reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Prawa pacjenta > Czy szpital może nie wpisać do kolejki osób oczekujących na zabieg?

Czy szpital może nie wpisać do kolejki osób oczekujących na zabieg?

Szpital nie ma obowiązku hospitalizacji osoby, której przypadek nie jest pilny, to znaczy jej stan nie zagraża jej życiu lub zdrowiu.

W przypadku, gdy osoba nie wymaga natychmiastowego przyjęcia na oddział oraz przeprowadzenia zabiegów medycznych, zostaje ona wpisana na listę oczekujących na zabieg. By zostać wpisanym na taka listę należy posiadać ważne skierowanie na określony zabieg medyczny, a szpital który prowadzi listę kolejkową musi mieć podpisana umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Szpital może odmówić wpisania pacjenta na listę kolejkową w danym roku, w przypadku gdy wyczerpał z góry ustalony limit świadczeń, które może wykonać w ciągu jednego roku. Potocznie usłyszymy, że szpital nie przyjmuje zapisów z powodu braku pieniędzy na zabiegi. Limit zabiegów jest określany w umowie, jaką corocznie placówka podpisuje z funduszem zdrowia. Przy wyczerpanych limitach szpital zapisuje pacjentów na listę kolejkową już na następny rok kalendarzowy.

Informacje o długości kolejki oraz czasie oczekiwania na dany zabieg można sprawdzić na strona internetowych Narodowego Funduszu Zdrowia w zakładce – listy oczekujących na świadczenia opieki zdrowotnej.

Warto zorientować się jak kolejka wygląda w innych, pobliskich placówkach, w których można by było uzyskać potrzebne nam świadczenie medyczne.

Zobacz serwis: Prawa pacjenta

Podstawa prawna:

Ustawa z 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 14. poz. 89 z późn. zm.).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kornelia Ksieniewicz

Ekspert z dziedziny postępowania egzekucyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama