REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Obalamy mity wokół odwróconej hipoteki

Fundusz Hipoteczny Familia
Hipotek odwrócona jest skierowana również do posiadaczy spółdzielczego prawa własności.
Hipotek odwrócona jest skierowana również do posiadaczy spółdzielczego prawa własności.

REKLAMA

REKLAMA

Nowe i nieznane zawsze budzi wiele pytań i kontrowersji. A pytania pozostawione bez odpowiedzi rodzą często mijające się z prawdą mity. Tak samo jest z nowym jak na polskie warunki tematem odwróconej hipoteki. Spróbujmy przyjrzeć się temu z bliska.

Mit numer 1: Fundusz bierze pod uwagę wyłącznie mieszkania hipoteczne

Ten mit krąży od momentu, gdy odwrócona hipoteka pojawiła się na polskim rynku. Tymczasem fundusze hipoteczne wyraźnie zaznaczają, że produkt ten jest skierowany nie tylko do właścicieli i współwłaścicieli nieruchomości, ale także i do tych osób, które posiadają spółdzielcze prawo własności bądź też prawo wieczystego użytkowania.

REKLAMA

Mit numer 2: Fundusz zaprzestanie wypłat, jeśli kwota wypłaconej renty przekroczy wartość mieszkania za mojego życia

Kolejny fałsz, z którym spotykamy się na co dzień. Faktycznie w przypadku proponowanej przez resort finansów ustawie o odwróconej hipotece okres należnych seniorowi wypłat jest z góry wyznaczony. Jednak w przypadku podpisania umowy z funduszami hipotecznymi, emeryt nie musi się obawiać, że z czasem utraci swój dodatkowy przychód. Te instytucje bowiem zobowiązują się do wypłacania renty dożywotnio, bez względu więc na to, czy senior przeżyje więcej, niż na początku szacowano, będzie do końca swoich dni pobierał świadczenie.

Zobacz: Co warto wiedzieć o odwróconej hipotece?

Mit numer 3: Z umowy nie można się wycofać

Kolejny nieprawdziwy mit, który odstrasza Seniorów od zawarcia umowy, a dla wielu może to być faktyczną szansą na poprawę komfortu życia na emeryturze. Senior ma pełne prawo do rezygnacji z podpisanej umowy, przy czym oczywiście będzie wiązało się to z określonymi kosztami. Senior będzie zobowiązany zwrócić funduszowi hipotecznemu rentę, którą w tym czasie pobrał wraz z odsetkami. Dodatkowo dochodzą jeszcze koszty związane z notariuszem, aktem notarialnym podatkami czy z należnościami i związane z procesem zawarcia umowy..

Mit numer 4: Dzieci będą zawiedzione, jeśli skorzystam z tej oferty

Senior w akcie notarialnym może rozporządzić swoim majątkiem w ten sposób że po jego śmierci osobie wskazanej czy tez spadkobiercom ma zostać wypłacona przez fundusz hipoteczny ustalonej wysokości kwota. W tej sytuacji emeryt nie tylko zabezpieczy własny los, ale także i swojej rodziny. Poza tym dzięki odwróconej hipotece osoba ta będzie mogła także jeszcze za życia wspomagać dzieci i wnuków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz serwis: Prawa seniora

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Reforma Trybunału Konstytucyjnego - dwie ustawy przyjęte przez Sejm

Reforma Trybunału Konstytucyjnego coraz bliżej - dwie ustawy zostały przyjęte przez Sejm. Teraz trafią do Senatu. Po wprowadzeniu reformy moc utracą trzy ustawy: o statusie sędziów TK, o organizacji i trybie postępowania przed TK oraz przepisy wprowadzające ustawę o organizacji i trybie postępowania przed TK.

Nowa definicja gwałtu w Kodeksie karnym z dłuższym vacatio legis

Nowa definicja gwałtu w Kodeksie karnym - będzie dłuższe vacatio legis dla zmiany definicji zgwałcenia. Daje się tym samym więcej czasu sędziom, prokuratorom, policjantom i środowisku naukowemu na zapoznanie się z nowymi przepisami.

300 zł dla sołtysa po 7 latach pełnienia funkcji. Wystarczy 3 świadków. Sejm zmienił przepisy

W dniu 24 lipca 2024 r. Sejm uchwalił dwie (rozpatrywane wspólnie) nowelizacje ustaw - senacką i poselską - dotyczące świadczenia dla sołtysów. Zmienione przepisy przewidują m.in., że sołtysi będą mogli uzyskać świadczenie po siedmiu, a nie po ośmiu latach pełnienia funkcji sołtysa, niezależnie od liczby kadencji.

Kiedy wypłata 300 plus?

Pierwsze wypłaty 300 plus są już na kontach rodziców. Wciąż można składać wnioski o 300 zł. Warto się pospieszyć. Zasada jest prosta. Im szybciej wniosek trafi do ZUS, tym szybciej nastąpi wypłata.

REKLAMA

Przedłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności - Sejm uchwalił nowelizację ustawy

Maksymalnie o sześć miesięcy zostanie przedłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopnia niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r. Tak przewiduje nowelizacja ustawy, którą właśnie uchwalił Sejm. Regulacja trafi teraz do prac w Senacie.

Rynek książki w agonii. Kryzys uderza szczególnie w małych wydawców

Rynek książki znajduje się w głębokim kryzysie. Sytuacja mniejszych podmiotów na rynku wydawniczym i rynku książki jest dramatyczna. Tak stwierdza prezeska Polskiej Izby Książki Magdalena Hajduk-Dębowska podczas sejmowej podkomisji stałej do spraw czytelnictwa i prawa autorskiego.

Czy organ publiczny może wdrożyć jeden system dla zgłoszeń wewnętrznych i zewnętrznych?

Większości jednostek samorządu terytorialnego będzie jednocześnie podmiotem prawnym zobowiązanym do wdrożenia systemu zgłoszeń wewnętrznych i organem publicznym zobowiązanym do wdrożenia zgłoszeń zewnętrznych.

Polska staje się atrakcyjnym rynkiem pracy. Coraz więcej cudzoziemskich pracowników jest zatrudnionych w naszym kraju

1 mln 160 tys. osób – tylu cudzoziemców pracowało w Polsce legalnie i podlegało ubezpieczeniom społecznym pod koniec czerwca 2024 r. Od marca br. ich liczba zwiększyła się o blisko 22 tys. osób. Największą grupę wśród pracujących obcokrajowców stanowią Ukraińcy - jest ich 771 tys.

REKLAMA

Darmowy żłobek, również prywatny, dla wszystkich? To miasto ma takie ambicje. Rządzący pomagają. Co pozostałymi częściami Polski?

Darmowy żłobek, również prywatny, dla wszystkich? To miasto ma takie ambicje, a rządzący pomagają. Co z dostępnością w pozostałych częściach Polski? Na mapie są białe plamy, w których rodzice nie mają dostępu do żadnej formy opieki żłobkowej. Ich sytuację trzeba zmienić.

Darowizna od siostry z majątku wspólnego. Ten jeden warunek daje zwolnienie

Darowizna od siostry podlega zwolnieniu od podatku także w przypadku, gdy pochodzi ze wspólnego małżeńskiego majątku. Fiskus to potwierdza w najnowszej interpretacji. Jest jednak jeden warunek, potrzebna jest zgoda drugiego małżonka do dokonania darowizny z majątku wspólnego.

REKLAMA