REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wsparcie dla rodzin z dziećmi z niepełnosprawnościami. Czy są planowane zmiany?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Wsparcie dla rodzin z dziećmi z niepełnosprawnościami. Czy są planowane zmiany?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie wprowadzenia nowych form wsparcia dla rodzin z dziećmi z niepełnoprawnościami. 

Wsparcie dla rodzin z dziećmi z niepełnoprawnościami

„Jednym z największych wyzwań, przed którymi stają rodziny z dziećmi z niepełnosprawnościami jest zapewnienie odpowiedniego zaplecza finansowego całej rodzinie. Świadczenie pielęgnacyjne pokrywa w niewielkiej części wydatki związane z leczeniem, rehabilitacją i zakupem produktów niezbędnych w codziennej opiece osoby z niepełnosprawnością. Obecne regulacje prawne uniemożliwiają opiekunom, którzy otrzymują świadczenie pielęgnacyjne, podejmowanie pracy zarobkowej, co znacznie utrudnia regularne gromadzenie niezbędnych środków finansowych w zakresie opieki nad dzieckiem z niepełnosprawnością i utrzymaniem całej rodziny” – czytamy w interpelacji poselskiej nr 41550 w sprawie wprowadzenia nowych form wsparcia dla rodzin z dziećmi z niepełnoprawnościami.

REKLAMA

Posłanka Małgorzata Pępek zwróciła się w niej do Minister Rodziny i Polityki Społecznej z następującymi pytaniami:

  1. Czy resort zrezygnuje z wprowadzonego zakazu pracy dla opiekunów pobierających świadczenie pielęgnacyjne lub wprowadzi inne formy wsparcia finansowego dla rodzin z dziećmi z niepełnosprawnościami?
  2. Czy ministerstwo zamierza podjąć działania mające na celu ułatwienie w zakresie dostępu do instrumentów dofinansowania dla dzieci i osób z niepełnosprawnościami?
  3. Czy w najbliższym czasie resort planuje wprowadzić nowe formy wsparcia dla rodzin z dziećmi z niepełnosprawnościami związane z ułatwieniami w zakresie korzystania z pomocy specjalistów?

Odpowiedź MRiPS

Odpowiedzi na interpelację udzieliła podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Barbara Socha.

„Dostrzegając sytuację osób z niepełnosprawnościami oraz potrzebę ich wsparcia, w ramach prowadzonych w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej prac, przygotowana została ustawa o świadczeniu wspierającym, która poza wprowadzeniem nowego systemu orzecznictwa, zakłada także przebudowę dotychczasowego systemu świadczeń dla osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów poprzez wprowadzenie od 1 stycznia 2024 r. do systemu prawnego nowego świadczenia - świadczenia wspierającego kierowanego bezpośrednio do osoby z niepełnosprawnością oraz modyfikację warunków przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego” – poinformowała.

Świadczenie wspierające

REKLAMA

Jak czytamy w odpowiedzi z 5 lipca 2023 r., świadczenie wspierające ma być kierowane bezpośrednio do osoby z niepełnosprawnością, w wieku od ukończenia 18 roku życia. Będzie ono przysługiwało bez względu na dochody osiągane przez tą osobę lub członków jej rodziny, czyli bez kryterium dochodowego. Nowe świadczenie będzie też wolne od egzekucji i niezależnie od innych form wsparcia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„Ponadto, sytuacja osobista opiekuna osoby z niepełnosprawnościami, w szczególności jego dochód, posiadanie ustalonego prawa do emerytury bądź renty (w tym renty socjalnej) czy aktywność zawodowa, nie będzie miała żadnego wpływu na prawo do świadczenia wspierającego” – wskazano w odpowiedzi.

Świadczenie wspierające będzie uzależnione od uzyskania w wojewódzkim zespole do spraw orzekania o niepełnosprawności decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia, na poziomie od 70 pkt do 100 pkt. Wysokość świadczenia będzie powiązana z rentą socjalną. Wraz z coroczną waloryzacją renty socjalnej będzie też podlegała waloryzacji wysokość świadczenia wspierającego.

Nowe świadczenie ma być wprowadzane w trzech etapach od 1 stycznia 2024 r. do 1 stycznia 2026 r.

Zmiany w przyznawaniu świadczenia pielęgnacyjnego

REKLAMA

„Jednocześnie należy wskazać, że ustawa o świadczeniu wspierającym wprowadza także szereg modyfikacji w warunkach przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego. Wprowadzane zmiany stanowią realizację postulatów opiekunów osób z niepełnosprawnościami” – podkreśliła Socha.

„Po zmianach świadczenie pielęgnacyjne będzie przysługiwać rodzicom i innym osobom opiekującym się niepełnosprawnymi dziećmi w wieku do ukończenia 18 roku życia bez jakiegokolwiek ograniczeń w zakresie podejmowania zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Podobnie pobieranie przez opiekuna własnych świadczeń emerytalno-rentowych nie będzie miało żadnego wpływu na jego prawo do świadczenia pielęgnacyjnego. Świadczenie to, tak jak dotychczas podlegać będzie corocznej, od 1 stycznia danego roku, waloryzacji o wskaźnik wzrostu płacy minimalnej” – czytamy w odpowiedzi na interpelację.

Jak poinformowano, ustawa została ustawa o świadczeniu wspierającym została uchwalona przez Sejm. 22 czerwca 2023 r. została przyjęta z poprawkami przez Senat i zwrócona do Sejmu w celu rozpatrzenia poprawek.

Ważne

Ostateczny kształt ustawy jest uzależniony od dalszego przebiegu procesu legislacyjnego.

Barbara Socha przypomniała też o realizowaniu wsparcia dla rodzin z dziećmi z niepełnosprawnościami w ramach ustawy z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem", projektach realizowanych przez Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. Jak czytamy w odpowiedzi, nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami planowane są również w ramach Strategii na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami 2021-2030 czy programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027. 

Źródło:

Interpelacja nr 41550 w sprawie wprowadzenia nowych form wsparcia dla rodzin z dziećmi z niepełnoprawnościami/Sejm

 

Polecamy: „Pomoc społeczna. Komentarz do ustawy”

 

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Tablica alimentacyjna. Pytania i odpowiedzi MS

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące tablicy alimentacyjnej. Mają one pomóc w lepszym zrozumieniu zasad działania tablicy i jej praktycznego zastosowania. Jednocześnie resort podkreśla, iż tablica alimentacyjna nie ma mocy wiążącej.

Czego nie wolno robić na plaży? Lista 9 przykładów!

Upalny czas letni sprzyja odpoczynkowi nad wodą. Niektóre zachowania na plaży mogą wydawać się z pozoru niewinne, ale w praktyce mogą skutkować odpowiedzialnością karną.

Drastyczne pogorszenie sytuacji prawnej i życiowej obywateli Ukrainy - co dalej z ustawą?

Nowelizacja ustawy pomocowej dla obywateli Ukrainy może drastycznie pogorszyć ich sytuację prawną i życiową - wskazuje RPO w swoich uwagach do projektu zmian przepisów. O co dokładnie chodzi? Przedstawiamy kluczowe problemy i ich potencjalne skutki.

Jest decyzja w sprawie parkomatów i opłat za postój. Szykują się zmiany: ma być lepiej dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami

Jest decyzja w sprawie parkomatów i opłat za postój. Sprawą zajął się sam Rzecznik Praw Obywatelskich co sprawiło, że Ministerstwo Infrastruktury zajęło oficjalne stanowisko w sprawie. Wydaje się, że szykują się zmiany, bo ma być lepiej dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami - które dotychczas mogą mieć utrudniony dostęp do płatnego postoju.

REKLAMA

Gotówka w strefie płatnego parkowania: RPO interweniuje, rząd przyznaje rację kierowcom

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek zwrócił się do ministra infrastruktury w sprawie skarg kierowców, którzy zostali obciążeni opłatami dodatkowymi, ponieważ nie mieli możliwości zapłaty za parkowanie gotówką. Problem dotyczy stref, w których zlikwidowano tradycyjne parkomaty, pozostawiając jedynie urządzenia obsługujące płatności bezgotówkowe. Ministerstwo Infrastruktury przyznaje, że każdemu kierowcy należy zapewnić realną możliwość uiszczenia opłaty w formie gotówkowej – co może oznaczać konieczność zmiany przepisów ustawy o drogach publicznych.

Koniec ze swobodnym obrotem gotówką: zgłoszenie obowiązkowe, odbiór tylko osobiście. Jakiej kwoty już nie wypłacisz bez formalności?

Coraz bardziej restrykcyjne stają się ograniczenia w obrocie gotówką – zarówno dla firm, jak i osób fizycznych. W Polsce przedsiębiorstwa już nie mogą realizować transakcji między sobą za więcej niż 15 000 zł gotówką, a od 2027 r. w całej Unii będą obowiązywały limity na maks. 10 000 € (z możliwością obniżenia do 3 000 €) . Co więcej, poza już obowiązującymi lub dopiero nadchodzącymi limitami, wprowadzane są nowe – niespotykane wcześniej rozwiązania. Wszystko „w trosce o walkę z finansowaniem terroryzmu".

Kalendarz roku szkolnego 2025/2026: Uczniów czekają zmiany, które dotyczą nie tylko ferii

Nowy rok szkolny 2025/2026 przyniesie uczniom i nauczycielom nie tylko znane terminy przerw i ferii, ale również istotne zmiany w organizacji zajęć. Modyfikacjom ulegną lekcje religii i etyki, pojawi się też nowy przedmiot – edukacja zdrowotna. Warto poznać szczegóły, ponieważ będą one miały bezpośredni wpływ na codzienne życie szkolne.

Wysokość alimentów w 2025 r. według nowej tablicy alimentacyjnej [Przykład]

Ministerstwo Sprawiedliwości zaprezentowało nową tablicę alimentacyjną. Co istotne, nie ma ona charakteru wiążącego. Jak podkreśla resort, tabele będą narzędziem pomocowym dla sędziów i uczestników postępowania.

REKLAMA

Polacy chcą szybko na emeryturę, ale nie chcą przestać żyć aktywnie. Tylko nieliczni pracują po 60-tce

Choć prawo pozwala łączyć emeryturę z pracą, robi to zaledwie 11,6 proc. Polaków w wieku 50–74 lat. Ponad połowa osób zbliżających się do wieku emerytalnego nie wyobraża sobie dalszej aktywności zawodowej. Eksperci ostrzegają: bez zachęt do pracy po 60. roku życia system emerytalny może się nie utrzymać.

Nowe prawo planistyczne 2026: Co oznacza dla właścicieli gruntów rolnych? Ekspert wyjaśnia

Najistotniejszą zmianą wydaje się fakt, iż „dla właścicieli gruntów rolnych tych najlepszych klas bonitacyjnych, położonych poza granicami miast zasadniczo do czasu uchwalenia planu ogólnego nie będzie możliwe uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy, a więc i faktyczne odrolnienie nieruchomości.” – mówi Barbara Pancer w wywiadzie z ekspertem INFOR, [Radca prawny, local partner w warszawskiej praktyce nieruchomości kancelarii Greenberg Traurig].

REKLAMA