REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Sąd polski uwzględni orzeczenie skazujące z UE

Nowelizacja kodeksu karnego oraz kodeksu postępowania karnego. Fot. Fotolia
Nowelizacja kodeksu karnego oraz kodeksu postępowania karnego. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dnia 8 maja 2011 r. weszła w życie przeważająca część przepisów nowelizacji ustawy - Kodeks karny, ustawy - Kodeks postępowania karnego oraz ustawy - Kodeks karny skarbowy (Dz. U. z 2011 r. Nr 48, poz. 245, dalej „nowelizacja”), które wprowadzają istotne zmiany w Kodeksie karnym oraz Kodeksie postępowania karnego i w tym zakresie będą przedmiotem niniejszej publikacji.

Orzeczenia skazujące wydane w UE

REKLAMA

W celu dostosowania polskiego prawa do przepisów prawa Unii Europejskiej (dalej „UE”) nowelizacja zobowiązuje sądy polskie do uwzględnienia w postępowaniu karnym orzeczeń skazujących, wydanych w państwach członkowskich UE w związku z popełnieniem przez sprawcę przestępstwa. W nowelizacji wskazane są przy tym przypadki, w których takie uwzględnienie nie może nastąpić.

Wpływ nowelizacji na postępowanie karne

Powyższa zmiana będzie oznaczała, że fakt uprzedniego skazania w innym państwie członkowskim UE będzie odgrywał rolę m.in. przy ustaleniu sposobu życia przed popełnieniem przestępstwa, powrotu do przestępstwa (recydywy), ustaleniu warunkowego umorzenia postępowania karnego, czy zarządzeniu wykonania kary warunkowo zawieszonej.

Zobacz serwis: Postępowanie karne

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyrok łączny a uprzednie skazanie w UE

Jednocześnie, zgodnie z nowelizacją, uprzednie skazanie w państwie członkowskim UE nie będzie miało zastosowania do instytucji wyroku łącznego, bowiem wyrokiem łącznym nie obejmie się orzeczeń skazujących wydanych w innych państwach członkowskich UE.

Zatarcie skazania

Ponadto, nowelizacja wprowadza w Kodeksie karnym przepis, zgodnie z którym w razie skazania przez sąd innego państwa członkowskiego UE, zatarcie skazania nastąpi zgodnie z prawem państwa, w którym to skazanie nastąpiło. Przepis ten wyklucza zatem możliwość stosowania instytucji zatarcia skazania względem orzeczeń skazujących zapadłych w innych państwach członkowskich. Dodatkowo, zgodnie z nowelizacją, w takim przypadku nie będzie miał zastosowania przepis Kodeksu karnego, który przewiduje dopuszczalność tylko jednoczesnego zatarcia wszystkich skazań.

Zobacz serwis: Zatarcie skazania

Europejski nakaz aresztowania

W zakresie zmian w Kodeksie postępowania karnego, celem nowelizacji jest umożliwienie sądom polskim, orzekającym w przedmiocie wykonania europejskiego nakazu aresztowania (ENA), wydanego w celu wykonania kary pozbawienia wolności, nie tylko określenia kwalifikacji prawnej czynu według prawa polskiego, ale również w pewnych sytuacjach wymiaru kary podlegającej wykonaniu.

Zobacz serwis: Areszt tymczasowy

Podsumowanie

Podsumowując, wejście w życie nowelizacji należy ocenić pozytywnie, gdyż dostosowuje ona polskie przepisy do przepisów UE (co Polska zobowiązana była wykonać do dnia 15 sierpnia 2010 r.). Z drugiej strony zaś, nowelizacja rozwiewa dotychczasowe wątpliwości, które powstały w praktyce w związku z wykonywaniem europejskiego nakazu aresztowania, ponieważ dookreśla, że sąd polski, orzekający w przedmiocie wykonania europejskiego nakazu aresztowania (ENA), może określić kwalifikację prawną czynu według prawa polskiego, jak również w pewnych sytuacjach wymiar kary podlegającej wykonaniu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dwie niedziele handlowe w miesiącu staną się faktem? 13.06.2024 Sejm zajmował się projektem

W czwartek 13 czerwca br. w Sejmie odbyła się debata nad projektem ustawy wprowadzającej dwie niedziele handlowe w miesiącu. Kluby PiS i Lewicy wniosły o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu ustawy. Głosowanie odbędzie się na następnym posiedzeniu Sejmu.

Losowanie w Trybunale Stanu. Ślepy los wyłoni skład orzekający

Składy orzekające w sprawach wnoszonych do Trybunału Stanu będą wyznaczane przez przewodniczącego tego organu, którym jest I prezes SN, w oparciu o wyniki przeprowadzonego wcześniej losowania. Tak wynika z zarządzenia przewodniczącej Trybunału Stanu Małgorzaty Manowskiej.

Waloryzacja emerytur w 2025 roku. Rząd już zdecydował

Rząd podjął decyzję w sprawie waloryzacji emerytur. Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2025 roku wyniesie nie mniej niż 106,78 proc. Oznacza to wzrost świadczeń o co najmniej 6,78 proc. Według rządowych szacunków koszt waloryzacji wyniesie około 28,1 mld zł.

Rachunki za gaz wzrosną o ponad 50% od 1 lipca 2024 r.? Wszystko to za sprawą wygasających tarcz osłonowych

Czy od 1 lipca 2024 r. ceny gazu ziemnego dla gospodarstw domowych mocno wzrosną? Czy czekają nas rachunki grozy? Niestety wiele na to wskazuje.

REKLAMA

Premier D. Tusk zadecydował o podwyżkach: budżetówka, waloryzacja emerytur i rent, pensja minimalna. Podajemy kwoty

Rząd premiera D. Tusk proponuje na 2025 r.: budżetówka z podwyżką 4,1%, min. waloryzacja emerytur i rent 6,78%, pensja minimalna 4626 zł brutto, minimalna stawka godzinowa: 30,20 zł.

Renta wdowia 2024 r. – od kiedy, dla kogo, czy działa wstecz, wysokość

Renta wdowia 2024. Temat renty wdowiej nie cichnie. Podsumowujemy najważniejsze informacje dotyczące tego świadczenia. Dla kogo jest skierowane? W jakich wariantach będzie występować? Jaka będzie maksymalna wysokość renty wdowiej? 

330,07 zł miesięcznie dodatku dla seniora po ukończeniu 75 lat. Jak ubiegać się o tzw. dodatek pielęgnacyjny w 2024 r.

Czy senior po ukończeniu 75 lat może uzyskać dodatek pielęgnacyjny? Kto wypłaca takie świadczenie i ile ono aktualnie wynosi? Odpowiadamy!

Sprzedaż przez platformy internetowe. Poważne zmiany już od lipca, prezydent podpisał ustawę

Sprzedaż przez platformy internetowe będzie lepiej kontrolowana przez służby skarbowe. Od lipca 2024 roku wchodzi obowiązek raportowania sprzedawców towarów, którzy dokonali więcej niż 30 transakcji tego rodzaju, a ich łączne wynagrodzeni przekroczyło równowartość 2 tys. euro. W przypadku usług raportowana będzie każda transakcja sprzedaży.

REKLAMA

64 500 zł brutto dla każdego pracownika od 1 lipca 2024 r. Tyle wyniesie odprawa po podwyżce wynagrodzenia minimalnego

Wysokość odprawy po podwyżce wynagrodzenia minimalnego od 1 lipca 2024 roku będzie wynosiła maksymalnie 64 500 zł brutto. Zasadą jest bowiem, że kwota odprawy nie może przekroczyć 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę, które obowiązuje na dzień rozwiązania stosunku pracy.

Dziedziczenie pieniędzy z ZUS. Kto może, jakie warunki?

Po śmierci osoby, dla której prowadzone jest subkonto w ZUS, dochodzi do dziedziczenia środków. Jak wyglądają zasady dziedziczenia środków z subkonta w ZUS? Kto i kiedy może dziedziczyć środki pieniężne z ZUS?

REKLAMA