reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Twoje prawa > Ochrona konsumencka dla indywidualnych przedsiębiorców od 2021 r.

Ochrona konsumencka dla indywidualnych przedsiębiorców od 2021 r.

Ochronę konsumencką dla indywidualnych przedsiębiorców wprowadzają przepisy, które wejdą w życie 1 stycznia 2021 r. Jakie prawa zyskają firmy wpisane do CEIDG?

Indywidualny przedsiębiorca z ochroną konsumencką od 2021 r.

Przepisy przyznające ochronę konsumencką drobnym przedsiębiorcom miały wejść w życie w 1 czerwca 2020 r. Termin ten został jednak przesunięty na 1 stycznia 2021 r. na mocy nowelizacji tzw. specustawy koronawirusowej (ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw).

Polecamy: Pracujący rodzic. Wiesz, co Ci się należy! Poznaj swoje prawa nr 2

Co zatem zmieni się od przyszłego roku?

Przepisami o ochronie konsumentów zostanie objęta osoba fizyczna, która zawiera z innym przedsiębiorcą umowę związaną bezpośrednio z prowadzoną przez nią działalnością gospodarczą lub zawodową, lecz nieposiadającą dla niej charakteru zawodowego.

Ochrona ta będzie obejmowała 3 ważne uprawnienia konsumenckie w zakresie stosowania:

  • klauzul abuzywnych (niedozwolonych);
  • rękojmi za wady;
  • prawa do odstąpienia od umowy zawartej na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa.

Co istotne, nowe uprawnienia będą dotyczyły jedynie firm wpisanych do CEIDG. Nie będą miały zatem zastosowania np. do spółek prawa handlowego.

Celem zmian jest umożliwienie indywidualnym przedsiębiorcom korzystania z ochrony, jaka przysługuje konsumentom, a więc podmiotom nieprofesjonalnym. Zdaniem projektodawcy obecnie często zdarza się, iż osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, zawierając umowę z innym przedsiębiorcą, oferującym świadczenie w swojej branży, sama traktowana jest jak podmiot profesjonalny. W rzeczywistości zaś nie zawsze dysponuje odpowiednią wiedzą w zakresie tej czynności. Wystawienie faktury za towar lub usługę skutkuje jednak tym, iż czynność uznawana jest za związaną bezpośrednio z działalnością zawodową lub gospodarczą drobnego przedsiębiorcy.

Zobacz więcej: PPP 2020: Indywidualni przedsiębiorcy z ochroną przysługującą konsumentom [PODCAST]

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 31 lipca 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia obciążeń regulacyjnych (Dz.U. z 2019 r. poz. 1495; ost. zm.: Dz.U. z 2020 r. poz. 568);

Polecamy serwis: Działalność gospodarcza

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przepisy przyznające ochronę konsumencką drobnym przedsiębiorcom miały wejść w życie w 1 czerwca 2020 r. Termin ten został jednak przesunięty na 1 stycznia 2021 r./Fot. Shutterstock
Przepisy przyznające ochronę konsumencką drobnym przedsiębiorcom miały wejść w życie w 1 czerwca 2020 r. Termin ten został jednak przesunięty na 1 stycznia 2021 r./Fot. Shutterstock

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama