Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwrot towaru bez paragonu - czy jest możliwy?

Sprzedawca nie może uzależniać przyjęcia reklamacji od dostarczenia paragonu fiskalnego./Fot. Fotolia
Sprzedawca nie może uzależniać przyjęcia reklamacji od dostarczenia paragonu fiskalnego./Fot. Fotolia
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zwrot towaru bez paragonu w wielu przypadkach jest możliwy. Warto jednak pamiętać, iż paragon ułatwia dochodzenie praw przez konsumenta.

Zwrot towaru zakupionego w sklepie stacjonarnym

Jeżeli zakupiony przez konsumenta produkt w sklepie stacjonarnym nie posiada wad, to zgodnie z prawem nie ma podstaw do tego, aby go zwracać. Zdarza się jednak, iż poszczególni przedsiębiorcy oferują swoim klientom możliwość zwrotu zakupów w określonym terminie bez podania konkretnej przyczyny. Wówczas o uprawnieniach konsumentów w tym zakresie decydują zapisy regulaminów poszczególnych sklepów.

REKLAMA

Zwrot towaru w sklepie stacjonarnym możliwy jest w przypadku reklamacji składanej na podstawie rękojmi. Sprzedawca jest wówczas odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli sprzedana rzecz jest wadliwa. Konsument może zażądać: wymiany towaru na nowy, naprawy towaru, obniżenia ceny. Jeżeli wada jest istotna konsument może odstąpić od umowy.

Polecamy: Darowizny, testamenty, spadki (PDF)

Zwrot towaru zakupionego w sklepie internetowym

W przypadku zakupów internetowych najczęściej mamy do czynienia z umową zawartą na odległość. Umowa taka charakteryzuje się tym, iż jest zawarta:

- między przedsiębiorcą i konsumentem;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- w ramach zorganizowanego systemu zawierania umów na odległość;

- bez jednoczesnej fizycznej obecności stron;

- z wyłącznym wykorzystaniem jednego lub większej liczby środków porozumiewania się na odległość (do chwili zawarcia umowy włącznie).

Przepisy te nie mają zastosowania do umów, zawieranych między przedsiębiorcami lub takich, w których obie strony są konsumentami. Ma to istotne znaczenie dla przysługującego konsumentowi prawa do odstąpienia od takiej umowy i zwrotu towaru. Sprzedawca, będący konsumentem – o ile strony nie umówiły się wcześniej inaczej - może bowiem odmówić zwrotu produktu, który nie ma wad.

Jeżeli zakupów internetowych konsument dokonuje u podmiotu, będącego przedsiębiorcą, to przysługuje mu prawo do odstąpienia od umowy. O prawie tym konsument powinien zostać poinformowany przez sprzedawcę. Konsument może odstąpić od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa w terminie 14 od bez podawania przyczyny i bez ponoszenia kosztów, z wyjątkiem bezpośrednich kosztów zwrotu rzeczy. Nie ma obowiązku ponoszenia kosztów zwrotu, jeżeli sprzedawca zgodził się je ponieść lub poinformował konsumenta o konieczności ich poniesienia.

Zwrot towaru bez paragonu – czy możliwy?

REKLAMA

O tym czy zwrot towaru bez paragonu jest możliwy decyduje sposób dokonania zakupów. Sklep stacjonarny, który dobrowolnie umożliwia zwrot niewadliwego towaru może w swoim regulaminie zawrzeć dodatkowe wymagania na przykład takie, by zwracany towar nie był uszkodzony, a klient posiadał paragon.

Ograniczenia takie nie mogą jednak dotyczyć procedury reklamacyjnej. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podkreśla, iż sprzedawca nie może uzależniać przyjęcia reklamacji od dostarczenia paragonu fiskalnego. Zdaniem UOKiK paragon jednak znacznie ułatwia reklamację. Co w sytuacji, gdy się zagubił? Wówczas można skorzystać z innych środków dowodowych takich jak na przykład wyciąg z terminala, potwierdzenie transakcji z konta bankowego czy zeznania świadków.

Przepisy ustawy o prawach konsumenta, które są podstawą do odstąpienia od umowy zawartej na odległość również nie zobowiązują konsumenta do dokumentowania zawartej sprzedaży za pomocą paragonu. Poza wcześniej wymienionymi dowodami klient sklepu internetowego może w takim przypadku potwierdzić zakup przykładowo e-mailem.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (j.t. Dz. U. z 2019 r., poz. 1145);

Ustawa z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (j. t. Dz. U. z 2019 r., poz. 134 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Telus: nie zdejmiemy embarga, jeśli nie wypracujemy z Ukrainą pewnego, skutecznego rozwiązania

  Robert Telus minister rolnictwa powiedział, że "Polska nie zdejmie embarga, jeśli nie wypracujemy z Ukrainą pewnego, skutecznego rozwiązania". Dodał, że rozwiązanie to musi zabezpieczać interes polskiego rolnika.

  Telus: popieramy wniosek komisarza UE ds. rolnictwa, by Unia dopłacała do transportu zboża

  Minister rolnictwa Robert Telus powiedział: My jako koalicja pięciu krajów popieramy wniosek unijnego komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego, by UE dopłacała do transportu zboża, żeby on się opłacił.

  Pomnik przyrody

  Pomnik przyrody stanowi jedną z form jej ochrony. Jak można zdefiniować pomniki ochrony przyrody? Jakie kryteria powinno spełniać drzewo, aby uznać je za taki pomnik?

  Odpady komunalne

  Odpady komunalne to często odpady, które powstają w gospodarstwach domowych, ale nie tylko. Szczegółowe wyliczenie znajdziemy w ustawie o odpadach.

  REKLAMA

  Ochrona przyrody

  Ochrona przyrody jest ważnym zagadnieniem w dobie rozwoju technologicznego. Z tempo powodu warto wiedzieć na czym polega i jakie są jej cele.

  Park narodowy

  Parki narodowe to miejsca, które pełnią ważną rolę w kontekście ochrony przyrody. W jakim celu są tworzone i jak można je zdefiniować?

  Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. ZUS wypłacił ponad 700 tys. świadczeń

  Kapitał wypłacany jest w miesięcznych częściach – po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł przez rok. Wyboru dokonuje rodzic. Błędy we wnioskach mogą jednak wpływać na czas rozpatrzenia elektronicznego dokumentu. 

  Centralna Informacja Emerytalna. Ustawa opublikowana

  Ustawa o Centralnej Informacji Emerytalnej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Kto będzie miał dostęp do CIE? Jakie informacje znajdą się w systemie?

  REKLAMA

  TSUE: Bank ma obowiązek przekazać konsumentowi informacje, które pokażą rzeczywiste ryzyko kredytu

  Kolejny wyrok Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawie kredytów frankowych. W wyroku z 21 września 2023 r. TSUE podkreślił, że bank ma obowiązek przekazać konsumentowi informacje, które pozwolą zrozumieć rzeczywiste ryzyka, na które jest narażony w trakcie całego okresu obowiązywania umowy kredytu denominowanego w walucie obcej.

  Kolejne problemy z wystawianiem recept na darmowe leki dla dzieci i seniorów?

  Do Rzecznika Praw Obywatelskich docierają informacje o problemach z receptami na darmowe leki dla dzieci i seniorów. Mają one dotyczyć lekarzy przyjmujących prywatnie. Rzecznik zwrócił się do resortu zdrowia o zajęcie stanowiska w tej sprawie.

  REKLAMA