Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Po co konsumentowi opinia rzeczoznawcy

REKLAMA

REKLAMA

W odmownej odpowiedzi na reklamację sprzedawcy często powołują się na negatywną dla konsumenta opinię rzeczoznawcy. W takiej sytuacji warto zamówić opinię u innego eksperta.

Zgodnie z art. 4 ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej sprzedawca odpowiada wobec kupującego, jeżeli towaru konsumpcyjny był niezgodny z umową już w chwili jego wydania.

REKLAMA

Sama wada może uwidocznić się później, jednak istotne jest, by istniała ona już w momencie zawarcia umowy, w przypadku rzeczy oznaczonej indywidualnie albo w przypadku wydania rzeczy, jeżeli zakupujemy produkt będący rzeczą oznaczoną gatunkowo.

Zasady odpowiedzialności sprzedawcy

Tylko w takiej sytuacji możliwe będzie uznanie odpowiedzialności sprzedawcy. W tym też kontekście przedsiębiorcy często zasięgają opinii rzeczoznawcy. W przypadku, gdy wykluczone zostanie istnienie wady w momencie wydania rzeczy, a rzeczoznawca stwierdzi, iż niezgodność towaru z umową powstała w wyniku np. nieprawidłowego korzystania z produktu, wtedy też nie ma co liczyć na uznanie reklamacji.

Zobacz również serwis: Reklamacje

Jeżeli zatem sprzedawca odmówił uwzględnienia reklamacji w oparciu o negatywną opinię rzeczoznawcy, warto zamówić własną opinię. Pozwoli to na zweryfikowanie zasadności twierdzeń sprzedawcy i da nam możliwość zorientowania się co do możliwości pomyślnego rozstrzygnięcia sprawy, w przypadku skierowania pozwu do sądu. Będzie też silnym argumentem przy składaniu odwołania od reklamacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również serwis: Konsument w sądzie

Ciężar dowodu w sądzie

Bez opinii rzeczoznawcy trudno będzie również uzyskać korzystne rozstrzygnięcie, jeżeli zdecydujemy się pozwać sprzedawcę do sądu. W sytuacji wysuwania przed sądem roszczeń wynikających z nieuznanej reklamacji, to na konsumencie będzie spoczywał, co do zasady, obowiązek udowodnienia istnienia niezgodności towaru z umową już w chwili jego wydania.

Wynika to z fundamentalnej zasady prawa cywilnego, zgodnie z którą obowiązek udowodnienia spoczywa na osobie, która z danego faktu wywodzi korzyści dla siebie.

REKLAMA

W sytuacji sporu ze sprzedawcą, który nie chce uwzględnić reklamację, ciężar udowodnienia niezgodności towaru z umową istniejącej w chwili wydania towaru będzie spoczywał na kupującym, który z tego faktu wywodzi korzyści dla siebie (uprawnienie do żądania wymiany lub naprawy towaru).

Jeżeli nasza reklamacja jest spowodowana wadą towaru, to często jedynym sposobem udowodnienia zasadności dochodzonego roszczenia będzie opinia rzeczoznawcy w przedmiocie istnienia oraz przyczyn niezgodności towaru z umową.

Domniemanie niezgodności towaru z umową

Od tej zasady istnieje jednak dość istotny wyjątek, który ciężar dowodu przerzuca na sprzedawcę. W sytuacji, gdy reklamacja zostanie zgłoszona w terminie 6 miesięcy od dnia wydania towaru, odpowiedzialność sprzedawcy jest domniemana, co wynika z art.4 ust. 1 ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej.

Oznacza to, że sprzedawca musi udowodnić bezzasadność żądań konsumenta. W innym przypadku roszczenie powoda zostanie uznane.

Jan kupił buty zimowe, które po kilku dniach zaczęły przemakać. Sprzedawca przedstawił opinię rzeczoznawcy, w której stwierdzono, iż wina leży po stronie konsumenta. W sądzie Jan przedstawił opinię innego rzeczoznawcy o odmiennej treści. W przypadku dwóch przeciwstawnych opinii oraz w braku innych dowód, sąd uwzględni żądania konsumenta z racji istnienia domniemania.

Podstawy prawne:

Ustawa z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu Cywilnego (Dz. U. 2002 nr 141 poz. 1176 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/15
    Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
    od 1 stycznia i od 1 lipca
    od 1 stycznia i od 1 czerwca
    od 1 lutego i od 1 lipca
    Następne
    Prawo
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Afera Baltony - cinkciarze, handlarze i marynarze …

    Kiedy jeszcze byłem małym chłopcem dorastającym w latach 80tych w PRL-u, moją uwagę zwracały dwie marki, z którymi obnosili się dorośli na reklamówkach. Pierwszą z nich był PEWEX, a drugą jeszcze bardziej egzotyczną Baltona. Reklamówek z tych sklepów nie wyrzucano, ale z dumą noszono w nich zakupy, aż do zupełnego zniszczenia. 

    Coraz więcej emerytów i rencistów - dane ZUS

    Dziesięć lat temu było ich niecałe 5 mln, dzisiaj ponad 6 mln osób dostaje co miesiąc emeryturę z ZUS. Liczba osób, które zakończyły aktywność zawodową z roku na rok wzrasta.

    Telus: nie zdejmiemy embarga, jeśli nie wypracujemy z Ukrainą pewnego, skutecznego rozwiązania

    Robert Telus minister rolnictwa powiedział, że "Polska nie zdejmie embarga, jeśli nie wypracujemy z Ukrainą pewnego, skutecznego rozwiązania". Dodał, że rozwiązanie to musi zabezpieczać interes polskiego rolnika.

    Telus: popieramy wniosek komisarza UE ds. rolnictwa, by Unia dopłacała do transportu zboża

    Minister rolnictwa Robert Telus powiedział: My jako koalicja pięciu krajów popieramy wniosek unijnego komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego, by UE dopłacała do transportu zboża, żeby on się opłacił.

    REKLAMA

    Pomnik przyrody

    Pomnik przyrody stanowi jedną z form jej ochrony. Jak można zdefiniować pomniki ochrony przyrody? Jakie kryteria powinno spełniać drzewo, aby uznać je za taki pomnik?

    Odpady komunalne

    Odpady komunalne to często odpady, które powstają w gospodarstwach domowych, ale nie tylko. Szczegółowe wyliczenie znajdziemy w ustawie o odpadach.

    Ochrona przyrody

    Ochrona przyrody jest ważnym zagadnieniem w dobie rozwoju technologicznego. Z tempo powodu warto wiedzieć na czym polega i jakie są jej cele.

    Park narodowy

    Parki narodowe to miejsca, które pełnią ważną rolę w kontekście ochrony przyrody. W jakim celu są tworzone i jak można je zdefiniować?

    REKLAMA

    Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. ZUS wypłacił ponad 700 tys. świadczeń

    Kapitał wypłacany jest w miesięcznych częściach – po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł przez rok. Wyboru dokonuje rodzic. Błędy we wnioskach mogą jednak wpływać na czas rozpatrzenia elektronicznego dokumentu. 

    Centralna Informacja Emerytalna. Ustawa opublikowana

    Ustawa o Centralnej Informacji Emerytalnej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Kto będzie miał dostęp do CIE? Jakie informacje znajdą się w systemie?

    REKLAMA