reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Sprzedaż towarów > Kiedy można zrezygnować z umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa

Kiedy można zrezygnować z umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa

Nabycie towaru poza lokalem przedsiębiorstwa ma tę zaletę, że można z niego zrezygnować. Jeżeli kupujący po przemyśleniu podjętej decyzji dojdzie do wniosku, że była ona zbyt pochopna, to może się z niej wycofać. Co do zasady konsument ma 10 dni na odstąpienie od umowy bez podania przyczyny.

Konsument, który zawarł umowę poza lokalem przedsiębiorstwa ma tzw. prawo do namysłu. To znaczy, że w ciągu tego terminu może sprawdzić zakupioną rzecz, zastanowić czy nadal jest przekonany o słuszności swojej decyzji i ewentualnie zwrócić towar z jednoczesnym żądaniem zwrotu pieniędzy za niego.

10 dni

Konsument, który zawarł umowę poza lokalem przedsiębiorstwa, może od niej odstąpić bez podania przyczyn w terminie 10 dni od momentu zawarcia umowy. Żeby termin ten został zachowany wystarczy wysłać pisemne oświadczenie przed jego upływem.

Przed zawarciem umowy konsument powinien być poinformowany na piśmie o przysługującym mu prawie odstąpienia od umowy w terminie 10 dni.

Ponadto kupujący powinien otrzymać i wzór oświadczenia o odstąpieniu, z oznaczeniem imienia i nazwiska (nazwy) oraz adresem zamieszkania (siedziby) przedsiębiorcy. Dodatkowa sprzedawca obowiązany jest wręczyć klientowi pisemne potwierdzenie zawarcia umowy zawierające datę, rodzaj oraz przedmiot świadczenia i cenę.

Konsument, na żądanie przedsiębiorcy, poświadcza na piśmie, że został poinformowany o prawie odstąpienia i że otrzymał wzór oświadczenia o odstąpieniu od umowy.

Kiedy czas do namysłu może być dłuższy

W pewnych przypadkach termin ten może zostać przedłużony. Wynika to z nie dochowania przez sprzedawcę swoich obowiązków informacyjnych względem kupującego.

Jeżeli konsument nie został poinformowany na piśmie o prawie odstąpienia od umowy, bieg 10-dniowego terminu nie rozpoczyna się. W takim wypadku konsument może odstąpić od umowy w terminie 10 dni od uzyskania informacji o prawie odstąpienia, np. gdy powziął ją jakiś czas po zakupie. Nie trwa to jednak w nieskończoność, termin końcowy wynosi 3 miesiące. Nawet jeżeli sprzedawca nie poinformuje na piśmie klienta o prawie do namysłu, a miną już 3 miesiące od momentu zawarcia umowy, to konsument nie może już od niej odstąpić.

Zadaj pytanie: Forum

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych Zdanowicz i Wspólnicy Sp.K.

Profesjonalista w zakresie szeroko rozumianego prawa gospodarczego i cywilnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama