśmy się stawić nie później niż 30 minut przed odjazdem pociągu.

Źródło: Urząd Transportu Kolejowego

 

Autopromocja
oprac. Wioleta Matela-Marszałek

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy rodzic musi płacić alimenty, gdy zabiera dziecko na wakacje? Co z opłatami za mieszkanie i media? Sprawdź, co na to prawo.

Czy można zrobić niższy przelew, skoro poniosło się koszty wakacyjnego wyjazdu? Dostosowanie wysokości wakacyjnych alimentów do potrzeb dziecka i rodziców jest jednak możliwe.

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie dla samotnych rodziców na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak połączyć świadczenia?

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie będzie mógł uzyskać samotny rodzic na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak powinna połączyć świadczenia, by otrzymać taką kwotę? Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji.

Po raz kolejny przesunięto termin wdrożenia obowiązku stosowania e-Doręczeń. Podobno to już ostatnie przesunięcie

Termin powszechnego wdrożenia obowiązku e-Doręczeń został przesunięty na 1 stycznia 2025 r. Do tego czasu zostaną przeprowadzone zmiany legislacyjne, które ułatwią wykorzystywanie tych usług w sferze cyfrowej w pierwszym roku obowiązywania.

Jak przedłużyć ważność orzeczenia o niepełnosprawności do 31 marca 2025 r.? Problem dotyczy ok. 400 tys. osób. Sprawdź, co robić.

Co dalej z orzeczeniami o niepełnosprawności? Można przedłużyć ich ważność do 31 marca 2025 roku i ustrzec się przed utratą uprawnień, Są jednak warunki, które trzeba spełnić. Sprawdź, czy wiesz jakie.

REKLAMA

Renta wdowia we wszystkich możliwych wariantach zbiegu świadczeń. Pytanie tylko: kiedy?

Wciąż nie wiadomo kiedy renta wdowia wejdzie w życie. Na ten moment wiemy jedynie, że Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny ma sprecyzować katalog praw do świadczeń emerytalno-rentowych, do których będzie można stosować regułę zbiegu prawa do kilku świadczeń emerytalno-rentowych. Katalog ma obejmować wszystkie możliwe warianty.

ZNP: Wynagrodzenia nauczycieli powiązane z przeciętnym wynagrodzeniem, podwyżki w 2025 r. co najmniej o 15 proc., wycieczka szkolna jak wyjazd służbowy

ZNP poinformował, że przesłał do MEN katalog spraw wymagających pilnego uregulowania oraz konkretne propozycje rozwiązań w zakresie wynagrodzeń nauczycieli. Związkowcy chcą m.in. jak najszybszego podjęcia prac nad powiązaniem wynagrodzeń nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce.

Emerytury stażowe: Duda interweniuje, Hołownia odpowiada, prace nad ustawami zostaną wznowione pod koniec lipca

W Sejmie znajdują się dwa projekty dotyczące emerytur stażowych. Projekty zostaną rozpatrzone przez Komisję Polityki Społecznej i Rodziny pod koniec lipca.

Od 95 zł do 135 zł. Zasiłek rodzinny na lata 2025–2027. Nie takiej podwyżki spodziewały się rodziny.

95 zł, 124 zł i 135 zł – to kwoty zasiłku rodzinnego na lata 2025–2027. Czy to oznacza, że obserwujemy stopniowe wygaszanie świadczenia? Pobiera je coraz mniej rodzin, a celem wydaje się być dalsze pomniejszanie kręgu uprawnionych.

REKLAMA

Strażnicy miejscy już zatrzymują kierowców. Ich samochody są wykluczone, wyświetlają się na czerwono w strefie czystego transportu (SCT)

Od początku lipca strażnicy miejscy pouczyli już kilkudziesięciu kierowców, którzy wjechali do strefy czystego transportu w Warszawie nieuprawnionym autem. System widzi, które samochody są dopuszczone do ruchu w strefie czystego transportu (SCT), a które nie.

Orzeczenia o niepełnosprawności tracą ważność 30 września 2024 r. Problem 400 tys. osób. Będzie przedłużenie do 31 marca 2025 r. pod jednym warunkiem [nowelizacja]

W dniu 30 września 2024 r. upłynie ważność orzeczeń o niepełnosprawności prawie 400 tys. osób. Nowelizacja ustawy (której projekt został opublikowany 11 lipca 2024 r.) o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych ma pozwolić na zachowanie statusu osób niepełnosprawnych przez okres oczekiwania na wydanie nowego orzeczenia - ale nie dłużej niż do 31 marca 2025 r. Chodzi o zabezpieczenie tych osób przed nagłą utratą otrzymywanych świadczeń i uprawnień przysługujących na podstawie dotychczasowego orzeczenia. MRPiPS chce także ograniczyć spiętrzenie w czasie wniosków o nowe orzeczenie o niepełnosprawności.

REKLAMA