REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Asystent osoby z niepełnosprawnością. Jak nim zostać i ile zarabia?

Dziennikarka medyczno-prawna
Jak zostać asystentem osoby z niepełnosprawnością
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Asystent osoby z niepełnosprawnością – jakie ma obowiązki? Zadaniem asystenta jest wspieranie osoby z niepełnosprawnością w codziennych czynnościach. Usługi świadczone są w ramach rządowego programu. Kim jest asystent osoby niepełnosprawnej? Jakie ma uprawnienia i kto może nim zostać? 
rozwiń >

Czym jest niepełnosprawność  

Niepełnosprawność wiąże się z zależnością od innych osób. Ważne jest, aby ze względów społecznych i ekonomicznych tę potrzebę wspierać skutecznymi metodami. Jak stanowią Zasady 4 "Standardowych Zasad Wyrównywania Szans Osób Niepełnosprawnych" ONZ z 1993 roku: "Państwa powinny zagwarantować osobom niepełnosprawnym opiekę w pełnym zakresie służb wspierających, włącznie ze wszelkimi urządzeniami pomocniczymi, po to, by pomóc im w podnoszeniu poziomu niezależności w życiu codziennym oraz w egzekwowaniu przysługujących im praw. Państwa powinny zapewnić usługi asystenta osobistego, przewodnika i tłumacza, zgodnie z potrzebami osoby niepełnosprawnej jako ważne narzędzie prowadzące do wyrównywania szans(…)”.

REKLAMA

Asystent osoby z niepełnosprawnością - kim jest

REKLAMA

W Polsce zawód asystenta osoby z niepełnosprawnością został wpisany do klasyfikacji zawodów w 2001 roku (Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 29 marca 2001 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego (Dz.U. Nr 34, poz. 405) wprowadziło do grupy zawodów oznaczonych symbolem 346 - zawód asystent osoby niepełnosprawnej). 

Asystent jest wsparciem dla osoby z niepełnosprawnością, dzięki której może ona prowadzić samodzielne, niezależne życie. Asystent pomaga pokonywać problemy, z którymi na co dzień osoba z niepełnosprawnością nie jest w stanie sobie poradzić. Asysta powinna być dostosowana do osobistych, jednostkowych potrzeb każdej osoby z niepełnosprawnością. Asystent jest wykonawcą woli i poleceń osoby z niepełnosprawnościami w realizacji jej podstawowych, codziennych czynności. Do jego obowiązków należy ponadto pomoc niepełnosprawnemu w wykonaniu podjętych przez niego działań oraz inspirowanie i zachęcanie do aktywności, doradzanie, wsparcie psychiczne i emocjonalne. Asystent ma być towarzyszem w nawiązywaniu nowych relacji społecznych. 

Usługi asystenta osoby z niepełnosprawnością

Usługi asystenta polegają na społecznej i zawodowej aktywizacji osób z niepełnosprawnością poprzez wsparcie profesjonalnie przygotowanych asystentów. Ich zadaniem jest umożliwić osobie z niepełnosprawnością aktywne uczestnictwo w życiu społecznym. Należy pamiętać, że asystent nie jest opiekunem, choć może być wykonawcą usług opiekuńczych w środowisku rodzinnym. Nie wyręcza rodziny, choć pomaga. Jego usługa polega na pomocy w wykonywaniu ściśle określonych zadań i czynności. Asystent osoby z niepełnosprawnością potrafi:

 • diagnozować warunki życia osoby z niepełnosprawnością i dążyć do usuwania barier (m.in. psychologicznych, społecznych, architektonicznych),
 • współuczestniczyć w opracowaniu i współtworzyć indywidualne programy rehabilitacji i pomocy osobie z niepełnosprawnością,
 • udzielać porad i pomocy dotyczących zaspokojenia potrzeb i rozwiązywania problemów,
 • opiekować się osobą z niepełnosprawnością, pobudzać aktywność celem zaspokojenia potrzeb biopsychospołecznych,
 • motywować niepełnosprawnego do podjęcia rehabilitacji,
 • stosować w razie potrzeby zabiegi pielęgnacyjne w opiece nad przewlekle chorym, nieprzytomnym i umierającym,
 • udzielać pierwszej pomocy w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia ludzkiego.

Rolą asystenta jest pomoc w codziennych czynnościach, skierowana głównie na usamodzielnienie, integrację oraz zapobieganie izolacji osób z niepełnosprawnościami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Asystent osoby z niepełnosprawnością – wymagania

Usługę asystenta w ramach rządowego programu mogą świadczyć wyłącznie osoby, spełniające określone wymagania, do których należą: 

 • posiadanie przez osobę dokumentu potwierdzającego uzyskanie kwalifikacji w takich kierunkach jak: asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, pielęgniarka, fizjoterapeuta,
 • posiadanie co najmniej 6-miesięcznego udokumentowanego doświadczenia w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami (np. w formie wolontariatu), 
 • wskazanie przez uczestnika programu bądź jego opiekuna prawnego i jednoczesne złożenie oświadczenia przez osobę z niepełnosprawnością pisemnego oświadczenia, że wskazana na asystenta osoba jest przygotowana do tego zadania. 

Asystentem nie może być osoba będąca członkiem rodziny osoby z niepełnosprawnością. Dodatkowo asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością, która nie ukończyła 16. roku życia musi okazać się: zaświadczeniem o niekaralności, pisemną informacją o niefigurowaniu w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym, a także uzyskać pisemną akceptację ze strony rodzica bądź opiekuna prawnego dziecka. 

Asystent osoby z niepełnosprawnością - kwalifikacje 

Od roku szkolnego 2019/2020 kształcenie w zawodzie asystent osoby niepełnosprawnej jest realizowane w szkole policealnej o okresie nauczania – jeden rok. A od 1 września 2020 roku na kwalifikacyjnych kursach zawodowych dla osób posiadających wykształcenie średnie bądź średnie branżowe. 

Asystent osoby z niepełnosprawnością - zarobki

Asystenta zazwyczaj zatrudniają powiatowe centra pomocy rodzinie lub miejskie ośrodki pomocy rodzinie. Miesięczne wynagrodzenie całkowite wynosi 4070 tys. zł brutto. Co drugi asystent osoby niepełnosprawnej otrzymuje pensję od 3460 tys. zł do 5240 tys. zł brutto.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Projekt ustawy wiatrakowej wraca do Sejmu. "Mamy konsensus w sprawie odległości 500 m od farm wiatrowych do zabudowań. Nie przewidujemy wpisania norm hałasu"

Projektu ustawy wiatrakowej już wkrótce ma powrócić do Sejmu. "Termin do końca czerwca jest aktualny. Projekt zyskał już akceptację kierownictwa ministerstwa, niebawem trafi do konsultacji międzyresortowych - powiedział w wywiadzie dla dzisiejszego wydania "Dziennika Gazety Prawnej" wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2024. W tym roku święto odbywa się pod hasłem "Czytaj po swojemu”

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, obchodzony 23 kwietnia, ustanowiony został przez UNESCO. W tym dniu w bibliotekach i księgarniach odbywają się spotkania z autorami, seanse głośnego czytania, wystawy i odczyty. W 2024 roku święto odbywa się pod hasłem "Czytaj po swojemu”.

Umowa ubezpieczenia na życie będzie mniej ryzykowna. Zmieni się stopień ochrony ubezpieczonych

Umowa ubezpieczenia na życie. Podniesienie stopnia ochrony ubezpieczonych na życie zakłada projekt rozporządzenia Ministra Finansów ws. szczególnych zasad związanych z lokowaniem przez zakład ubezpieczeń aktywów z umów ubezpieczenia na życie, w których ryzyko lokaty ponosi ubezpieczający.

Zatwierdzanie taryf za wodę i ścieki - zmiany 2024. Te kompetencje wrócą do gmin. Ale w pewnych granicach [założenia projektu nowelizacji]

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad nowelizacją ustawy o zmianie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz Prawa wodnego. Celem tej nowelizacji jest zmiana zasad zatwierdzania taryf za wodę i ścieki. Wyłączna kompetencja zatwierdzania tych taryf wróci z powrotem do rad gmin. Tak jak to było do grudnia 2017 roku. PGW Wody Polskie będzie mogło wtrącić się w gminną procedurę zatwierdzania taryf jeżeli będą one ustalane na poziomie znacznie wyższym od średniego w danym regionie wodnym. Nowelizacja ma zostać przyjęta przez Radę Ministrów w III kwartale 2024 r. Nie jest zatem wykluczone wejście w życie tych zmian jeszcze w bieżącym roku.

REKLAMA

GIF wycofał niebezpieczny lek przeciwbólowy. Przekroczenie wartości określonej w dokumentacji rejestracyjnej

GIF poinformował o wstrzymaniu obrotu na terenie całej Polski produktu leczniczego Ibuprofen Dr. Max, 400 mg, kapsułki miękkie.

Zielony Ład – rozpoczną się prace nad jego korektą. Polska powinna wykorzystać swoją prezydencję w UE

Polska powinna wykorzystać swoją prezydencję w UE do przeprowadzenia reform w unijnej polityce rolnej. Rolnicy zapowiadają wznowienie protestów 10 maja. Trzeba zbilansować kwestię bezpieczeństwa żywnościowego, mówi Ardanowski.

Aplikacja kontrolowana przez FBI pomogła rozpracować grupę narkotykową. Zapadł prawomocny wyrok

Sąd Apelacyjny w Krakowie uznał, że dane z aplikacji Anom, kontrolowanej przez FBI, mogły być wykorzystane przez polski wymiar sprawiedliwości jako dowód w postępowaniu przeciwko grupie handlującej narkotykami. Sąd utrzymał kary do 9 lat więzienia dla ośmiu osób, a jedną osobę uniewinnił.

Jesteśmy gotowi na rozlokowanie broni nuklearnej, powiedział Andrzej Duda. Sikorski: to bardzo poważna decyzja wymagająca dyskusji

Zdaniem Prezydenta, jesteśmy gotowi na rozlokowanie na naszym terytorium broni nuklearnej, jeżeli byłaby taka decyzja naszych sojuszników. Szef MSZ Radosław Sikorski komentuje, że taką decyzję musi przedyskutować Rada Ministrów.

REKLAMA

Wybory były świętem demokracji. Trójmiasto stało się kobietą. Polacy nie zawsze wybierają zgodnie z tradycją miejsca. Komunikat KPRM

Za nami wybory samorządowe, które wyłoniły władze lokalne w całej Polsce. Czasami się kłócimy, czasami się spieramy, ale to Polki i Polacy wybierają i niekoniecznie zgodnie z tradycją danego miejsca. PiS w wielu miejscach po prostu zniknął. W nadchodzącej kadencji Trójmiasto będzie zarządzane przez kobiety - powiedział Premier.

500 zł za MWh - maksymalna cena prądu powinna dotyczyć też przedsiębiorców, twierdzi PiS. Likwidacja miejsc pracy z powodu wzrostu cen energii.

Bezrobocie w marcu, w stosunku do marca poprzedniego roku, wzrosło o 0,2 proc. Jedną z przyczyn likwidacji tych miejsc pracy i wycofywania się z Polski wielkich firm jest przewidywany wzrost cen energii. Będziemy wnosić, żeby stawka w postaci maksymalnej ceny prądu 500 zł za MWh dotyczyła również mikro, małych i średnich przedsiębiorców - podkreślili w poniedziałek posłowie PiS.

REKLAMA