reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Ubezpieczenia społeczne > Emerytura z urzędu dla osób pobierających renty z tytułu niezdolności do pracy

Emerytura z urzędu dla osób pobierających renty z tytułu niezdolności do pracy

Emeryturę z urzędu zamiast renty z tytułu niezdolności do pracy mogą otrzymać wyłącznie osoby pobierający rentę z tytułu częściowej lub całkowitej niezdolności do pracy.

Warto przypomnieć, że lekarz orzecznik orzeka o okresowej (jeżeli według wiedzy medycznej istnieje możliwość odzyskania zdolności do pracy ) lub całkowitej niezdolność do pracy (jeżeli według wiedzy medycznej nie istnieje możliwość odzyskania zdolności do pracy).

Emerytury z urzędu nie otrzymają osoby pobierające rentę inwalidy wojennego, wypadkową czy też rentę socjalną, zaś emerytury bez składania wniosku nie otrzymają także osoby uprawnione do renty rodzinnej.

Jakie są warunki uzyskania emerytury z urzędu

  • osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego tj. 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn,
  • podleganie ubezpieczeniu społecznemu albo ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym.

Należy zaznaczyć, że emeryturę z urzędu otrzymają osoby posiadające staż ubezpieczeniowy wymagany do przyznania emerytury w zwykłym trybie po złożeniu wniosku oraz te, które tak długiego stażu nie mają.

Emerytura ta zamiast dotychczas pobieranej renty z tytułu niezdolności do pracy przewidziana jest również dla osób urodzonych po 1948 roku, a warunkiem jej otrzymania jest osiągnięcie wieku 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn oraz podleganie ubezpieczeniu społecznemu albo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

Zobacz również serwis: Emerytury

Kiedy przyznaje się emeryturę z urzędu

Emerytura jest przyznawana od dnia osiągnięcia przez rencistę wieku uprawniającego do emerytury, nie wcześniej jednak niż od 1 stycznia 2006 r.

Prawo do dotychczas pobieranej renty z tytułu niezdolności do pracy ustaje z dniem przyznania prawa do emerytury.

W przypadku gdy wypłata renty z tytułu niezdolności do pracy była wstrzymana, emeryturę z urzędu przyznaje się od dnia, od którego podjęto by wypłatę renty, nie wcześniej jednak niż od osiągnięcia wieku emerytalnego.

Jak obliczana jest wysokość emerytury z urzędu

Przyznaną z urzędu emeryturę oblicza się na zasadach określonych w art. 53 i 56 ustawy emerytalnej tj. obliczanej według starych zasad zgodnie z którymi wysokość emerytury wynosi:

  • 24% kwoty bazowej, o której mowa wyżej, oraz
  • po 1,3% podstawy jej wymiaru za każdy rok okresów składkowych, z uwzględnieniem pełnych miesięcy,
  • po 0,7% podstawy jej wymiaru za każdy rok okresów nieskładkowych, z uwzględnieniem pełnych miesięcy.

Emerytura nie może być niższa od pobieranej dotychczas renty z tytułu niezdolności do pracy.

Należy podkreślić, że wysokości emerytury z urzędu nie może być niższa niż najniższa emerytura. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy osoba uprawniona do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy, nie ma okresu składkowego i nieskładkowego wynoszącego co najmniej 20 lat dla kobiety i 25 lat dla mężczyzny. W przypadku tym emerytura przyznana z urzędu nie może być podwyższona do kwoty najniższej emerytury.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Radek Rafał Wasilewski

doktor nauk prawnych, radca prawny prowadzący w Szczecinie kancelarię prawną Kancelaria Radcy Prawnego dr Radek Rafał Wasilewski (www.radcawasilewski.pl)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama