reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Ubezpieczenia społeczne > Świadczenie przedemerytalne dla nauczyciela (nauczycielskie świadczenie kompensacyjne)

Świadczenie przedemerytalne dla nauczyciela (nauczycielskie świadczenie kompensacyjne)

Świadczenie przedemerytalne, które przysługuje nauczycielom to nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Kto może je otrzymać? Jakie dokumenty należy złożyć do ZUS? Ile wynosi wysokość świadczenia? Czy można pracować w trakcie pobierania świadczenia?

Wysokość świadczenia kompensacyjnego

Świadczenie kompensacyjne to wynik podzielenia sumy zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne oraz zwaloryzowanego kapitału początkowego przez średnie dalsze trwanie życia dla osoby w wieku 60 lat. Przyjmuje się składki oraz kapitał początkowy wraz z waloryzacjami zapisane na indywidualnym koncie w ZUS do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc wypłaty świadczenia.

W przypadku członka OFE składki na ubezpieczenie emerytalne zwiększa się przez pomnożenie ich przez wskaźnik korygujący 19,52/12,22. Wskaźnik korygujący to stosunek pełnej wysokości składki na ubezpieczenie emerytalne do kwoty zapisanej na koncie nauczyciela (po odliczeniu części składki przekazanej do OFE).

Zapewnia się minimalną kwotę świadczenia kompensacyjnego, która równa jest wysokości najniższej emerytury. Od 1 marca 2019 r. do 29 lutego 2020 r. minimalna emerytura wynosi 1100 zł brutto. Jest więc to również kwota najniższego świadczenia kompensacyjnego.

Pobierania nauczycielskiego świadczenia przedemerytalnego nie wpłynie na obniżenie podstawy obliczenia przyszłej emerytury .

Dokumenty

W celu uzyskania świadczenia kompensacyjnego należy złożyć do ZUS poniżej wymienione dokumenty:

  1. wniosek o nauczycielskie świadczenie kompensacyjne (ENSK),
  2. informację dotyczącą Twoich okresów składkowych i nieskładkowych,
  3. dokumenty potwierdzające okres wykonywania pracy nauczycielskiej,
  4. dokumenty, które potwierdzają Twoje okresy, m.in.: pracy, prowadzenia działalności pozarolniczej, służby wojskowej, pobierania zasiłku dla bezrobotnych, urlopu wychowawczego, nauki w szkole wyższej,
  5. dokumenty, które potwierdzają Twoje wynagrodzenie przed 1 stycznia 1999 r.

Termin złożenia dokumentów

Dokumenty można złożyć najwcześniej na 30 dni przed dniem, w którym spełni się warunki do uzyskania świadczenia lub dniem, w którym zamierza się przejść na nauczycielskie świadczenie kompensacyjne.

Złożenie wniosku we wcześniejszym terminie będzie skutkowało wydaniem decyzji odmownej. ZUS wskaże niespełnione warunki. Natomiast późniejsze dostarczenie wniosku powoduje ustalenie prawa do świadczenia od miesiąca złożenia wniosku.

Ustanie prawa do świadczenia

Prawo do świadczenia kompensacyjnego jest okresowe. Można z niego skorzystać od momentu spełnienia wszystkich warunków wymienionych powyżej aż do dnia:

  • poprzedzającego dzień, w którym uzyskuje się prawo do emerytury,
  • poprzedzającego dzień, w którym osiągną się wiek emerytalny (kobieta 60 lat, mężczyzna 65 lat).

Świadczenie kompensacyjne a praca

Jeśli osoba pobierająca świadczenie kompensacyjne podejmie się pracy w placówkach oświatowych wymienionych w tym artykule, ZUS automatycznie zawiesza prawo do świadczenia. Nie ma znaczenia przy tym wysokość przychodu.

Natomiast inna działalność zarobkowa może być podejmowana przez taką osobę, ale ZUS zawiesza świadczenia lub je pomniejsza w zależności od kwoty uzyskiwanego przychodu na zasadach przewidzianych dla emerytur i rent.

Więcej w artykułach: Ile emeryt może dorobić od 1 września 2019 r. do 31 sierpnia 2020 r.? i Zmniejszenie lub zawieszenie emerytury/renty w KRUS - kwoty przychodu od 1 września 2019 r.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 22 maja 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych (Dziennik Ustaw rok 2018 poz. 128)

Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dziennik Ustaw rok 2018 poz. 1270)

Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dziennik Ustaw rok 2018 poz. 967)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Paszkowski

Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama