REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

"Wymienimy sprzęt elektroniczny jak koszulki?" - darmowa wymiana towaru, czyli nowa ustawa o prawach konsumenta

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. Paulina Wysocka
"Wymienimy sprzęt elektroniczny jak koszulki?" - darmowa wymiana towaru, czyli nowa ustawa o prawach konsumenta /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nowa ustawa o prawach konsumenta (uchwalona na posiedzeniu sejmu nr 68 dnia 30.05.2014 r., obecnie przekazana Prezydentowi do podpisu) to efekt wdrożenia Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2011/83/UE oraz próba ujednolicenia i doprecyzowania przepisów dotyczących umów konsumenckich zawieranych w lokalu przedsiębiorstwa, w zakresie obowiązków informacyjnych, jak również przepisów dotyczących umów konsumenckich zawieranych poza lokalem przedsiębiorstwa oraz na odległość.

REKLAMA

Dzięki nowej procedurze nastąpi ujednolicenie przepisów państw członkowskich Unii Europejskiej, co na pewno przyczyni się do standaryzacji rozwiązań stosowanych przez przedsiębiorców. Pojawiły się argumenty, że ułatwi to przedsiębiorcom możliwość ekspansji do innych krajów, gdyż będą mogli stosować standardowe rozwiązania w każdym z państw. Z drugiej jednak strony, coraz częściej mówi się o tym, że wprowadzenie nowej ustawy pogorszy sytuację sprzedawców, a najbardziej ucierpią na tym „małe sklepy”.

REKLAMA

Co zatem niesie ze sobą nowa regulacja praw konsumenta? Przede wszystkim należy zauważyć, że nowa regulacja jest powrotem do „starego porządku”, który był dużo bardziej przyjazny konsumentowi niż obecnie jeszcze obowiązująca ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów. Ustawa ta niesie ze sobą jednolite uregulowanie sprzedaży. Wprowadzona zostaje odpowiedzialność za jakość sprzedanego towaru, co jest właśnie „kością niezgody” oraz stanowi przedmiot wielu dyskusji.

Zmiany w prawach konsumenta

REKLAMA

W obecnym uregulowaniu prawnym, gdy konsument żąda zwrotu pieniędzy, sprzedawca może zaproponować naprawę lub wymianę towaru. W ustawie o prawach konsumenta to konsument będzie miał prawo wyboru. Czy zatem przedsiębiorcy podzielą los pewnego sklepu, który wprowadził możliwość otrzymania nowej koszulki, w wypadku, gdyby nadruk na uprzednio kupionej, nie spełniał wymagań klienta? W opisanej sytuacji konsument za darmo otrzymywał nową koszulką bez obowiązku zwrotu poprzedniej. Dzięki wprowadzonym „udogodnieniom” sklep ten stał się popularny, a na wielu forach internetowych pojawiły się wskazówki o tym jak za darmo uzyskać koszulki. Opcja „wymiany” cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że sklep musiał usunąć ją z oferowanych sposobów reklamacji. Czy zatem ten sam los spotka sprzedawców sprzętu elektronicznego?

Sprzedawcy obawiają się, że jeżeli to konsument dokona wyboru tego, w jakiej formie odbywała się będzie wymiana lub naprawa sprzętu, to będą oni ponosić dużo większe koszty. Obecnie reklamowane towary mogą być poddawane naprawie wiele razy, a nabywca nie ma możliwości odstąpienia od umowy, jeżeli wada nie jest istotna. Nowa ustawa o prawach konsumenta wprowadza możliwość żądania zwrotu pieniędzy lub wymiany towaru na nowy od razu w sytuacji, gdy jest on wadliwy. Sklep może zaoferować naprawę sprzętu, jednakże wprowadzono ograniczenie tej możliwość do sytuacji, gdy wada jest „drobna” oraz tylko jednorazowo.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

UOKIK: Niedozwolone postanowienia umowne

Zadaj pytanie na Forum


Zobacz również: Odstąpienie od umowy – zmiany w 2014 r.

W świetle nowej ustawy nie uległ zmianie okres, w którym możemy zgłaszać reklamację. Natomiast został wydłużony okres ochrony konsumentów w związku z domniemaniem istnienia wady ukrytej w momencie sprzedaży. Domniemanie prawne, co do jej występowania, wydłużono z pół roku do roku.

Ponadto ustawa między innymi wprowadza możliwość zwrotu towaru zakupionego przez Internet bądź telefon, bez podania przyczyny, w ciągu 14 zamiast 10 dni. W przypadku zwrotu to przedsiębiorca ponosił będzie koszty, np. przesyłki.

Czy zatem przepisy te doprowadzą do darmowej wymiany sprzętu na nowy? Po analizie postanowień ustawy wydawać by się mogło, że „problematyczna” wymiana towaru na nowy miałaby miejsce tylko w sytuacji, gdy sprzęt posiada istotną wadę. Ponadto obowiązek wymiany towaru bądź zwrotu pieniędzy występować będzie w sytuacji, gdy sprzęt był naprawiany więcej niż jeden raz. Wydaje się zatem, że wskazane tu przesłanki są wystarczające, aby chronić przedsiębiorców przed „bezpodstawnymi” wymianami.

Zapisz się na nasz newsletter


Paulina Wysocka

Aplikant radcowski

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy oskładkowanie umów cywilnoprawnych da wyższe emerytury w przyszłości? Polacy w to nie wierzą, chcą renegocjacji KPO

Aż 71,5% Polaków nie wierzy, że przyszła państwowa emerytura pozwoli im na godne życie, wynika z najnowszych badań dla Useme.com. Za to coraz więcej rodaków zaczyna oszczędzać na emeryturę poza systemem ZUS. Co więcej, Polacy oczekują od rządu renegocjacji z Komisją Europejską kamienia milowego KPO dot. oskładkowania umów cywilnoprawnych.

12 rat dla powodzian. Rząd pomoże spłacić kredyt hipoteczny

Rząd zapowiedział możliwości wsparcia dla kredytobiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Rozwiązanie zakłada, że Fundusz Wsparcia Kredytobiorców spłaci 12 rat kredytu hipotecznego dla powodzian. Rząd pracuje też nad wprowadzeniem ulg dla powodzian w spłatach także innych zobowiązań – nie tylko tych hipotecznych.

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, który rodzic może dostać te pieniądze. Sprawdź zasady

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, że każdy może dostać te pieniądze. Jest to informacja szczególnie istotna dla osób z terenów dotkniętych powodzią, na których zajęcia w przedszkolach i szkołach zostały zawieszone.

ZUS: Świadczenia na zalanych terenach wypłacane są na bieżąco

Rzecznik Prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco wypłaca świadczenia na terenach dotkniętych powodzią, w tym 14 emerytury. Obecnie około 85 proc. emerytów w ZUS otrzymuje emeryturę bezpośrednio na rachunek bankowy

REKLAMA

MON: Ubrać szpiega - kwoty na zakup cywilnego ubrania przez funkcjonariuszy Służby Wywiadu Wojskowego

Zmieni się wysokość równoważnika pieniężnego i kwota na zakup ubrania typu cywilnego w zamian za umundurowanie przyznawanego funkcjonariuszom Służby Wywiadu Wojskowego. W Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? MEN stawia sprawę jasno

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? Ministerstwo Edukacji Narodowej stawia sprawę jasno. Założenia dotyczące profilu absolwenta przedszkola i szkoły podstawowej są już przygotowane.

Lex Kamilek: Niespójne przepisy powodują problemy organizacyjne w szkołach. Środowisko pedagogiczne skupia się na biurokracji

Ustawa Kamilka, lub inaczej lex Kamilek, wywołała pewne zamieszanie w kręgach m.in. nauczycieli i dyrektorów szkół. Ich wątpliwości budzi m. in. przepis o konieczności przedstawienia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Ten fragment ustawy pozostawia szerokie pole do interpretacji.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r. Kto może liczyć na wcześniejszą emeryturę w 2025 r.? Czy pracownik musi osiągnąć powszechny wiek emerytalny, by uzyskać prawo do emerytury? Co z emeryturami stażowymi?

REKLAMA

Zmiany w wypłatach emerytur. Niektórzy szybciej dostaną pieniądze. Może się zmienić sposób wypłaty. Sprawdź zasady.

Zmiany w procesie wypłat emerytur. Wiele osób szybciej dostanie pieniądze. Może się też zmienić sposób wypłaty. Wcześniejsza wypłata i specjalne punkty poboru świadczeń – sprawdź, czy to dotyczy również ciebie.

Większość Polaków nie liczy na godne życie z emerytury. Przygnębiające wyniki badania

W argumenty o odkładaniu na godną, państwową emeryturę nie wierzy blisko 3/4 Polaków. Ich zdaniem waloryzacja emerytur nigdy nie dogoni wzrostu realnych cen. Polacy nie wierzą też w argumenty rządu za wprowadzeniem pełnego ozusowania umów o dzieło i zleceń.

REKLAMA