reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Prawa pacjenta > Od 2013 r. do lekarza tylko z numerem PESEL

Od 2013 r. do lekarza tylko z numerem PESEL

Z nowym rokiem do lekarza wybierzemy się z numerem PESEL, zamiast wymaganego wcześniej druku ZUS RMUA. Pacjenci ubezpieczeni przez pracodawcę będą zarejestrowani w Centralnym Wykazie Ubezpieczonych. System zweryfikuje pacjentów za pomocą numeru PESEL, a tożsamość możemy potwierdzić okazując dowód osobisty, paszport, prawo jazdy albo w przypadku osób, które nie ukończyły 18 roku życia legitymację szkolną.

Gdy elektroniczny system nie potwierdzi naszego ubezpieczenia

Dokumenty obowiązujące, które potwierdzają prawo do świadczeń zdrowotnych to np.: zaświadczenie z zakładu pracy, zaświadczenie ZUS lub KRUS, legitymacja ubezpieczeniowa, studencka, rencisty, emeryta, ZUS RMUA, dowód wpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne, zaświadczenie z urzędu pracy o zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego, decyzja wójta gminy czy tzw. karta śląska.

Jeśli jesteśmy ubezpieczeni, a nie posiadamy żadnego z powyższych dokumentów, będzie możliwość złożenia pisemnego oświadczenia, o posiadanym przez nas prawie do świadczeń opieki finansowej ze środków publicznych. Oświadczenie musi zawierać imię i nazwisko, adres zamieszkania, wskazanie podstawy prawa do świadczeń opieki zdrowotnej, numer PESEL oraz wskazanie dokumentu, na podstawie którego świadczeniodawca potwierdził tożsamość świadczeniobiorcy, w przypadku osób nieposiadających numeru PESEL seria i numer dowodu osobistego, paszportu lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość.

W przypadku świadczeniobiorców małoletnich oraz innych osób nieposiadających pełnej zdolności do czynności prawnych oświadczenie, składa przedstawiciel ustawowy albo opiekun prawny lub faktyczny i Rzecznik Praw Pacjenta.

Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej  może zostać potwierdzone na podstawie dokumentu elektronicznego, sporządzonego, na podstawie numeru PESEL, przez Fundusz dla świadczeniodawcy lub niebędącej świadczeniodawcą osoby uprawnionej.

Zobacz: Odszkodowanie dla ofiary błędu medycznego

Ubezpieczenie członków rodziny

W przypadku członków rodziny do objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym wystarczy zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego przez jedną osobę podlegającą obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego, z tym że wnuki mogą zostać zgłoszone tylko w przypadku, gdy żaden z rodziców nie podlega obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego lub nie jest osobą uprawnioną do świadczeń opieki zdrowotnej.

W przypadku dzieci do 3 miesiąca życia będzie się wykorzystywać PESEL rodzica.

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 27 lipca 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (oczekujący)

Zobacz serwis: Prawa pacjenta

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Pundyk-Glet

dr nauk prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama