reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Hipoteka odwrócona > Obalamy mity wokół odwróconej hipoteki

Obalamy mity wokół odwróconej hipoteki

Nowe i nieznane zawsze budzi wiele pytań i kontrowersji. A pytania pozostawione bez odpowiedzi rodzą często mijające się z prawdą mity. Tak samo jest z nowym jak na polskie warunki tematem odwróconej hipoteki. Spróbujmy przyjrzeć się temu z bliska.

Mit numer 1: Fundusz bierze pod uwagę wyłącznie mieszkania hipoteczne

Ten mit krąży od momentu, gdy odwrócona hipoteka pojawiła się na polskim rynku. Tymczasem fundusze hipoteczne wyraźnie zaznaczają, że produkt ten jest skierowany nie tylko do właścicieli i współwłaścicieli nieruchomości, ale także i do tych osób, które posiadają spółdzielcze prawo własności bądź też prawo wieczystego użytkowania.

Mit numer 2: Fundusz zaprzestanie wypłat, jeśli kwota wypłaconej renty przekroczy wartość mieszkania za mojego życia

Kolejny fałsz, z którym spotykamy się na co dzień. Faktycznie w przypadku proponowanej przez resort finansów ustawie o odwróconej hipotece okres należnych seniorowi wypłat jest z góry wyznaczony. Jednak w przypadku podpisania umowy z funduszami hipotecznymi, emeryt nie musi się obawiać, że z czasem utraci swój dodatkowy przychód. Te instytucje bowiem zobowiązują się do wypłacania renty dożywotnio, bez względu więc na to, czy senior przeżyje więcej, niż na początku szacowano, będzie do końca swoich dni pobierał świadczenie.

Zobacz: Co warto wiedzieć o odwróconej hipotece?

Mit numer 3: Z umowy nie można się wycofać

Kolejny nieprawdziwy mit, który odstrasza Seniorów od zawarcia umowy, a dla wielu może to być faktyczną szansą na poprawę komfortu życia na emeryturze. Senior ma pełne prawo do rezygnacji z podpisanej umowy, przy czym oczywiście będzie wiązało się to z określonymi kosztami. Senior będzie zobowiązany zwrócić funduszowi hipotecznemu rentę, którą w tym czasie pobrał wraz z odsetkami. Dodatkowo dochodzą jeszcze koszty związane z notariuszem, aktem notarialnym podatkami czy z należnościami i związane z procesem zawarcia umowy..

Mit numer 4: Dzieci będą zawiedzione, jeśli skorzystam z tej oferty

Senior w akcie notarialnym może rozporządzić swoim majątkiem w ten sposób że po jego śmierci osobie wskazanej czy tez spadkobiercom ma zostać wypłacona przez fundusz hipoteczny ustalonej wysokości kwota. W tej sytuacji emeryt nie tylko zabezpieczy własny los, ale także i swojej rodziny. Poza tym dzięki odwróconej hipotece osoba ta będzie mogła także jeszcze za życia wspomagać dzieci i wnuków.

Zobacz serwis: Prawa seniora

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Hipotek odwrócona jest skierowana również do posiadaczy spółdzielczego prawa własności.
Hipotek odwrócona jest skierowana również do posiadaczy spółdzielczego prawa własności.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Wnuczek

Jestem aplikantem adwokackim Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. W swojej pracy wspierałem klientów w obszarze prawa podatkowego i postępowań.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama