REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Resocjalizacja poprzez sztukę

Dorota Berezowska
Graffiti autorstwa Ita-shi i SC na murze Zakładu w Falenicy
Graffiti autorstwa Ita-shi i SC na murze Zakładu w Falenicy

REKLAMA

REKLAMA

Obecnie coraz więcej wychowanek domów poprawczych trafia tam z powodu agresji, brutalnych pobić, wymuszeń. Takie zachowania wynikają z braku wzorców albo złych wzorców w środowisku rodzinnym lub rówieśniczym.

Negatywne skutki izolacji

REKLAMA

Penalizacja złego zachowania i izolacja "za kratami" rozwiązuje problem tu i teraz.

Kształtowanie osobowości młodego człowieka w normalnych warunkach odbywa się poprzez kontakt z otoczeniem, a to właśnie w zakładach poprawczych jest utrudnione.

Wychowanki boją się, że po powrocie do "normalnego świata", zostaną wystawione na dawne pokusy i stare nawyki w nich zwyciężą.

Suma wzajemnych uprzedzeń – społeczeństwa i wychowanek zakładów poprawczych, powoduje że integracja po odbyciu kary staje się często niemożliwa. My boimy się ich a one nas.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Jaka kara grozi za wytwarzanie alkoholu?

Idea resocjalizacji poprzez sztukę

Arteterapia, czyli terapia poprzez sztukę jest bardzo starą ideą, ale dopiero w poprzednim stuleciu stała się praktyką w zakładach penitencjarnych i poprawczych.

Do działań artterapeutycznych można zaliczyć:

REKLAMA

muzykoterapię, w której wykorzystywany jest własny głos, instrumenty i nagrania muzyczne,
terapię za pomocą sztuk plastycznych: grafiki, rysunku, rzeźby, itp.,
choreoterapię, czyli za pomocą tańca i ruchu,
dramatoterapię, czyli warsztaty aktorskie, odgrywanie ról,
biblioterapię, czyli terapię z wykorzystaniem książek, literatury, i wiele innych.

Sztuka, a w szczególności praca nad własną ekspresją to przede wszystkim praca nad sobą. Pozwala ona wychowankom na odnalezienie kontaktu z własnymi emocjami, uczy komunikacji z sobą i innymi, wyrażania i rozumienia uczuć. Podnosi poczucie własnej wartości poprzez dawanie możliwości przekraczania siebie i naukę kolejnych umiejętności. Daje radość płynącą z konstruktywnej pracy.

Projekt "Błękitny Ekspress"

Błękitny Express to projekt artystyczny prowadzony przez pół roku przez Stowarzyszenie Praktyków Kultury w Schronisku dla nieletnich i Zakładzie Poprawczym w Falenicy. Finałem projektu jest stworzenie multimedialnego musicalu opartego na tangach z Międzywojnia we współczesnych aranżacjach.

Celem projektu "Błękity Express" jest przyczynienie się do przerwania procesu gettoizacji i stygmatyzacji wychowanek Zakładu oraz zmiana wizerunku społecznego "dziewczyn z poprawczaka" poprzez publiczne prezentacje ich dokonań, obudzenie w wychowankach Zakładu wiary we własne siły, chęci do samorozwoju, edukacji i uczestnictwa w kulturze. Resocjalizacja, aktywizacja i integracja społeczna wychowanek, przełamywanie postawy wyuczonej bezradności, motywowanie do pracy nad sobą oraz kształtowanie umiejętności społecznych.

Piknik artystyczny

Przy okazji realizacji projektu "Błękitny Ekspress" Stowarzyszenie Praktyków Kultury zorganizowało w dniach 23-24 maja piknik artystyczny Schronisku dla Nieletnich i Zakładzie Poprawczym w warszawskiej Falenicy. Schronisko dla nieletnich i zakład poprawczy otoczone są brzydkim, dawno niemalowanym murem. To on zainspirował nas do działania. Z pomysłu na malowanie muru w kolorowe szablony rozwinęła sie idea wiosennego pikniku artystycznego – mówi Patrycja Stefanek, rzeczniczka stowarzyszenia.

Zobacz: Jakie kary za zanieczyszczanie środowiska?

Molesta i Graffiti

Impreza rozpoczęła się grillowaniem z Vieniem, raperem ze słynnej grupy Molesta oraz warsztatem ze znanymi warszawskimi spreyowcami: Ita-szi, SC, Kosi i Stefanem. Street-artowcy dali dziewczynom szablony i spraye, pokazali jak się nimi posługiwać, tłumaczyli zasady kompozycji. Pozostały po ich pracy oryginalne murale. Dzięki nim dziedziniec i mur otaczający Zakład zrobił się weselszy i bardziej kolorowy.

Sztuka Komiksu

Michelle Tylicki MISS ZELKA poprowadziła zajęcia z podstawowego rysunku w stylu komiksowym, zaczynając od nauki proporcji, kontrastu, kreski oraz przełamywania bariery "nie umiem", a kończąc na dodawaniu inwencji własnej.

Muzyczne improwizacje

Muzycy: Jakub Dykiert, Loik Bertrand i Jakub Słomkowski uczyli dziewczyny sztuki zbiorowej improwizacji i odnajdywania muzyki tkwiącej w każdym z nas. Mogły spróbować swoich sił na bębnach, piszczałkach, grzechotkach, trąbkach, cymbałkach, gitarze i rozmaitych egzotycznych "przeszkadzajkach", skonstruowanych przez samych artystów.

DJ-ka

Wielki entuzjazm wzbudził DJ Philips, który grał na winylach, zapoznawał wychowanki z budową gramofonów i sprzętu niezbędnego do pracy didżeja, uczył prostych skreczy i prowadził warsztat beatboxu (wokalnej perkusji).

Eat-art

Warsztaty smaku i sztuki kulinarnej prowadziła Dorota Berezowska, odpowiedzialna za serwisy Kuchnie Świata na portalu wieszjak.pl. Dzięki niej dziewczyny poznawały, często po raz pierwszy w życiu, smak świeżego imbiru, bazylii, bryndzy, mozarelli i oliwek, uczyły się przygotowywać włoską sałatkę Caprese, szynkę parmeńską z melonem, sałatkę grecką, zdobywały umiejętność komponowania sosów i poznawały kulturę podawania do stołu.

Pisać każdy może

Marzena Zawadzka, twórczyni księgarni internetowej dla kobiet przekonywała wychowanki do twórczego pisania. Dziewczyny miały okazję poznać i spróbować różnych form ekspresji literackiej i przełamać barierę strachu przed pisaniem.

Na ludowo i w kolorze

Do tańca przygrywała Katarzyna Tucholska na harmonii trzyrzędowej a uroczystą kolację oświetlały artystyczne lampiony Barbary Koniarz.

Na koniec dziewczyny dostały upominki w postaci kosmetyków od firm Bielenda i Coty. Cały zakład zapachniał balsamem do ciała a na ustach młodych dam pojawiła się czerwień i róż szminek.

Zapraszamy na musical w wykonaniu dziewczyn z poprawczaka

Finałem projektu "Błękitny Express" jest musical na motywach piosenek Hanki Ordonówny z udziałem uczestniczek warsztatów, który odbędzie się 6 czerwca o godz. 20:00 na stacji kolejowej Falenica, podczas obchodów Dni Falenicy.

Wstęp na przedstawienie jest wolny. Wszystkich czytelników portalu zapraszamy. Każdy będzie mógł zobaczyć na co stać te dziewczyny.

Szczegóły: www.praktycy.org/blekitny/express.swf;
Informacja: Lena Rogowska +48 693 432 745, lena.rogowska@praktycy.org

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konfiskata auta za alkohol będzie fakultatywna - projekt zmian

Sąd nie zawsze orzeknie przepadek pojazdu nietrzeźwego kierowcy. Konfiskata auta za alkohol będzie fakultatywna - projekt nowelizacji Kodeksu karnego został opublikowany w RCL.

Zmiany w testamentach 2024 - będzie testament w formie nagrania wideo, nowy testament wojskowy i co jeszcze?

Zmiany w testamentach w 2024 roku przewidują nowy testament w formie nagrania wideo (testament audiowizualny) i nowy testament wojskowy. Będą większe wymagania dla sporządzenia testamentu ustnego. Likwiduje się testament podróżny i wydłuża katalog osób, które nie mogą być świadkami testamentu.

Zmiany w prawie spadkowym. Komunikat Ministerstwa Sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad zmianami w prawie spadkowym. Zmiany te obejmują m.in. przesłanki sporządzenia testamentu ustnego, uregulowanie testamentu wojskowego w Kodeksie cywilnym oraz rozszerzenie katalogu podmiotów, które nie mogą być świadkami testamentu.

Ważna wiadomość dla kredytobiorców. Chodzi o wakacje kredytowe

Senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych nie zgłosiła poprawek do ustawy o wakacjach kredytowych. Teraz trafi ona pod obrady Senatu. Według Ministerstwa Finansów, z wakacji kredytowych na zasadach opisanych w ustawie będzie mogło skorzystać 562 tys. kredytobiorców, podczas gdy kredytów w Polsce jest prawie 2 mln.

REKLAMA

WOS w klasach pierwszych w roku szkolnym 2024/2025. Jest wniosek ZNP

ZNP zwrócił się do MEN o przywrócenie WOS-u w klasach pierwszych w roku szkolnym 2024/2025. W związku z zapowiedzią likwidacji przedmiotu historia i teraźniejszość ZNP zaproponował przywrócenie wiedzy o społeczeństwie w klasach pierwszych szkół ponadpodstawowych w roku szkolnym 2024/2025. Związkowcy obawiają się, że bez tego nauczyciele mogą tracić zatrudnienie.

Dodatek 100 zł z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego także w zerówkach

Komu przysługuje dodatek 100 zł z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego? Taka kwota należy się także w zerówce. Sprawdź, ile osób może wnioskować o dodatkowe 100 zł.

Prawie 300,00 zł dodatku dyferencyjnego na jedno dziecko. Na pełnoletniego ucznia i studenta prawie 1100,00 zł. Sprawdź, dla kogo.

Aby móc skorzystać z dodatku dyferencyjnego, dziecko nie musi mieszkać na terenie Niemiec, a jego rodzice nie muszą być małżeństwem. Wystarczające jest to, że jedno z rodziców jest aktywne zawodowo na terenie Niemiec.

ZNP apeluje do MEN: przywróćmy WOS w miejsce HiT - tylko na przyszły rok szkolny

MEN zapowiedział już likwidację przedmiotu historia i teraźniejszość (HiT). Związek Nauczycielstwa Polskiego proponuje aby w to miejsce MEN przywrócił przedmiot wiedza o społeczeństwie (popularny WOS) w klasach pierwszych szkół ponadpodstawowych w roku szkolnym 2024/2025. Związkowcy z ZNP obawiają się, że bez tej "podmiany" przedmiotów część nauczycieli może stracić zatrudnienie.

REKLAMA

"Edukacja z wojskiem" - 6 maja wystartuje pilotażowy program dla uczniów. Zajęcia z żołnierzami odbędą się w blisko 3,5 tys. szkół podstawowych i ponadpodstawowych

"Edukacja z wojskiem", czyli pilotażowy program dla uczniów, potrwa od 6 maja do 20 czerwca. Zajęcia z żołnierzami odbędą się w blisko 3,5 tys. szkół podstawowych i ponadpodstawowych. List intencyjny w tej sprawie podpisali minister edukacji Barbara Nowacka i wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz w Szkole Podstawowej nr 323 im. Polskich Olimpijczyków na warszawskim Ursynowie.

1000 zł na kolonie letnie dla dzieci i młodzieży urodzonych od 01 stycznia 2007 roku do 31 grudnia 2018 roku w 2023 r. Co w 2024 r.?

W 2023 r. dzieci i młodzież, które urodziły się między 01 stycznia 2007 roku a 31 grudnia 2018 roku mogły liczyć na dofinansowanie w wysokości 1000 zł. Taki wypoczynek finansowany był ze środków Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników. Co z 2024 r.?

REKLAMA