| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument w sądzie > Co zrobić gdy bank chce egzekwować nieistniejący dług

Co zrobić gdy bank chce egzekwować nieistniejący dług

Sąd w postępowaniu z wniosku o nadania klauzuli wykonalności bankowemu tytułowi egzekucyjnego nie rozpatrzy zarzutów dłużnika, a jedynie sprawdzi tytuł od strony formalnej. Dłużnik, kwestionujący wielkość bądź istnienie długu, ma możliwość obrony, jednak musi to uczynić osobnym powództwem.

Pozycja dłużnika w sądowej potyczce z bankiem często jest dużo słabsza. Tytuł egzekucyjny wystawiany przez bank jest szczególnym uprawnieniem instytucji finansowych, umożliwia szybkie wszczęcie egzekucji komorniczej oraz odzyskanie niespłacanych kredytów

Cała procedura dotycząca tego tytułu ogranicza się jedynie do nadania przez sąd tzw. klauzuli wykonalności. Trwa to bardzo krótko i sprowadza się do stwierdzenia w postępowaniu sądowym, czy bank spełnił wszystkie wymogi formalne (czy np. tytuł został wystawiony do sumy oznaczonej w oświadczeniu dłużnika o poddaniu się egzekucji).

W trakcie tych czynności nie są sprawdzane przesłanki merytoryczne. Dłużnik nie ma możliwości merytorycznej obrony

Bank wystawił tytuł egzekucyjny wobec Jana Kowalskiego z powodu zaległości w spłacie rat. Sąd w postępowaniu o nadanie tytułowi klauzuli wykonalności sprawdzi, czy Jan Kowalski złożył oświadczenie o poddaniu się egzekucji, czy suma oznaczona w tytule jest prawidłowa, czy nie minął termin, w którym bank może wystawić tytuł. Sąd w tym postępowaniu nie będzie rozstrzygał ewentualnych zarzutów dłużnika, że należność została spłacona lub jest mniejszej wartości.

W przypadku, gdy dłużnik twierdzi, że wystawiony tytuł egzekucyjny dotyczy nieistniejącego długu może wytoczyć powództwo przeciwegzekucyjne, w którym będzie się domagał pozbawienia tytułu wykonawczego wykonalności. Powództwo takie wnosi się do sądu, w którego okręgu prowadzone jest postępowanie egzekucyjne. W trakcie postępowania będzie mógł podnosić zarzuty i przedstawiać dowody świadczące o tym, że wskazany przez bank dług nie istnieje lub też nie może być egzekwowany.

Bank rozłożył Janowi Kowalskiemu spłatę zadłużenia na raty. Wkrótce jednak, nie czekając upłynięcie harmonogramu spłat wystawił przeciwko Kowalskiemu bankowy tytuł wykonawczy opiewający na całą sumę. Kowalski wniósł powództwo przeciwegzekucyjne, wskazując w nim powyższe okoliczności.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo Bankowe (Dz. U. Nr 140 poz.939 z późn. zmianami).

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Dybała

Doradca podatkowy nr 11590

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »