| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Hipoteka odwrócona > Jakie obawy mają seniorzy w związku z odwróconą hipoteką?

Jakie obawy mają seniorzy w związku z odwróconą hipoteką?

Renta dożywotnia jest świadczeniem przeznaczonym dla osób, które ukończyły 65 rok życia. Emeryci często nie są pewni czy będą mogli pozostać w swoim mieszkaniu i czy na pewno otrzymają należne im świadczenia.

Mit 1 – Zostanę pozbawiony mieszkania

Wielu seniorów obawia się, że po podpisaniu umowy z funduszem hipotecznym, zostanie zmuszonych do opuszczenia swojego mieszkania. Strach ten powiększają jeszcze niektóre tytuły ukazujące się w prasie, jak „Stracą mieszkania…”, „Chcą odebrać mieszkania tysiącom polskich seniorów…” itd. Tymczasem zgodnie z  zapisami  zawartymi w akcie notarialnym taka sytuacja jest niemożliwa. „Dbamy o to, aby nasi klienci byli zabezpieczeni prawnie i dobrze poinformowani o ofercie. Akt notarialny oraz odpowiednie zapisy w księdze wieczystej gwarantują im prawo dożywotniego użytkowania nieruchomości. Dodatkowo ustanowiona hipoteka umowna, do wysokości wartości nieruchomości klienta, jest gwarantem dochodzenia  roszczeń wynikających z   świadczeń pieniężnych z tytułu renty ” – mówi dr Maria Schicht z Funduszu Hipotecznego Familia.

Mit 2 – Co się dzieje, kiedy Fundusz nie wypłaca renty dożywotniej?

Jak wynika z samej nazwy, renta dożywotnia jest wypłacana seniorowi do końca jego życia. Nawet jeśli wysokość wypłacanej renty przekroczy wartość nieruchomości wskazanej w umowie, fundusz jest zobowiązany do dalszego wypłacania świadczenia. W przypadku gdyby jednak doszło do zaprzestania wypłacania świadczenia, senior może dochodzić swojej należności korzystając z oświadczenia funduszu o poddaniu się egzekucji w trybie art.777 k.p.c.

Mit 3 – Stracę mieszkanie, gdy fundusz zbankrutuje

Klienci często pytają – co się stanie, gdy fundusz nagle zbankrutuje? Jest to oczywiste pytanie w ich sytuacji, obawiają się przecież o swoją przyszłość. Jednak w rzeczywistości nie ma żadnych powodów do obaw. Fundusz Hipoteczny w akcie notarialnym gwarantuje klientowi prawo dożywotniego korzystania z nieruchomości. Nawet jeśli firma zbankrutuje, klient nie utraci prawa do użytkowania i zamieszkania w mieszkaniu. Na podstawie wpisu w dziale IV księgi  wieczystej hipoteki umownej do wysokości wartości nieruchomości może nawet stać się ponownie właścicielem mieszkania.

Wiele obaw powstaje na skutek niedoinformowania, bądź są efektem mętliku informacyjnego przekazywanego przez niektóre media. Potwierdza to starą zasadę, każdą informację należy sprawdzić.

Zobacz również serwis: Prawa seniora

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kirill Bigai

Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »