REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zgłoszenie reklamacji imprezy turystycznej

Jak reklamować imprezę turystyczną?
Jak reklamować imprezę turystyczną?
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zmiana programu zwiedzania czy miejsca zakwaterowania, opóźniony wyjazd lub powrót do kraju, mniejsza, niż przewidziana w umowie, ilość posiłków to często zdarzające się w praktyce sytuacje. Aby uzyskać odszkodowanie trzeba zgłosić reklamację imprezy turystycznej.

POBIERZ WZÓR: Wzór reklamacji usługi turystycznej

REKLAMA

Źle wykonywana umowa

Nieprawidłowe wykonanie umowy o świadczenie usług turystycznych może mieć różną postać. Może polegać bądź to na zmianie terminu wyjazdu, bądź to na skróceniu czasu pobytu, albo na zakwaterowaniu w warunkach innych niż przewidziane w umowie.

Zobacz serwis: Reklamacje

Reklamacja już podczas wyjazdu

REKLAMA

Reklamację wycieczki można złożyć zarówno podczas jej trwania (u pilota wycieczki; na tzw. wyjazdach pobytowych – u rezydenta), jak i po zakończeniu imprezy (u organizatora turystyki – czyli w biurze podróży, które zorganizowało wyjazd). Wszelkie nieprawidłowości warto reklamować już w czasie trwania wycieczki – być może, przynajmniej część z nich, uda się usunąć „od ręki”. Jeśli pilot nie jest w stanie załatwić reklamacji, powinien przekazać ją organizatorowi turystyki.

PAMIĘTAJ!!! Biuro podróży nie ma prawa jednostronnie dokonywać zmian istotnych warunków umowy (czyli np. miejsca pobytu, programu zwiedzania, środka transportu, ilości posiłków). Zarówno przed rozpoczęciem imprezy, jak i w czasie jej trwania – musi uzgadniać je z klientem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Last minute można reklamować

Często stosowaną praktyką jest wyłączanie możliwości złożenia reklamacji w przypadku ofert last minute, a także innych ofert określanych jako promocyjne czy specjalne.

Tego rodzaju umowy są zwykle podpisywane na krótko przed wyjazdem – biuro sprzedaje ostatnie wolne miejsca po niższej cenie.

Tymczasem nie ma znaczenia fakt, że klient kupił wycieczkę taniej – przysługuje mu bowiem pełna ochrona – w tym prawo złożenia reklamacji.

Czego można żądać

Jeżeli biuro podróży nie wykonuje właściwie usług określonych w umowie, ma obowiązek wykonać tzw. świadczenie zastępcze, bez obciążania klienta dodatkowymi kosztami (np. gdy klienci nie mogą zostać zakwaterowani w hotelu wskazanym w umowie).

Świadczenie zastępcze musi być co najmniej takiej samej jakości, jak przewidziane w umowie. Jeśli jest gorsze, klient może żądać obniżenia ceny (np. gdy zamiast 3-gwiazdkowego, otrzymał hotel niższej kategorii).

REKLAMA

Gdyby wykonanie świadczeń zastępczych nie było możliwe (np. nie ma ani jednego wolnego miejsca w żadnym z okolicznych hoteli) albo klient z uzasadnionych, czyli nie z błahych, powodów nie wyraża na nie zgody i odstępuje od umowy – wówczas biuro podróży musi zapewnić mu powrót do miejsca rozpoczęcia imprezy (czyli miejsca wyjazdu) lub innego uzgodnionego miejsca.

Od klienta nie mogą być pobierane żadne dodatkowe świadczenia – np. kara umowna. Takie odstąpienie od umowy powoduje również, że klientowi przysługuje zwrot pełnej kwoty ceny imprezy, bez jakichkolwiek potrąceń.

Czego można żądać po powrocie

Po powrocie można również dochodzić odszkodowania za niewłaściwe wykonanie umowy, nie będzie to jednak możliwe, gdy świadczenia zastępczego nie można było wykonać wyłącznie z powodu działania siły wyższej albo działań lub zaniechań osób trzecich, które nie uczestniczą w wykonywaniu świadczenia zastępczego, o ile takiego postępowania tych osób nie można było przewidzieć ani uniknąć.

Od biura podróży można również żądać zwrotu poniesionych kosztów (należy zbierać rachunki – np. gdy klient musiał wykupić dodatkowo wyżywienie, które powinien mieć zagwarantowane).

PRZYKŁAD: Marcin K. wykupił wczasy w Chrowacji, podczas których miał mieszkać w 3-gwiazdkowym hotelu „Obis”. Po przyjeździe na miejsce okazało się jednak, że w hotelu przedłużył się remont i turyści zostaną zakwaterowani w sąsiednim hotelu tej samej klasy. Marcin K. może nie wyrazić zgody na taką zamianę i odstąpić od umowy np. wówczas, gdy okaże się, że w hotelu panują fatalne warunki sanitarne, absolutnie niedopuszczalne w tej klasie, a biuro podróży nie oferuje mu innego miejsca zakwaterowania.

Przeczytaj równie: Jak napisać złoszenie reklamacji imprezy turystycznej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Trudno w to uwierzyć, ale są pracownicy budżetówki bez 13-ki. Ma się to zmienić

Poszkodowani są pracownicy kultury. Zgodnie z ustawą z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej tzw. trzynastki nie przysługują pracownikom instytucji kultury. Możliwość zmian zapowiedziało ministerstwo kultury.

W 2025 r. tylko jeden piątek 13-ego. I jeszcze 13 grudnia 2024 r. [Kalendarz, Zasady, Jak liczyć]

Data piątek 13. w ciągu każdego roku przypada co najmniej 1 raz (tak w 2025 r.) i maksymalnie 3 razy (tak w 2026 r.).

Zastąpienie ubezwłasnowolnienia instrumentami wspieranego podejmowania decyzji: umowa asysty prawnej, kurator wspierający i reprezentujący, pełnomocnictwo rejestrowane. [Projekt ustawy]

Zastąpienie ubezwłasnowolnienia instrumentami wspieranego podejmowania decyzji: umowa asysty prawnej, kurator wspierający i reprezentujący, pełnomocnictwo rejestrowane. W czwartek, 12 grudnia 2024 r. do uzgodnień i konsultacji społecznych trafił projekt ustawy o instrumentach wspieranego podejmowania decyzji.

MOPS i NSA. Przez sądy przetaczają się setki spraw o zasiłek pielęgnacyjny. A nawet świadczenie pielęgnacyjne

To zła wiadomość dla osób niepełnosprawnych oraz ich opiekunów. NSA wydał niekorzystny dla nich wyrok w sprawie roszczeń MOPS o zwrot zasiłków pielęgnacyjnych, świadczeń pielęgnacyjnych i innych świadczeń. Osoby niepełnosprawne i opiekunowie mogą stracić od 3500 zł do nawet 90 000 zł.

REKLAMA

Ceny drewna opałowego – grudzień 2024 r. Zakup drewna u leśniczego: jak to zrobić?

Masz w pobliżu siedzibę nadleśnictwa? To twój sposób na tanie drewno opałowe z pewnego, legalnego źródła. Wyjaśniamy krok po kroku jak się za to zabrać. Ile kosztuje drewno u leśniczego?

Cyberprzestępcy polują na nasze pieniądze i dane. Dzięki tym zasadom można uniknąć cyberzagrożeń

Wcześniej czy później każdy spotka się z próbą cyberprzestępstwa. Cyberprzestępcy wymyślają coraz to nowe sposoby, żeby wyłudzić pieniądze i dane. Niestety, sposób postępowania w podejrzanej sytuacji nie jest oczywisty. Ministerstwo Cyfryzacji przedstawia kilka sposobów, jak uniknąć cyberzagrożeń, a nawet pomóc z nimi walczyć - pomoże w tym aplikacja mObywatel.

Zasiłek wyrównawczy 2025 r. i 2026 r.

Zasiłek wyrównawczy 2025 r. i 2026 r. Czym jest zasiłek wyrównawczy? Komu przysługuje? Ile wynosi? Kiedy przysługuje z ubezpieczenia wypadkowego, a w jakich przypadkach przysługuje z ubezpieczenia chorobowego?

Webinar: Procedura korzystania z AI i inne obowiązki pracodawców 2025 + certyfikat gwarantowany

Webinar „Procedura korzystania z AI i inne obowiązki pracodawców 2025” poprowadzi Mirosław Siwiński, doradca podatkowy i radca prawny, ekspert INFORAKADEMII. Uczestnicy dowiedzą się, jakie korzyści, ale również ryzyka niesie ze sobą wykorzystywanie w organizacji rozwiązań wspomaganych sztuczną inteligencją. Ekspert podsumuje także obowiązki, o których pracodawcy powinni pamiętać w 2025 roku. Uczestnicy otrzymają imienny certyfikat i dostęp do retransmisji webinaru wraz z materiałami dodatkowymi.

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne 2025 r. i 2026 r.

Świadczenie rehabilitacyjne 2025 r. i 2026 r. Osoby ubezpieczone, które po wyczerpaniu zasiłku chorobowego w dalszym ciągu są niezdolne do pracy, mogą ubiegać się o świadczenie rehabilitacyjne. Ile wynosi? Kiedy należy złoży wniosek o świadczenie rehabilitacyjne?

Od kiedy zasiłek z MOPS dla osoby niepełnosprawnej? [Wyrok NSA]

Jak podkreślił Naczelny Sąd Administracyjny, zasiłek stały z pomocy społecznej nie może objąć okresu przed złożeniem wniosku o to świadczenie. Sąd przypomniał też o ważnej zasadzie, dotyczącej osoby z niepełnosprawnością, która ubiegając się o zasiłek, nie posiada jeszcze wymaganego orzeczenia.

REKLAMA