REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wsparcie dla rodzin z dziećmi z niepełnosprawnościami. Czy są planowane zmiany?

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Wsparcie dla rodzin z dziećmi z niepełnosprawnościami. Czy są planowane zmiany?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie wprowadzenia nowych form wsparcia dla rodzin z dziećmi z niepełnoprawnościami. 

Wsparcie dla rodzin z dziećmi z niepełnoprawnościami

„Jednym z największych wyzwań, przed którymi stają rodziny z dziećmi z niepełnosprawnościami jest zapewnienie odpowiedniego zaplecza finansowego całej rodzinie. Świadczenie pielęgnacyjne pokrywa w niewielkiej części wydatki związane z leczeniem, rehabilitacją i zakupem produktów niezbędnych w codziennej opiece osoby z niepełnosprawnością. Obecne regulacje prawne uniemożliwiają opiekunom, którzy otrzymują świadczenie pielęgnacyjne, podejmowanie pracy zarobkowej, co znacznie utrudnia regularne gromadzenie niezbędnych środków finansowych w zakresie opieki nad dzieckiem z niepełnosprawnością i utrzymaniem całej rodziny” – czytamy w interpelacji poselskiej nr 41550 w sprawie wprowadzenia nowych form wsparcia dla rodzin z dziećmi z niepełnoprawnościami.

REKLAMA

Posłanka Małgorzata Pępek zwróciła się w niej do Minister Rodziny i Polityki Społecznej z następującymi pytaniami:

  1. Czy resort zrezygnuje z wprowadzonego zakazu pracy dla opiekunów pobierających świadczenie pielęgnacyjne lub wprowadzi inne formy wsparcia finansowego dla rodzin z dziećmi z niepełnosprawnościami?
  2. Czy ministerstwo zamierza podjąć działania mające na celu ułatwienie w zakresie dostępu do instrumentów dofinansowania dla dzieci i osób z niepełnosprawnościami?
  3. Czy w najbliższym czasie resort planuje wprowadzić nowe formy wsparcia dla rodzin z dziećmi z niepełnosprawnościami związane z ułatwieniami w zakresie korzystania z pomocy specjalistów?

Odpowiedź MRiPS

Odpowiedzi na interpelację udzieliła podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Barbara Socha.

„Dostrzegając sytuację osób z niepełnosprawnościami oraz potrzebę ich wsparcia, w ramach prowadzonych w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej prac, przygotowana została ustawa o świadczeniu wspierającym, która poza wprowadzeniem nowego systemu orzecznictwa, zakłada także przebudowę dotychczasowego systemu świadczeń dla osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów poprzez wprowadzenie od 1 stycznia 2024 r. do systemu prawnego nowego świadczenia - świadczenia wspierającego kierowanego bezpośrednio do osoby z niepełnosprawnością oraz modyfikację warunków przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego” – poinformowała.

Świadczenie wspierające

REKLAMA

Jak czytamy w odpowiedzi z 5 lipca 2023 r., świadczenie wspierające ma być kierowane bezpośrednio do osoby z niepełnosprawnością, w wieku od ukończenia 18 roku życia. Będzie ono przysługiwało bez względu na dochody osiągane przez tą osobę lub członków jej rodziny, czyli bez kryterium dochodowego. Nowe świadczenie będzie też wolne od egzekucji i niezależnie od innych form wsparcia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„Ponadto, sytuacja osobista opiekuna osoby z niepełnosprawnościami, w szczególności jego dochód, posiadanie ustalonego prawa do emerytury bądź renty (w tym renty socjalnej) czy aktywność zawodowa, nie będzie miała żadnego wpływu na prawo do świadczenia wspierającego” – wskazano w odpowiedzi.

Świadczenie wspierające będzie uzależnione od uzyskania w wojewódzkim zespole do spraw orzekania o niepełnosprawności decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia, na poziomie od 70 pkt do 100 pkt. Wysokość świadczenia będzie powiązana z rentą socjalną. Wraz z coroczną waloryzacją renty socjalnej będzie też podlegała waloryzacji wysokość świadczenia wspierającego.

Nowe świadczenie ma być wprowadzane w trzech etapach od 1 stycznia 2024 r. do 1 stycznia 2026 r.

Zmiany w przyznawaniu świadczenia pielęgnacyjnego

REKLAMA

„Jednocześnie należy wskazać, że ustawa o świadczeniu wspierającym wprowadza także szereg modyfikacji w warunkach przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego. Wprowadzane zmiany stanowią realizację postulatów opiekunów osób z niepełnosprawnościami” – podkreśliła Socha.

„Po zmianach świadczenie pielęgnacyjne będzie przysługiwać rodzicom i innym osobom opiekującym się niepełnosprawnymi dziećmi w wieku do ukończenia 18 roku życia bez jakiegokolwiek ograniczeń w zakresie podejmowania zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Podobnie pobieranie przez opiekuna własnych świadczeń emerytalno-rentowych nie będzie miało żadnego wpływu na jego prawo do świadczenia pielęgnacyjnego. Świadczenie to, tak jak dotychczas podlegać będzie corocznej, od 1 stycznia danego roku, waloryzacji o wskaźnik wzrostu płacy minimalnej” – czytamy w odpowiedzi na interpelację.

Jak poinformowano, ustawa została ustawa o świadczeniu wspierającym została uchwalona przez Sejm. 22 czerwca 2023 r. została przyjęta z poprawkami przez Senat i zwrócona do Sejmu w celu rozpatrzenia poprawek.

Ważne

Ostateczny kształt ustawy jest uzależniony od dalszego przebiegu procesu legislacyjnego.

Barbara Socha przypomniała też o realizowaniu wsparcia dla rodzin z dziećmi z niepełnosprawnościami w ramach ustawy z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem", projektach realizowanych przez Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. Jak czytamy w odpowiedzi, nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami planowane są również w ramach Strategii na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami 2021-2030 czy programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027. 

Źródło:

Interpelacja nr 41550 w sprawie wprowadzenia nowych form wsparcia dla rodzin z dziećmi z niepełnoprawnościami/Sejm

 

Polecamy: „Pomoc społeczna. Komentarz do ustawy”

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
1000 zł miesięcznie dopłaty do wynajętego mieszkania a czasem więcej. Dla kogo? Program Mieszkanie na Start nadal działa

W ostatnich miesiącach dość głośno o zapowiadanym przez rząd programie dopłat kredytowych „Kredyt na Start”. A mało osób pamięta o programie mieszkaniowym, który ma podobną nazwę. Chodzi o program Mieszkanie na Start przewidujący całkiem wysokie dopłaty do najmu dla wybranych lokatorów. Program Mieszkanie na Start działa i będzie funkcjonował w najbliższych latach, bo państwo obiecało najemcom długoterminowe wsparcie. Kiedy najemcom przysługują dopłaty do najmu?

Inspektor nakaże przekształcenie umowy B2B w umowę o pracę. Toczą się prace nad przyznaniem PIP nowych uprawnień. Czy już od 2025 r.?

Czy Polska wdroży regulacje unijne i już niedługo inspektor pracy będzie mógł nakazać przekształcenie umowy B2B w umowę o pracę? Toczą się prace nad przyznaniem PIP nowych uprawnień. Ma to być ważny element walki z fikcyjnym samozatrudnieniem.

e-Legitymacja i m-Legitymacja: Szkoły wydają uczniom plastikowe legitymacje szkolne. Koniec z legitymacjami papierowymi

13 lipca 2024 r. wszedł w życie obowiązek zastąpienia papierowej legitymacji szkolnej wersją plastikową, tzw. e-Legitymacją. Szkoły będą musiały także wydawać m-Legitymacje, które są przeznaczone dla urządzeń mobilnych.

2540 złotych dla ucznia. Pomoc również w roku szkolnym 2024/2025.1000 złotych zasiłku losowego i 1540 złotych na wyjazd można połączyć.

2540 złotych dla ucznia. Pomoc dostępna również w roku szkolnym 2024/2025.1000 złotych zasiłku losowego i 1540 złotych na wyjazd można połączyć albo starać się o 500 złotych na zajęcia terapeutyczno-edukacyjne. Dla kogo?

REKLAMA

Zamach na Donalda Trumpa na wiecu w Pensylwanii. Jest ranny ale już bezpieczny

Były prezydent USA, ponownie obecnie kandydujący na ten urząd Donald Trump został ranny 13 lipca 2024 r. podczas wiecu wyborczego w Butler w Pensylwanii. Był to zamach i próba zabójstwa. Trump padł na ziemię podczas przemówienia, trzymając się za głowę, po czym został odeskortowany do swojego samochodu przez Secret Service. Trump nie odniósł większych obrażeń (został postrzelony w ucho) ale od kul zamachowca zginęła jedna osoba, a dwie kolejne zostały poważnie ranne. Zamachowiec został zastrzelony przez agentów Secret Service.

Czy można palić papierosy na balkonie mimo sprzeciwu sąsiadów? I narażać ich na bierne palenie? Jest odpowiedź Ministra Sprawiedliwości

Czy palenie tytoniu (papierosów) na własnym balkonie lub tarasie w budynku wielorodzinnym (bloku mieszkalnym), pomimo sprzeciwu zgłaszanego przez innych mieszkańców tego budynku (sąsiadów), może zostać uznane za wybryk, co może rodzić odpowiedzialność za wykroczenie z art. 51 § 1 Kodeksu wykroczeń? Takie pytanie zadała Ministrowi Sprawiedliwości jedna z posłanek w interpelacji poselskiej nr 3429 z 15 czerwca 2024 r. Minister Sprawiedliwości odpowiedział.

Płatne przerwy i ustalenie maksymalnej temperatury pracy. Pracodawcy będą mieli nowe obowiązki w czasie upałów. Od kiedy?

Płatne przerwy i ustalenie maksymalnej temperatury pracy. Do tego odpowiednia reorganizacja. Pracodawcy będą mieli nowe obowiązki w czasie upałów. Tylko od kiedy? Póki co, pozostają napoje, czapka i krem z filtrem.

Czy rodzic musi płacić alimenty, gdy zabiera dziecko na wakacje? Co z opłatami za mieszkanie i media? Sprawdź, co na to prawo.

Czy można zrobić niższy przelew, skoro poniosło się koszty wakacyjnego wyjazdu? Dostosowanie wysokości wakacyjnych alimentów do potrzeb dziecka i rodziców jest jednak możliwe.

REKLAMA

Ponad 4000 zł wsparcia dla rodziny na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak połączyć zasiłek rodzinny z innymi świadczeniami, by osiągnąć taką kwotę?

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie będzie mogła uzyskać rodzina na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak powinna połączyć zasiłek rodzinny z innymi świadczeniami, by otrzymać taką kwotę? Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji.

Po raz kolejny przesunięto termin wdrożenia obowiązku stosowania e-Doręczeń. Podobno to już ostatnie przesunięcie

Termin powszechnego wdrożenia obowiązku e-Doręczeń został przesunięty na 1 stycznia 2025 r. Do tego czasu zostaną przeprowadzone zmiany legislacyjne, które ułatwią wykorzystywanie tych usług w sferze cyfrowej w pierwszym roku obowiązywania.

REKLAMA