| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Sanatorium > Sanatorium z NFZ w 2019 r. – jakie zmiany w leczeniu uzdrowiskowym?

Sanatorium z NFZ w 2019 r. – jakie zmiany w leczeniu uzdrowiskowym?

Roczny czas oczekiwania po powrocie z sanatorium na złożenie kolejnego skierowania to jedna z najważniejszych zmian w leczeniu uzdrowiskowym, jaka może wejść w życie w 2019 r. Ministerstwo Zdrowia pracuje nad nowymi zasadami dotyczącymi skierowań.

Ponad połowa kuracjuszy korzysta z dofinansowania NFZ

Zgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitacja uzdrowiskowa przysługują po wystawieniu odpowiedniego skierowania przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Skierowanie to powinno zostań następnie przez oddział wojewódzki NFZ. Dorosły pacjent w całości ponosi koszty podróży do sanatorium oraz koszty powrotu, w części zaś - koszty wyżywienia i zakwaterowania.

Według danych GUS w 2017 r. w zakładach lecznictwa uzdrowiskowego na leczeniu w trybie stacjonarnym przebywało 734,4 tys. kuracjuszy, a w trybie ambulatoryjnym przyjęto 73,7 tys. pacjentów. Z dofinansowania NFZ korzystała ponad połowa pacjentów leczonych w opiece stacjonarnej. Ponad 1/3 kuracjuszy stanowili pacjenci pełnopłatni. Pozostali korzystali z dofinansowania ZUS (6,7%), PFRON, KRUS i innych instytucji (Źródło: GUS: Działalność lecznicza zakładów lecznictwa uzdrowiskowego i stacjonarnych zakładów rehabilitacji leczniczej w 2017 r.).

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (j. t. Dz. U. z 2018 r., poz. 1510 z późn. zm.);

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 5 stycznia 2012 r. w sprawie sposobu kierowania i kwalifikowania pacjentów do zakładów lecznictwa uzdrowiskowego (Dz. U. z 2012 r., poz. 14)

Rozporządzenie Ministra Zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie kierowania na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową (etap legislacyjny: konsultacje publiczne)

Polecamy serwis: Sanatorium

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Gabriela Rychły-Stucke

Inspektor Ochrony Danych (IOD), Auditor Wewnętrznego Systemu Zarządzania Jakością i Bezpieczeństwa Informacji

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »