REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Gdzie warto wybrać się na narty?

Europejskie Centrum Konsumenckie
Pomoc prawna dla konsumentów w UE
Gdzie na narty? /Fot. Fotolia
Gdzie na narty? /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Szeroki wybór cen i udogodnień: Europejskie Centra Konsumenckie przedstawiają raport poświęcony ośrodkom narciarskim „Ski Resorts in Europe 2012/2013”.

Raport powstał w wyniku badania przeprowadzonego przez Europejskie Centra Konsumenckie w 26 krajach. Prezentuje zakres cenowy i infrastrukturę ośrodków oferujących możliwość uprawiania narciarstwa alpejskiego, biegowego i pod dachem. W sumie zebrano niemal 400 odpowiedzi z całego kontynentu.

REKLAMA

REKLAMA

W badaniu przedstawiono bardzo wiele ośrodków, dzięki czemu konsument ma szeroki obraz możliwości uprawiania narciarstwa tak w wymiarze amatorskim, jak i bardziej zaawansowanym. Okazuje się, że miłośnicy tej pasji mogą się jej oddawać nie tylko np. w Alpach, lecz także na terenie Holandii czy Belgii, co zapewniają ośrodki oferujące zjazdy i biegi pod dachem, w tym w dużych halach.

Polski konsument dzięki badaniu sieci ECC-Net ma pewność, że gdy np. uzna, że nasze ośrodki są dla niego niewystarczające, będzie miał do dyspozycji szeroką i przystępną cenowo ofertę naszych południowych sąsiadów. Dobrą jakość usług stwierdzono zwłaszcza w małych ośrodkach (do 10 km) w Czechach.

Zobacz serwis: Konsument i umowy

Przedstawione w raporcie informacje przypominają, że wybór należy dostosować zarówno do możliwości finansowych, jak i realnych potrzeb. Rodziny z dziećmi mogą znaleźć ośrodki tańsze, oferujące krótsze trasy zjazdowe, tak aby rodzice mogli cieszyć się urlopem razem z pociechami. Zaawansowani zaś w technice zjazdowej również znajdą odpowiednie dla siebie miejsca, także w wyższej cenie – mówi Piotr Stańczak, dyrektor Europejskiego Centrum Konsumenckiego. Szczególnie gdy zależeć im będzie nie tylko na samej radości zjazdu, lecz także na dodatkowych atrakcjach, które oferują duże i drogie kurorty, jak np. funparki – dodaje Stańczak.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Główny wniosek: porównując, oszczędzamy

Wszystkie ośrodki zostały podzielone na 6 kategorii: 0-2 km, 3-10-km, 11-25 km, 26-50 km, 51-100 km, więcej niż 100 km)*.

Ośrodki alpejskie w kategorii 11-25 km: 5 najtańszych i 5 najdroższych

Ta kategoria cieszy się uznaniem rodzin i narciarzy na średnim poziomie zaawansowania. W tym przypadku najtańszym ośrodkiem jest ten znajdujący się w miejscowości Sachtičky (Słowacja). Najdroższym zaś jest Eikedalen skisenter (Norwegia).

Zobacz: Prawa konsumenta

11 - 25 km

Kraj

Ośrodek

Skipass
dla dorosłego
euro/dzień

Długość
trasy
w km

Najtańszy

1

Słowacja

Šachtičky

20,00

10,5

2

Czechy

Lyžařský areál
Bonera Ramzová

20,07

12

3

Bułgaria

Chepelare

22,00

18

4

Słowacja

Winter Park
Martinky

22,00

13,29

5

Czechy

Ski areál Horní Domky
a Skiareál Studenov

23,36

18,2

Najdroższy

1

Norwegia

Eikedalen skisenter

41,00

15

2

Austria

Biberwier-Marienberg

38,50

14

3

Hiszpania

Valdesqui

37,00

22,13

4

Austria

Wurzeralm

36,00

22

5

Finlandia

Tahkonrinteet

36,00

16,5

Ośrodki alpejskie w kategorii 51-100 km: 5 najtańszych, 5 najdroższych

Ten typ ośrodków cieszy się powodzeniem wśród narciarzy o zaawansowanych umiejętnościach. Najtańszy w zestawieniu okazał się ośrodek Bansko Ski w Bułgarii. Najdroższy jest – Flumserberg (Szwajcaria).

51 - 100 km

Kraj

Ośrodek

Skipass
dla dorosłego
euro/dzień

Długość
trasy
w km

Najtańszy

1

Bułgaria

Bansko Ski

28,00

75

2

Niemcy

Liftverbund Feldberg

29,00

55

3

Francja

Combloux

29,80

100

4

Włochy

SkiArea Valchiavenna
Madesimo Campodolcino

35,00

60

5

Austria

Reschenpass/Nauders

36,00

70

Najdroższy

1

Szwajcaria

Flumserberg

50,00

65

2

Szwajcaria

Motta Naluns, Scuol

45,79

80

3

Austria

Schmittenhöhe

44,50

77

4

Austria

Flachau
(Snow Space Flachau) / Ski Amadé

44,00

56

4

Szwajcaria

Lauchernalp/Lötschental

44,00

55

5

Włochy

Madonna di Campiglio

42,00

60

5

Włochy

Trevalli - Moena/Lusia -
Sn Pellegrino/Falcade

42,00

100

Ośrodki narciarstwa biegowego i ich trasy: 5 najdłuższych i najkrótsze

Trasy

Kraj

Ośrodek

Długość trasy w km

Najdłuższe

1

Austria

Kitzbüheler Alpen St. Johann in Tirol

250

2

Szwajcaria

Engadin St. Moritz

247

3

Włochy

Dolomiti Nordic Ski

236

4

Austria

Ramsau/Dachstein - Ski amade

234

5

Finlandia

Levi

230

Najkrótsze

1

Austria

Bad Gastein Himmelwandloipe

3

1

Włochy

Skigebiet Meran 2000 - Langlaufloipe Falzeben

3

1

Włochy

Breuil Cervinia

3

2

Austria

Forstau

3,5

3

Austria

Planneralm

4

3

Belgia

B-Sports

4

4

Austria

Mariensee - Aspangberg - St. Peter

5

4

Czechy

Pěnkavčí vrch

5

4

Czechy

Sportovní areál Vesec

5

4

Francja

Combloux

5

5

Austria

Bad Gastein Böcksteinloipe

5,5

REKLAMA

* Należy zwrócić uwagę, że w poszczególnych krajach odzew na badanie sieci ECC-Net był różny. Przykładowo w Austrii ośrodki są przyzwyczajone do udzielania informacji w tego rodzaju ankietach, co uwidoczniło się tym, że 68 ośrodków wzięło udział w przedsięwzięciu. We Francji jednak skorzystały z tej formy zaprezentowania się jedynie 3 ośrodki. Ponadto badanie spotkało się ze sporym zainteresowaniem także we Włoszech, w Czechach i na Słowacji.

Wyżej zarysowana zróżnicowana skala zainteresowania badaniem sprawiła, że wyniki badań nie są w pełni reprezentatywne dla każdego z krajów. Niemniej jednak raport przedstawia ogólny obraz możliwości i cen, oferowanych w poszczególnych państwach.

Zobacz: Zgłoszenie reklamacji imprezy turystycznej

Wskazówki ECC-Net

  • Zastanów się, czego naprawdę poszukujesz: Rodziny z małymi dziećmi niekoniecznie korzystają ze wszystkich wygód oferowanych przez najdroższe i najmodniejsze kurorty. Mały i tani ośrodek zaś może być całkowicie wystarczający dla początkujących narciarzy (szkółki narciarskie także dla dzieci).
  • Przeznacz więcej czasu na konieczne rezerwacje: Zaplanowanie wakacji wymaga czasu. Sugerujemy dokładne przejrzenie i porównanie ofert pod względem cen.
  • Sprawdź zniżki: Sprawdź, jakie zniżki Ci przysługują i jakie warunki trzeba spełnić, by je otrzymać (konieczność przedstawienia legitymacji studenckich etc.). Informacje o wybranych zniżkach, np. dotyczących dzieci, nie zawsze podawane są w oficjalnych informacjach, dlatego warto niekiedy zadzwonić lub wysłać mail, by się upewnić co do rzeczywistych kosztów pobytu.
  • Ubezpiecz się: Jest to ważne zwłaszcza z uwagi na charakter sportu, który choć sprawia dużo przyjemności, to może również okazać się kontuzjogenny. Warto więc pomyśleć o zminimalizowaniu kosztów potencjalnego leczenia.

Pełny raport można pobrać na: http://www.konsument.gov.pl/pl/baza-wiedzy.html

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA