reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Prawa pacjenta > Czy w aptekach można bezpłatnie mierzyć ciśnienie?

Czy w aptekach można bezpłatnie mierzyć ciśnienie?

Naczelny Sąd Administracyjny w swoim wyroku, wyraził zgodę na to, aby w aptekach ogólnodostępnych była możliwość mierzenia ciśnienia.

W dniu 11 stycznia 2012 r. Naczelny Sąd Administracyjny (dalej „NSA”) wydał wyrok, w którym stwierdził, że apteka ogólnodostępna, jako placówka ochrony zdrowia, może posiadać ciśnieniomierz do dokonywania bezpłatnego pomiaru ciśnienia tętniczego przez jej klientów (sygn. akt II GSK 1365/10, dalej „wyrok”).

Stan faktyczny

Z przedstawionego w uzasadnieniu wyroku stanu faktycznego wynikało, że w czasie jednej z kontroli przeprowadzonej w aptece ogólnodostępnej przez inspektorów z Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego (dalej „organ I instancji”) zauważono, że w aptece znajduje się ciśnieniomierz do pomiaru ciśnienia tętniczego krwi. Następnie organ I instancji stwierdził brak podstaw do prowadzenia przez aptekę takiej działalności i wezwał spółkę prowadzącą aptekę (dalej „spółka”) do usunięcia ciśnieniomierza.

Spółka złożyła odwołanie od decyzji organu I instancji do Generalnego Inspektora Farmaceutycznego (dalej „organ II instancji”), który jednak utrzymał w mocy decyzję organu I instancji. Jak wskazał organ II instancji, przepisy ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne (tekst jednolity: Dz. U. z 2008 r. Nr 45, poz. 271 ze zm., dalej „ustawa”), nie pozwalają na prowadzenie w aptekach ogólnodostępnych działalności polegającej na dokonywaniu pomiarów ciśnienia tętniczego krwi.

Wobec powyższego, spółka złożyła skargę na ww. decyzję organu II instancji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (dalej „WSA”) wnosząc o jej uchylenie. WSA oddalając skargę zgodził się z organem II instancji stwierdzając, że katalog usług świadczonych przez apteki wymienionych w ustawie jest wyczerpujący, w związku z tym nie ma podstawy prawnej upoważniającej apteki do prowadzenia innej działalności, w tym do przeprowadzenia bezpłatnego pomiaru ciśnienia tętniczego krwi.

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Skarga kasacyjna do NSA

Spółka wniosła od powyższego wyroku WSA skargę kasacyjną do NSA, domagając się jego uchylenia. Zdaniem spółki, dopuszczalne jest dokonywanie w aptece bezpłatnego pomiaru ciśnienia tętniczego krwi przez jej klientów samodzielnie lub przy pomocy farmaceuty, a prowadzenie takiej działalności w placówce ochrony zdrowia należy uznać za działalność służącą ochronie zdrowia publicznego.

Wyrok NSA

Wyrokiem NSA uwzględnił skargę kasacyjną spółki oraz wskazał, że zarówno WSA, jak i organy I i II instancji dokonały błędnej wykładni przepisów ustawy, a w konsekwencji błędnie uznały, że w aptece nie może być prowadzona działalność polegająca na dokonywaniu pomiaru ciśnienia tętniczego krwi.

Zobacz: Prawa pacjenta

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Kujawska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama