REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak skorzystać z medycznej marihuany w Polsce?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Elżbieta Chojnowska
Jak skorzystać z medycznej marihuany w Polsce?/fot. Fotolia
Jak skorzystać z medycznej marihuany w Polsce?/fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W polskim systemie prawnym kwestia medycznej marihuany jest uregulowana szczątkowo. Jedynym aktem prawnym dotykającym tej materii jest ustawa o Prawie farmaceutycznym.

Zobacz aktualne: Medyczna marihuana - nowe przepisy wchodzą w życie

REKLAMA

Marihuana czyli ziele konopi innej niż włóknista bądź żywica konopi znajdują się na liście środków odurzających IV-N stanowiącej załącznik nr 1 do ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Według art. 33 ust. 2 tej ustawy środki odurzające grupy IV-N, mogą być legalnie wykorzystywane wyłącznie w celu prowadzenia badań, po uzyskaniu odpowiedniego zezwolenia. Ustawa ta wprowadza całkowity zakaz posiadania, wytwarzania, przetwarzania i przerabiania  środków odurzających określonych w załączniku nr 1.

Polecamy: Dylematy HR-owców, badania case study, komentarze praktyczne

Import docelowy marihuany w celach leczniczych

Kwestię importu docelowego szczegółowo regulowało rozporządzenie wydane na podstawie ustawy prawo farmaceutyczne. Rozporządzenie zostało uchylone dnia 31 grudnia 2016 r. Zgodnie z art. 4 ustawy prawo farmaceutyczne import docelowy dopuszcza sprowadzenie z zagranicy produktu leczniczego niezarejestrowanego w Polsce. Warunkiem koniecznym jest złożenie dokumentu zwanego zapotrzebowaniem na produkt. Wystawia go szpital bądź lekarz prowadzący leczenie poza szpitalem. Wystawiający zwraca się do ministra zdrowia o zatwierdzenia zapotrzebowania. Po weryfikacji minister niezwłocznie zwraca dokument. Następnie zapotrzebowanie jest kierowane bezpośrednio do hurtowni farmaceutycznej. Sprowadzeniem leku zajmuje się apteka i to ona określa czas oczekiwania. Minister zdrowia jedynie zatwierdza zapotrzebowanie na sprowadzenie danego leku z zagranicy w ramach importu docelowego i nie decyduje o szybkości jego sprowadzenia. Marihuana sprowadzana w ramach importu docelowego nie jest refundowana przez NFZ, dlatego tez powyższy proces jest bardzo kosztowny. Określony jest również maksymalny wymóg ilościowy produktu sprowadzanego - 5 najmniejszych opakowań.

Zobacz: Marihuana w medycynie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z dnia 17 marca 2015 r.

REKLAMA

Problem braku regulacji prawnej w sprawie korzystania z medycznej marihuany w Polsce został szerzej omówiony przez TK w postanowieniu z dnia 17 marca 2015 r. zawierającym uwagi dotyczące celowości podjęcia działań ustawodawczych, zmierzających do uregulowania kwestii medycznego wykorzystania marihuany.

TK podnosi, iż „przebieg rozprawy przed Trybunałem Konstytucyjnym wykazał, że w świetle aktualnych badań naukowych marihuana może być wykorzystywana w celach medycznych, zwłaszcza w przypadku łagodzenia negatywnych objawów chemioterapii stosowanej w chorobach nowotworowych.(…)W obecnym stanie prawnym zapobieganie przez ustawodawcę niekontrolowanemu rozpowszechnianiu substancji, których używanie może prowadzić do narkomanii, całkowicie wyklucza możliwość wykorzystywania marihuany dla celów medycznych. Z kolei, z punktu widzenia określonej grupy obywateli korzystających ze świadczeń opieki zdrowotnej, dopuszczenie medycznego wykorzystywania marihuany wymaga rozważenia z uwagi na terapeutyczną przydatność marihuany w pewnych stanach chorobowych.(…)położenie przez ustawodawcę nacisku na zwalczanie uzależnień prowadzących do utraty zdrowia, w pewnym zakresie stawia pod znakiem zapytania realizację prawa do świadczeń opieki zdrowotnej ze strony państwa. Tymczasem zadaniem ustawodawcy jest wyważenie tych dwóch celów.”

Zobacz serwis: Prawa pacjenta

Projekt ustawy o medycznej marihuanie

Pierwszy poselski projekt ustawy nowelizującej ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 4 czerwca 2012 r. został wycofany. W odpowiedzi na omawiane wyżej postanowienie TK dnia 29 lipca 2015 r. wpłynął do sejmu poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Następnie został skierowany do komisji zdrowia i na tym proces legislacyjny się zakończył. Obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii stworzony przez Koalicję Medycznej Marihuany jest dostępny na stronie niniejszego ruchu. Jego główne założenie to stworzenie Narodowego System Monitorowania (NSM) stanowiącego bazę danych lekarzy, podmiotów leczniczych oraz pacjentów stosujących marihuanę medyczną, zbiór informacji o postępach w leczeniu i terapii, wykaz upraw konopi oraz jednostek naukowych i zaopatrzeniowych. Projekt przewiduje, iż w sytuacji stwierdzenia konieczności leczenia pacjenta medyczną marihuaną, lekarz za pośrednictwem NSM wystawiać będzie elektroniczną receptę. E-recepta zawierać powinna dane o ilości, postaci i dawce produktu, informacje o innych lekach oraz przewidywany czas trwania terapii. W założeniach projektu Inspekcja farmaceutyczna będzie kontrolować punkty zaopatrzenia i jednostki naukowe oraz wydawać wszelkie zezwolenia związane z obrotem medycznej marihuany. Obywatelski projekt jest na etapie gromadzenia podpisów w celu złożenia go w sejmie.

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. 2016, poz. 224)
  2. Ustawa z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne (Dz. U. 2016, poz. 2142)
  3. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 21 marca 2012 r. w sprawie sprowadzania z zagranicy produktów leczniczych niezbędnych dla ratowania życia lub zdrowia pacjenta dopuszczonych do obrotu bez konieczności uzyskania pozwolenia (Dz. U. 2012, poz. 349)
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Emerytura dla nauczyciela 2025 – które rozwiązanie wybrać? ZUS podpowiada

Nauczyciele, którzy chcą zakończyć aktywność zawodową mają do wyboru kilka możliwości – od powszechnej emerytury, przez wcześniejsze przejście na świadczenie z Karty Nauczyciela, aż po tzw. nową emeryturę nauczycielską. Wybór zależy m.in. od wieku, stażu pracy i spełnienia określonych warunków.

100 zł miesięcznie dodatku do energii elektrycznej dla tej grupy osób z orzeczeniem o niepełnosprawności. Wnioski można składać od 11 lipca 2025 r.

Od 1 lipca 2025 roku więcej osób będzie mogło ubiegać się o dofinansowanie w ramach programu „Aktywny samorząd”, Obszar E. Wsparcie w formie dodatku na opłaty za energię elektryczną przysługuje osobom korzystającym z koncentratora tlenu lub respiratora w warunkach domowych.

Dodatki dla urzędników. Co na to RIO? Odpowiedź zaskoczy

Dodatki dla urzędników. Co na to RIO? Odpowiedź zaskoczy, bo wydawałoby się, że pracodawca może w skład wynagrodzenia zasadniczego wliczać różnego rodzaju dodatki, tym bardziej w budżetówce. No nie zawsze!

Zestawienie i omówienie 61 korzystnych wyroków sądów powszechnych w sprawach dot. wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. SK 140/20, w tym 4 prawomocnych

Orzecznictwo w sprawach art. 25 ust. 1b ustawy emerytalnej po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 4 czerwca 2024 r. sygn. akt SK 140/20 jest bardzo niejednolite. Wskazana niejednolitość przejawia się na wielu płaszczyznach, przede wszystkim niektóre sądy powszechne orzekają na korzyść emerytów poprzez zmianę decyzji ZUS, inne z kolei orzekają na niekorzyść, oddalając odwołania emerytów. Również w ramach orzeczeń korzystnych, można zaobserwować spore różnice.

REKLAMA

Unia zakaże kotłów gazowych? Tak, ale nie od 2040 roku. Ekspert wyjaśnia

- Od dwóch lat ze zmiennym natężeniem pojawiają się w mediach teksty o rzekomym zakazie przez Unię Europejską montażu kotłów gazowych oraz zakazie od 2040 r. wykorzystania gazu do ogrzewania. Warto może wyjaśnić zaniepokojonym klientom, że takie doniesienia to brednie i manipulacja – powiedział serwisowi eNewsroom.pl Bartosz Kwiatkowski, Dyrektor Generalny, Polska Organizacja Gazu Płynnego (POGP)

Co najmniej 120 proc. płacy minimalnej w budżetówce w 2026: taka propozycja

Co najmniej 120 proc. płacy minimalnej w budżetówce: taka propozycja padła. Dlaczego? Bo w wielu państwach Europy Środkowej płaca minimalna stanowi kluczowy instrument polityki społecznej i ekonomicznej, nie inaczej powinno być w Polsce, szczególnie w stosunku do pracowników budżetówki. Ich praca ma realny wpływ na funkcjonowanie sektora publicznego i generalnie państwa. W Polsce od lat obserwujemy systematyczny wzrost płacy minimalnej, jednak nadal utrzymuje się spora różnica między warunkami zatrudnienia w sektorze publicznym a prywatnym. Wciąż płaca minimalna jest wręcz niegodna!

Kto dostanie pieniądze z ZUS-u po śmierci emeryta lub rencisty? Czy trzeba zwracać emeryturę lub rentę po śmierci seniora? ZUS wyjaśnia

Czy emeryturę lub rentę doręczoną po śmierci świadczeniobiorcy trzeba oddać? A co ze świadczeniem, które wpłynęło na konto? W takich sytuacjach wątpliwości ma wiele osób. ZUS przypomina, kto może zachować wypłatę, a kiedy trzeba ją zwrócić.

Sejm na żywo. Komisja śledcza ds. Pegasus [11 lipca 2025r.]

11 lipca 2025 r. odbędzie się posiedzenie komisji śledczej ds. inwigilacji systemem Pegasus. Podczas posiedzenia przesłuchana zostanie prokurator Teresa Rutkowska-Szmydyńska.

REKLAMA

Odpowiedzialność za szkodę spowodowaną przez zwierzę

Szkody powodować mogą nie tylko ludzie, ale i zwierzęta. Niekiedy jest to wynik niedbalstwa lub braku należytej ostrożności, a czasem umyślnego działania opiekuna zwierzęcia. Art. 1 ust. 1 ustawy o ochronie praw zwierząt mówi, że zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą, a człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę. Coraz powszechniej jednak za opiekę nad niebezpiecznymi zwierzętami (np. większymi psami) biorą się osoby nieposiadające odpowiednich cech i kompetencji do zapewnienia zwierzęciu należytego treningu i warunków, czym stwarzają zagrożenie nie tylko dla samego pupila, ale i dla otoczenia (np. ataków zwierząt na osoby postronne).

To się dzieje: 4-dni pracy po 8 godz. (i wolne piątki!) albo 5 dni pracy po 6-7 godz. za tym samym wynagrodzeniem – MRPiPS wprowadza skrócony czas pracy. Zmiana, której oczekują Polacy

W dniu 27 czerwca 2025 r. MRPiPS ogłosiło nabór do pilotażowego programu pn. „Skrócony czas pracy – to się dzieje”, z którego będą mogli skorzystać przedsiębiorcy (i nie tylko) z całej Polski. Za udział w programie, każdy pracodawca będzie mógł otrzymać nawet 1 mln zł dofinansowania, a tysiące pracowników, już niebawem, będzie mogło pracować 4 (zamiast 5) dni w tygodniu albo po 6 lub 7 (zamiast 8) godzin dziennie, zachowując przy tym prawo do dotychczasowego wynagrodzenia. Wiemy już kiedy rusza nabór wniosków i jakie będą kryteria naboru, a także – jakie zdanie na temat wprowadzenia skróconego czasu pracy mają Polacy.

REKLAMA